Sigara içenler dikkat! Resmen yasaklandı!

Sigara içenler dikkat! Resmen yasaklandı!

Sarma sigara artık yasak

Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satmak, bugünden itibaren yasak. Aykırı davrananlar, altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak

Türkiye'de tiryaki vatandaşların yaygın olarak kullandığı sarma sigaralarla ilgili yeni dönem başladı. Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenerek satılması, 26 Haziran tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre yasaklanmıştı. Söz konusu yasak bugün yürürlüğe girdi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde hayata geçirilen bu yasağa uymayanlar; üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye'de açık tütün ürünlerinin, 25 bin sokak arası tütüncü dükkanından ve internet üzerinden, toplamda yaklaşık 300 binden fazla noktadan satıldığı tahmin ediliyor.

VERGİ KAYBI BÜYÜK
Yapılan son düzenlemelere göre devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. İllegal açık tütün ürünleri satışından devletin kasasına bir kuruş gelir girmez iken oldukça yaygın hale gelen açık tütün ürünlerinden kaynaklanan senelik vergi kaybının, 15 milyar liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Benzer bir uygulama 2014 yılında yurt dışından kanun dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20'nin üzerine çıkan kaçak sigara oranı, kısa sürede yüzde 4'e kadar gerilemişti. Bu arada 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.

RESMEN ZEHİR SAÇIYOR
İçine ne koyulduğu, nasıl üretildiği belli olmayan, devlet tarafından da kontrol edilemeyen kaçak sarma tütün zehir saçıyor. Laboratuvar ortamında yapılan analizlere göre illegal üretilen bu tütün ürünlerinde; kabul edilen kadmiyum seviyesinin beş kat, kurşun seviyesinin ise altı kat fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca içinde yüksek miktarda talaş ve benzeri ürünlerin bulunduğu da belirlendi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
.....
..... - 2 hafta Önce

He he zehir saçıyor sarma sigara , normal sigara şifa kaynağı zaten

Zehr-i Alem
Zehr-i Alem @..... - 1 hafta Önce

Zaten ikiside zehir farkindaysan zararli olan herseye vergi üstüne vergi geldi. Yavas yavas cozum getirip pat diye sarmadan sonra normalden kesecekler. Sende her ikisini icme olur mu ?

uzman doktor
uzman doktor - 1 hafta Önce

Samimiyseniz sigara satımını komple yasaklayın. İsteyen sarma içer ne karışıyorsuuz? Yüksek vergi almak için yaptık demiyor dümenciler..

Doç. Doktor
Doç. Doktor @uzman doktor - 1 hafta Önce

Uzman Dümenci içenler kendi sağlığını düsünmüyor bu kadar sorumsuz devlet zam yapınca vergi öyle mi ? Dinsizin hakkından imansız gelir.

SIRADAKİ HABER