Tabip Odası: Aşı Olmayanlar Kapalı Mekanlara Alınmasın

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, aşı olmanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, “Aşı vurulmayıp hasta olmak sizin tercihiniz olabilir ama o hastalığı başkalarına yayma ve salgının devam etmesine sebep olma özgürlüğünüz yok” dedi. Çamlı, Aşı vurulmamış kişiler için belli yaptırımlar ve sınırlamalar getirilebileceğini söyledi.

Tabip Odası: Aşı Olmayanlar Kapalı Mekanlara Alınmasın


İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, Corona Virüsü Salgını ve Delta Varyantı ile ilgili SÖZCÜ'ye değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin salgın ile mücadele yöntemini eleştiren Çamlı, aşı karşıtları hakkında da açıklamalar yaptı. Çamlı şöyle konuştu:

“HÜKÜMET TOPLUMDA REHAVET ALGISI OLUŞTURDU”

* Bildiğiniz gibi Mart – Nisan aylarında üçüncü piki yaşadıktan sonra birtakım tedbirler alınmıştı ve vaka sayılarında ciddi oranda düşmeler ortaya çıkmıştı. Vaka sayıları Temmuz başında 4 bin 800'lere kadar inmişti.

* Fakat turizm sezonu ve ekonomik kaygılar nedeni ile tedbirlerin tamamına yakını kaldırıldı. Uzun süredir bunalan vatandaşlarda bir rehavet algısı oluştu. Sokaklar, kafeler, plajlar, eğlence yerleri tıka basa doldu. Sosyal mesafe kurallarına uyulmadığını ve maske kullanımının azaldığını büyük ölçüde gördük. Vatandaşta oluşan bu rehavet algısında devleti yönetenlerin yaptığı açıklamalar etkili oldu. Öyle ki, maskelerin çıkarılma tarihleri verilmeye başlandı.
“DÖRDÜNCÜ PİKE GİRİYORUZ”

* Gelinen noktada vaka sayıları hızla artış göstererek 14 binleri buldu. Bayram tatilinin oluşturduğu yoğunluk ve tedbirsizlik vaka sayılarının hızlı artışını sürdürdü. Bu gidişle dördüncü pike giriyoruz.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

“DELTA VARYANTI TÜRKİYE'DE DE YAYILIYOR”

* Öte yandan, bütün dünyada artan Delta Varyantı'na yönelik, bütün uyarılara rağmen gerekli önlemler alınmadı. Bu varyantın yaygın olarak görüldüğü İngiltere, Rusya gibi ülkelerden turistler Türkiye'ye kolaylıkla gelebildi. Antalya Tabip Odası'nın açıklaması, Delta Varyantı'nın hızla yayıldığını gözler önüne serdi.

“AŞI OLMAYANLAR İÇİN SINIRLAMALAR GETİRİLEBİLİR”

* Aşılama sayıları da büyük ölçüde düştü. Toplumun yüzde 26'sı iki doz aşı olmuş durumda. Aşı ile toplumsal bağışıklık sağlamak için gerekli yüzde 70'ler seviyesinin çok gerisindeyiz.


* Aşı karşıtları iki grupta karşımıza çıkıyor. Birincisi, ideolojik yaklaşan ve ne olursa olsun aşı olmama konusunda saplantılı olanlar. Hiçbir bilimsel dayanakları yok, çarpıtmalar var. İkincisi, tereddütü ya da tedirginliği yaşayan kesimler. Bunlar için bilgilendirici, ikna edici, doyurucu açıklamalar ve birtakım kampanyalar etkili olacaktır.

* Oysa görüyoruz ki, aşı olanlar büyük ölçüde korunuyor, hasta olsa bile çok hafif geçiriyor. Aşı olmayanlar ise hastalığı ağır geçiriyor ya da yaşamını kaybediyor. Somut pratikte aşının önemi görülüyor.

* Aşı olmak sadece kendimizi değil, sevdiklerimizin ve toplumdaki bireylerin sağlığını korumak için de önem taşıyor. Dolayısıyla aşı olup olmamak bireysel bir tercih olmamalıdır. Hasta olmak sizin tercihiniz olabilir ama o hastalığı başkalarına yayma ve salgının devam etmesine sebep olma özgürlüğünüz yok. O nedenle aşı olmak toplumsal bir sorumluluktur.

* Aşı vurulmamış kişiler için belli yaptırımlar ve sınırlamalar gelebilir. Aşısız insanların kapalı mekanlarda risk oluşturacağı göz önüne alınarak düzenlemeler yapılabilir.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
kerim
kerim - 2 ay Önce

Aşı olmayanları kapıdan dışarıya çıkarmayacaksın

Sağlık Personeli
Sağlık Personeli - 2 ay Önce

Sağlıkçıyım bu aşılarda neden bu kadar dayatma yapılıyor 12 yaşa aşı gündemdeymiş, caniliğe bakar mısınız ? Arkadaşlar faz 4 bitmemiş aşıyı hangi akla ziyan dayatılır, yarın pardon derseler ne olacak ?Ayıptır ya hu

siz söyleyin.
siz söyleyin. @Sağlık Personeli - 2 ay Önce

İlaç desek " 8 tane içilir mi? Maske desek " e kanserojendi, oksijen alamıyoruz vs", aşı desek "fazlar bitmedi" . E covid var annesi, babası, eşi çocuğu ölenler var desek " ben covide inanmıyorum, başka yoldan öldüler kesin, griptir o grip" eee napalım istiyorsunuz? Covid Hakkındaki çözümünüz nedir peki?

xyz
xyz - 2 ay Önce

AŞI OLMAYIP hastalananlardan tedavileri için katılım payı alınsın lütfen

hemşiree
hemşiree - 2 ay Önce

E HASTANE PERSONELLERİNDEN AŞI OLMAYANLAR VAR ONLAR NE OLACAK?

Ali
Ali @hemşiree - 2 ay Önce

Evet bende olmadım aşı şimdiye kadar da Covid olmadım temaslı da yani zorunlu değil miydi

seyfettin
seyfettin - 2 ay Önce

seni mezara alalım konuşan kişi

SIRADAKİ HABER