TTB Sağlık Çalışanları Yasası İçin CHP'ye de Tepki Gösterdi

TTB Sağlık Çalışanları Yasası İçin CHP'ye de Tepki Gösterdi

Sağlık çalışanlarının mali haklarını düzenleyen teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) göre düzenleme 'beklentilerden uzak, yetersiz ve içi boş.'

TTB Twitter hesabından şunları yazdı:

"Tüm itirazlarımıza rağmen TBMM'de iktidar tarafından kabul edilen düzenlemeler beklentilerimizden uzak, yetersizdir. SAĞLIKSIZ, KOCA bir yasa daha içi boş çıktı. Dün bizleri hiçe sayan bu teklif görüşülürken TBMM sıralarını boş bırakıp bugün kabul oyu verenleri asla unutmayacağız"

Kanundan önce çıkanlar özetle şöyle:

Sağlık Bakanlığı personelinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme alması sağlanacak

Personele dağıtılabilecek ek ödeme tutarı belirlenirken, sağlık kurum ve kuruluşlarının tek tek tahakkukları ya da gelirleri yerine bakanlığın toplam gelirleri ve nakit imkanları esas alınarak personele ek para ödenecek.

Doktor öğretim üyesi ve başasistanlar, tıpta uzmanlık eğitimi verebilmeleri için uzmanı oldukları alanda fiilen en az bir yıl çalışacak.

1 Ocak 2029'a kadar sözleşmeli aile hekimi olarak çalışanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilecek.

TTB'nin Twitter hesabı üzerinden düzenleme şöyle eleştirildi: "Tüm itirazlarımıza rağmen TBMM'de iktidar tarafından kabul edilen düzenlemeler beklentilerimizden uzak, yetersizdir. Sağlıksız, koca bir yasa daha içi boş çıktı. Dün bizleri hiçe sayan bu teklif görüşülürken TBMM sıralarını boş bırakıp bugün kabul oyu verenleri asla unutmayacağız."

Kanunun detayları:

Kanuna göre, 1 Ocak 2029'a kadar sözleşmeli aile hekimi olarak çalışanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulu'nca belirlenen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilecek.

Doktor veya diş doktoru kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan doktor ve diş doktorlarından ilgili mevzuatına göre uzman olanlara, 26 bin gösterge rakamının, uzman olmayanlara 20 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave para ödenecek.

Her bir sağlık tesisinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetleri oluşturulacak.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında bakanlıkça belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterleri, personelin unvanı, görevi, disiplin durumu, çalışma şartları ve süresi, hizmete katkısı, performansı, tetkik, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile muayene, ameliyat, anestezi, girişimsel işlemler ve özellik arz eden riskli bölümlerde çalışma gibi unsurlar dikkate alınmak suretiyle ek ödemenin oranı Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman
Süleyman - 1 hafta Önce

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE DOKTORLARIN ALIM GÜCÜ BU KADAR DÜŞÜK DEĞİLDİR. DOKTORLARA VERİLEN DEĞER HALK SAĞLIĞINA VERİLEN DEĞERLE EŞDEĞERDİR. ÜLKEMİZDE DOKTROLAR YOKSULLUK SINIRINDA YAŞAMAYA MAHKUM EDİLMİŞTİR. DOKTORLARIMIZ MAĞDUR VE MUTSUZDUR. GEÇİM SIKINTISI YAŞAYAN VE EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMAYAN BİR DOKTOR VERİMLİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞAMAYACAĞINDAN HASTALAR DA MAĞDUR OLACAKTIR. EMEĞE SAYGI GÖSTERİLMELİ VE DOKTORLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ. BU YASA TAM BİR FİYASKODUR. HAYAL KIRIKLIĞIDIR.

İbrahim
İbrahim - 1 hafta Önce

Memleketin en yetkin üniversite hastanelerinde, öve öve bitirilemeyen şehir hastanelerinde en kritik servislerde uzman doktor kalmadı.Randevu almak, hemen tedavi olabilmek tanıdığınız yoksa mümkün değil.Özel hastanelerde özellikli ameliyatların fiyatı 100 bin tl den başlıyor. Bu ameliyatlar eskiden devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabilıyordu. Yoksullaşan halkımız da hala doktorlara verilen maaşın fazla olduğunu konuşadursun!!!!

sağlıkçı
sağlıkçı - 1 hafta Önce

sağlık çalışanları için değil hekim çalışanlar için lütfen haberi düzeltin

Sıradan
Sıradan - 1 hafta Önce

sadece dr alım gücü düstü sanki bu dr hangi anne babanìn çocuğu üstün ırk heralde

dr
dr - 1 hafta Önce

hekimlerin en düşük emekli ücreti 12500 tl oldu
sabit merkezi bütçeye aktarıldı
tavanlar 7-8bin tl arttı ve sabit de merkezi bütçeye aktarıldığından kazançlar 10bin üstü arttı
dağıtılacak ek ödeme miktarı 2kata çıktı
halen neyin itirazını yapıyorlar

sadece nöbet ücretleri zamlanması gerek ve o da merkezi bütçeye aktarılması gerek

Hemşire
Hemşire - 1 hafta Önce

Kanunda yazan hiç bir şey yok.hersey bu 10 gün içinde çıkacak yönetmelikler ile belli olacak, nöbetler en az %100 artarken işçiler gibi gece nöbetleri de 22:00-06:00 arası ilave %50 zamlı olacak. Üzerine de temmuz zammı gelince uzm hekim nöbet ücreti 150₺,acil hemşiresi nöbet ücretleri 89₺ olacak. Hayırlı olsun. Doktorlar koseydi iyice köşeyi döndüler en az 50 bin döner alacaklar proflar da 300 bin

yspsavar
yspsavar @Hemşire - 1 hafta Önce

Allahtan kork haset gözünü kör etmiş senin

SIRADAKİ HABER