Sigaraya zam geliyor! İşte en düşük fiyat

Sigaraya zam geliyor! İşte en düşük fiyat

Ucuz sigara 2 TL zamlanacak

Sigarada vergi tutarları artırıldı. Sigarada 0,3899 lira olan asgari maktu vergi Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 0.4569'a çıktı. Böylece 1 paket sigaradaki vergi 7.79 liradan 9.13 liraya çıktı. Sigarada vergi satış fiyatı üzerinden alındığı için hem bu verginin üstüne eklenecek olan KDV hem yüzde 67'lik nispi vergiyle 1 paket sigarada en düşük fiyat 11.6 liradan 13.6 liraya çıkacak. Bu artırım ile Maliye'nin 1 yılda 1 milyar liralık vergi artışı sağlayabileceği hesaplandı.

ÖTV YÜKSELTİLDİ
Sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları yükseltildi. Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarındaki artışa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Sigarada 0,3899 lira olan asgari maktu vergi yüzde 17,18 artışla 0.4569'a çıktı. Böylece 1 paket yani 20 adet sigarada vergi 7,79 liradan 9,13 TL'ye yükseldi.

EN DÜŞÜK SİGARA 14 TL
Sigarada asgari maktu vergiye ek olarak 0,4539 lira maktu vergi alınıyor. Bunların üstüne bir de KDV alınıyor. KDV ise perakende satış fiyatı üzerinden alındığı için ÖTV toplamının yüzde 15.25 ile çarpımı sonucu elde ediliyor. Böylece 11.6 lira taban fiyatı olan en düşük fiyata satılan sigarada taban fiyat 13.6 lira olacak. Yeni düzenleme sonucu bir paket sigaranın 2 lira zamlanarak en az 14 liradan satılması bekleniyor.

MALİYE 1 MİLYAR LİRA VERGİ HESAPLADI
Ucuz sigaralar toplam pazarın yüzde 25'ine kadar yükselmişti. Bu artırım ile Maliye'nin 1 yılda 1 milyar liralık vergi artışı sağlayabileceği hesaplandı. 13.6 liranın altında satılan sigaralarda üretici veya pazarlama şirketi o kadar miktarı cebinden karşılamış olacak.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

ELHAMDÜLİLLAH GELSİN TABİ. BİZ,BİZE ZAM GİRMEYİNCE YAPAMIYORUZ.YAŞŞASIN ZAMLI HAYAT. SAYGILARIMLA.

DADAŞ
DADAŞ - 7 ay Önce

ALKIŞLIYORUZ

Sigara İçmeyin
Sigara İçmeyin - 7 ay Önce

Lanet olası ciğerleri parçalayan ve sözde sağlık sitesi çalışanları olup sağlığı perişan eden sigaraya zam geldi diye böğüren tipleri lütfen dikkate almayın. SİGARA SAĞLIĞI ZARARLIDIR

Ver mehyeriiii
Ver mehyeriiii - 7 ay Önce

Güçlü Türkiye eyyyy dağılın ulennn.. One minute yersennnn

SIRADAKİ HABER