Tabip Odası : Filyasyon ‘ilaç bırakma’ya döndü

Tabip Odası : Filyasyon ‘ilaç bırakma’ya döndü

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, filyasyonun bir “ilaç bırak-dön” uygulaması halini aldığını belirterek “Özellikle vakaların yoğun olduğu dönemde, filyasyon ekiplerinin daha fazla ilaç bırakıp gitme durumu oldu. Filyasyondaki temel unsur, tespit edilen vaka ve kaynağını bulmadır. Son aylarda semptomu olmayan temaslıya test bile yapılmıyor. Virüse yakalanan kişi nerede yakalandı bu sorgulanmalı” dedi. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

“Filyasyon sadece kişiye, bırakmak değildir” diyen Baytemür, “Bunu herhangi biri de bırakabilir, sağlık çalışanı olmasına gerek yok. Kaynağı izole etmek, bulaşı azaltır. Siz kaynağı değil, bulaştırdıklarını buluyorsunuz. O da semptomu varsa” ifadelerini kullandı. İlaç bırakmanın da tehlikelerine dikkat çeken Baytemür, “Herhangi bir insana bir ilaç veriliyorsa, ki ilaç reçeteyle verilir, bunu hekimin vermesi ve sorgulaması lazım. Biz nasıl muayene ettiğimiz hastaya ilaç verirken sorgulama yapıyorsak filyasyonda da bu olmalı” ifadelerini kullandı. 

ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Etkili bir test politikasının olmamasını eleştiren Baytemür, “Kimlere test yapıldığını bile bilmiyoruz. Bu bilinirse ve pozitifliğin fazla olduğu yerde önlem alınırsa daha doğru olur. Örneğin fabrikalarda test yaptık, pozitif çıktı. Ona göre önlem alırsınız. Kimlerin hastalandığı paylaşılmıyor. Kadın mı, erkek mi, hangi yaşta, hangi iş- kolunda... bunlar paylaşılmalı” diye konuştu.

CUMHURİYET

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Filyasyonda görevli uzman hekim
Filyasyonda görevli uzman hekim - 1 ay Önce

Sahadan ne kadar da kopuksunuz. Bir ishal salgınında amaç kaynağı bulmaktır. Doğru. Ancak biz covid19 da kaynağı her zaman bulamasak da sonraki bulaşı engellemek için izolasyon yapıyoruz. Ayrıca hekimsiz ekipler de ilaç verirken biz hekimlere danışıyor. Bayram şekeri tadında favipiravir dağıtmıyoruz sizin sandığınız gibi.

lab tek
lab tek @Filyasyonda görevli uzman hekim - 1 ay Önce

bence pek sahadan kopuk sayılmaz , istanbul ataşehir için söyleyim sadece kapıdan ilaç verildi ve gidildi çocuklara ve eşime testde yapılmadı , eşim kendi olanaklarımızla sağlık kurumuna giderek örnek verdi. yani söyleyeceğim genelleme yapmamakta fayda var

sivaslı
sivaslı - 1 ay Önce

Tabip odası çalışanlarının filyasyonda görev yapmadığı ne kadar belli kulaktan duyma yalan yanlış bilgi aktarıyorlar

Hemşire
Hemşire - 1 ay Önce

Dalga mı geçiyorsunuz acaba gerçekten sahada nasıl çalıştığımızi görmek yada gerçekten bilmek istiyorsanız birgun katılın olur mu telefon ile ayrı ve saatlerce anlatılıyor sorgulanıyor kapılarına gidince ayrı ekstra eve dönünce tekrar arayıp hastalar soruyor yine anlatıyoruz vicdanımız ek vermiyor kapatmaya yazık bu söylediklerinize gerçekten yildik

SIRADAKİ HABER