Üç gün kafa izni yaptı işten atıldı

Kafa izni yani iş hayatındaki adı ile çalışanların yöneticileri tarafından verilen sözlü izinlere denir. Söz konusu izinler, bazı zamanlarda işverenlerin çalışanları tazminatsız işten atmak için kullandıkları yöntem olabiliyor. Bu konuda, yargıya taşınmış bir çok dava bulunuyor

Üç gün kafa izni yaptı işten atıldı

Mahkeme tutanaklarına göre, bu konundaki örnek olay bir tekstil fabrikasında yaşandı. Fabrikada dikiş makinesi operatörü olarak çalışan işçi, yaşadığı aile sorunlarını gerekçe göstererek bir ay izin kullanmak istedi.

Personel şefi ise, yıllık izin kullanmasına gerek olmadığını sözlü olarak beyan ederek, 'Üç gün benden izinlisin, kafanı topla gel, yıllık izni dönüştü görüşelim" dedi. Bu sözler üzerine, üç gün işe gelmeyen opetarör, işe geldiğinde ise mazeretsiz üç gün üst üste işe gelmemekten işten atıldı.

Dikiş makinesi operatörü, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini belirterek, kıdem ve ihbar tazminatları için dava açtı. İş mahkemesi, çalışanın bu talebini, mazeretsiz üç gün üst üste işe gelmediği gerekçesiyle reddetti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Karar temyiz edildi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi ise, tanık beyanları ve dosyada yer alan belgelere göre çalışanın üç gün işe gelmemesinin 'haklı sebeplere' dayandığını bu nedenle kararın bozulmasını hükmetti. İş mahkemesinin, dairenin kararına direnip direnmeyeceği henüz netleşmedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER