TUS İçin ÖSYM'nin Kasasına Giren Astronomik Rakam

TUS İçin ÖSYM'nin Kasasına Giren Astronomik Rakam

ÖSYM, Tıpta Uzmanlık Sınavıda temel bilimler için 216 tl, klinik bilimler için 216 tl olmak üzere her adaydan yoplam 432 tl sınav ücreti alıyor. Eğer aday zamanında başvurmamış ise 648 tl ödeyip geç başvuruda yapabiliyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan TUS'a  17 bin 852  kişi girdi.

17.852 kişiden 432 tl ücret alan ÖSYM'nin kasasına sadece 1 sınavda 7 milyon 712 bin lira girdi. 240 sorunun sorulduğu TUS'da her bir sorunun değeri 32 bin liraya denk gelmektedir. 

ÖSYM , TUS adı altında tabipleri tabiri cayizse resmen soymaktadır. 432 lira sadece sınav ücreti olan TUS'un ayrıca ulaşım ve konaklama bedelleride vardır. 

1 Sınavda 7,7 milyon lira yılda 15 milyon lira sadece TUS için ÖSYM nin aldığı ücrettir. 

Ayrıca sınav sadece Ankara,İstanbul ve İzmir'de yapıldı. 81 ilden adaylar bu 3 merkeze gelmek zorunda kaldılar. 

personel sağlık 

 Sitemizde olmayan özel haberler sosyal medya hesaplarımızda !

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık NET'i Facebookta Takip Etmek İçin Tıklayın 

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 09:29

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğrenci
Öğrenci - 8 ay Önce

Yahu doktorlara ne güzel sallamışsınız oh olsun, doktor için 400-500 neki gibisinden. Şarkıcı çıkar tek konserde 100 binlerce lira para kazanır aynı şekil futbolcu oynamadığı maç için bile birsürü para alır ama bizim mal insanlarımız 6 sene tıp eğitimi ve de 4 sene uzmanlık eğitimi alan okumaktan fevri dönmüş doktorlara 6 bin lirayı çok görür yazık ulan yazık bu kadar da geri kafalı olunmaz ki. Sınav sadece İstanbul, Ankara ve İzmirde yapılmış oralarda konaklama ücretleri, ulaşım ücretleri kimsenin umrunda değil

Dkdjf
Dkdjf - 8 ay Önce

Doktor değilim ama yuh. Sınava girmek vatandaşlık hakkıdır ve zorunluluktur. Mecburlar diye bu kadar da yuklenilmez bir de kar etmiyormus giderleri ancak karsiliyorlarmis tabii ki inanmıyoruz. Ayrıca bu gibi konularda birlik olup vatandaşlık haklarımızı almalıyız bence.

angaralı
angaralı - 8 ay Önce

bence bu paralar daha doğrusu ÖSYM varlık fonuna aktarılmalıdır:)))))

TUS olunca mı Dikkat çekti
TUS olunca mı Dikkat çekti - 8 ay Önce

KPSS, YKS, DGS, YDS vs. vs. hepsinin ücretleri astronomik rakamlar zaten, hem de bu sınavlara giren 17 bin 852 kişi değil milyonlarca kişi TUS ne ki bunların yanında !!!

M özdemir
M özdemir - 8 ay Önce

Ne yazık başka ülkeler e bakın kendi vatandaşından para almadan bu sınavları yapar bu şöyle dursun neden doktorlar en önemli branşları tercih etmiyor şayet ederse emdiği süt burnumdan getiriliyor kaç hasta bakabiliyor ben soylıyım 130 hasta bu doktor nasıl gelişecek bu doktorların hepsi ilaç kulanıyor piskiyatri

sağlıkçı
sağlıkçı - 8 ay Önce

peki bu paralar nereye ğidiyor soran yok mu

MURAT
MURAT - 8 ay Önce

DOKTORA DOKUNMAZ 400-500

Ahmet
Ahmet @MURAT - 8 ay Önce

Dokunmaz diye soymak mi lazım

Tedinim dit
Tedinim dit - 8 ay Önce

Böyle haberleri yapın bizde ağız tadıyla yorumunuzu yapalım 1 bankalar 2 üniversiteler 3 özel okullar inanın milletin kanını emiyor bunlara karşı onlemler 1 tüm emekli ve memurlar için fon oluşturup gerektiğinde o fondan tüm borçlarını sileceğim iz memur finans sistemi 2 üniversiteler için devletin acilen yök denen eğitimin önündeki engeli kaldırmalı yök ne demek yüksek diye birşey varmı avrupada üniversite ücretsiz bunlar ne parası alıyor kayıt ücreti falan filan bunun yerine ücretsiz bilime yönelik üniversite olmalı bir aile yerine göre yıllık 20 bin ile 30 bin tl çocuğa harcıyor olmayan zaten bu haktan mahrum yazık günah kime gidiyor döner sermaye adı altında haksızlık var var var 3 kiralar oh maşAllah aldı başını gidiyor devlet kiraları sabitleme li dört duvar çoğunu vergiden kaçırsın e 1500 tl ile 2000 arası en az tüm bunların yanı sıra açık öğretimde ataturk universitesi lisans tamamlamaya 3000 tl param gitti ne kitap ne defter geldi nere gitti bu paralar bir öğrenci 3000 tl ortalama yaptığın sınavlardan 30 öğrenci 90 bin tl diyelim sınav yaptım öğretmene 4 dönem girdin ne verdin fazlasıyla 4 dönem için 250 x4 1000 tl olsun 89 bin tl ne oldu bu devlet bunu ne kadar götürecek anlamıyoruz acilen hızlı bir reform olmalı devletin içinde yök kalkmalı üniversiteler ücretsiz olmalı yazık bu paralara yazık yazık aziz ülkem bunun hak ediyor mu bunun için reformlar hızlandırılması şart bu paralar velileri kalp krizine sokuyor mecbur bankadan kredi çekiyor hani mezun olsa işte 8 gençten biri ancak is alıyor ama gerçekten 15 yılda rekor rekor 700 bin öğretmen atandı imf pisliği olsa bu rakam 70 bin olmazdı yine kamuya en az 1 .3 milyon memur dolayısıyla hukumetimizi takdir ediyorum memur olarak yeterki 3 maddede reform yapsın inanın hayat ucuzlar birde devletimiz marketler zinciri açmalı tıpkı tigem ler gibi hatta memurlara on odemeli ürün satmayı taki tarımda sera reformu bitene dek vatanimizda bu yüksek üniversite ücretleri olmamalı saygilar


SIRADAKİ HABER