Tam kapanma'da sağlık hizmetleri nasıl devam edecek?

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında Türkiye, 17 günlük 'tam kapanma' sürecine girecek. Peki bu süreçte sağlık hizmetleri hangi şartlarda devam edecek? Tedavilerde nasıl bir yol izlenecek?

Tam kapanma'da sağlık hizmetleri nasıl devam edecek?

Türkiye, COVID-19 tedbirleri kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs arasında 'tam kapanma'ya geçiyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

17 gün uygulanacak 'tam kapanma' sürecinde en çok merak edilen konulardan biri ise sağlık hizmetlerinin nasıl devam edeceği.

Konu hakkında açıklamada bulunan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, eskisi gibi çalışmaya devam edeceklerini belirterek, "Şimdi bir 10 gün, sonrasında da bir 10 gün daha var. Yani 20 gün, uzun bir süre. Özellikle kronik hastalığı olan ya da bazı lösemi, kanser gibi hastaların bu esnada tedavi olmaları gerekiyor" diye konuştu.

Hastanelerde ameliyatlar devam edecek. Poliklinik hizmetlerinin nasıl olacağına ise süreçte karar verilecek.

"Dördüncü dalgayı yaşamak zorunda kalabiliriz"

Kapanma öncesi yollardaki yoğunluk tedirgin etti. Gidilen yerlere koronavirüs taşınması olasılığına işaret eden Tükek, "Aksi takdirde Anadolu'dan başlayan sonra tekrar İstanbul’a dönen dördüncü dalgayı yaşamak zorunda kalabiliriz." uyarısında bulundu.

Tatil yörelerinde kalabalık ortamlara girmenin de tedbirleri boşa çıkarabileceği uyarısında bulunuldu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
alim
alim - 7 gün Önce

ALLAH'ın izni ile dördüncü dalgayı da görürüz,hiç merak etmeyin.

Vatandaş
Vatandaş - 7 gün Önce

Bu kapanma değil ki turizm sezonu öncesi vaka sayılarını düşürme ki bu sefer hesap tutmayabilir kapanma nedeniyle sosyal hareketlilik çok fazla oldu bu süreçte vaka sayıları istenilen seviyeye inmeyecek gibi ayrıca kapanmanın ardından açılma olmazsa oy kaybı yaşayacak olan hükümet bakalım nasıl bi siyasi oyun izleyecek....hastane de çalışanlar da biraz dinlensin boş yere oraya gidenler gelmezse en azından acil vakalara bakım kalitesi artar....

SIRADAKİ HABER