Şehir Hastanesi Kira Giderleri Dolardan Hızlı Artıyor

2020'nin ilk 10 ayında 4,5 milyar TL olan şehir hastanelerini içeren bina kira giderleri, 2021'in aynı döneminde ikiye katlanarak 9 milyar TL'ye ulaştı. 2020'de 8,7 milyar TL olan şehir hastanelerine devletin yaptığı toplam ödeme, 2022'de 21,5 milyar TL'ye yükselecek.

Şehir Hastanesi Kira Giderleri Dolardan Hızlı Artıyor

Sözcü'den EMRE DEVECİ'nin haberi;

Şehir hastanelerinin sayısıyla birlikte devletin bu hastaneler için müteahhitlere ödediği kira bedelleri hızla artıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, şehir hastaneleri kira ödemelerini içeren ‘bina kiralama giderleri' ocak-ekim döneminde 8 milyar 971 milyon TL ile rekor kırdı.

Geçen sene aynı dönemde 4 milyar 542 milyon TL olan rakam, böylece neredeyse ikiye katlanmış oldu.

EKİMDE 2,4 MİLYAR TL ÖDENDİ

Ekim 2020'de bu kalemde 1 milyar 746 milyon TL ödeme yapılırken, Ekim 2021'de yapılan ödeme aylık bazda tüm zamanların zirvesi olan 2 milyar 408 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

Şehir hastanesi müteahhitlerine devlet, üç ayda bir kira ödüyor. Ödemeler ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yapılıyor.

2022'DE 21,5 MİLYAR TL ÖDENECEK

Şehir hastanesi kiralama giderleri 2017'de 318 milyon TL, 2018'de 848 milyon TL, 2019'da 1 milyar 948 milyon TL, 2020'de 4 milyar 595 milyon TL olmuştu.

Şehir hastanelerinde kiracı olan Sağlık Bakanlığı, 2018’de 2,2 milyar TL, 2019’da 5 milyar TL, 2020’de 8,7 milyar TL kira ve hizmet bedelleri olarak ödemişti.

2021 yılı için de kira ve hizmet bedellerinin karşılığı olarak Sağlık Bakanlığı bütçesinde 16,4 milyar TL ödenek ayrılmıştı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Prof. Dr. Uğur Emerk, 2022 yılı için bu rakamın 21,5 milyar TL olduğunu belirtti.

MÜTEAHHİTLERE 10 AYDA 47,9 MİLYAR TL

Merkezi bütçeden müteahhitlere yapılan ödemelerin yüksekliği de dikkat çekiyor.

Bütçede müteahhit giderleri 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde 47,9 milyar TL oldu.

Bu kalem 2020 yılının Ocak-Ekim döneminde 38,1 milyar TL, tüm yılda 58,7 milyar TL olmuştu.
Müteahhitlere ödemelerde yedi aylık dönemde ilk sırada 16,8 milyar TL’lik ödemeyle ‘karayolu yapım giderleri’ yer aldı. İkinci sırada ise 8,2 milyar TL ile ‘hizmet binası yapım giderleri' bulunuyor.

ŞEHİR HASTANESİ SAYISI 18’E YÜKSELECEK

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ilk şehir hastanesi 2017’de açılırken, sayı şu an 13’e ulaşmış durumda. Bu yıl sonunda bu sayının 18’e yükselmesi planlanıyor.

Şehir hastanelerinin sayısı arttıkça, merkezi bütçeden ‘bina kiralama giderleri’ de katlanıyor.

ŞEHİR HASTANESİ NEDİR?

Şehir hastaneleri, kamu özel işbirliği (KÖİ) yöntemiyle müteahhit firmalara yaptırılıyor. Araziler Hazine tarafından bedelsiz tahsis ediliyor ve yapılan binaya devlet kira ödüyor. Ayrıca, devlet hastane ekipmanları ile otopark gibi alanların kullanımı için yine müteahhit firmaya hizmet bedeli ödüyor.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı
Hakkı - 2 hafta Önce

Bu müteahhitlerin hepsi aynı bölgeden, milli dindar geçinir buradan yürüttükleri paralarla yurtdışından gayrimenkul alırlar, parayı Avrupa bankalarına yatırır bu ucuz milliler

Alp
Alp - 2 hafta Önce

Bu sistemi savunan bi tane akilsiz kaldimi

Utanma ar olsa keşke
Utanma ar olsa keşke - 2 hafta Önce

Adamın dünyadan haberi yok cahil cahil yorum yapıyor. IMF demek denetim demek. O hani ilk dönem ekonomi iyiydi diyorsunuz ya aha o zaman IMF müsrifliğe izin vermiyordu. IMF denetimi kalkınca örtülü ödenekler, saraylar, 10 kat maliyetli yap işlet devret geçiş hasta döviz garantili işler memleketi batırdı. Sonuç ortada üzerine utanma olsa konuşmazsın. Katardan, İngiltere'den sana hibe mi veriyor, daha kötü şartlarla borçlanıyorsun. Eğer IMF sonrası kimseden borç almasak cari fazla versek size hak verirdim.

Barış
Barış - 2 hafta Önce

hastaların ulaşımı,hastane içi hizmetlere erişim ve kapasitenin üzerinde hasta yoğunluğu nedeniyle sağlıklı bir yapı değil şehir hastaneleri.hastane yatırımları yapılırken hastaların ulaşımı,medikal paydaş kuruluşlara yakınlık,doğal aydınlatma ve ısıtma bir çok etken var.bu etkenler dikkate alınacağı yerde maddi sonuçlar üzerinden hesap ediliyor.maadi hesaplarıda yanlış yapıyorlar.KÖİ yerine kamu yatırımı olarak yapılsaydı daha ucuza yaptırır, artan kira giderleri ödemek zorunda kalmazdık.Ayrıca arsa hazine tarafından tahsis ediliyor.istihdammış?şehir hastanesi değil de dal hastanesi olsa buralarda istihdam olmayacakmıydı?İstihdam değil rant var ortada.

Tuldenim lee
Tuldenim lee - 2 hafta Önce

Şehir hastaneleri sadece bursada en az 3000 istihdam oluştu öyle atıp tutanlar işsizliği nasıl onleyeceklerini de söyleseler imf yi çokmu özlediniz yüzde 7500 faizi mi özlediniz şu an doların değeri 7 tl ancak 200 milyar doları bankalarda turşu yapan yatırımcılar haydi ülkenizi seviyorsunuz bozdurup şu dolarları yoksa yakında onların hepsi cul çaput olacak nedenmi faizler düştüğü zaman yatırım hızlanacak devletimiz yanındayım herzaman bursa cekirgede selamlar öyle insanlar midesinde ayıp tutuyor ki yok şu kadar kira bu hastaneler bakın ne kadara mal oluyor yapsa devlet

İsme bak comar
İsme bak comar @Tuldenim lee - 2 hafta Önce

Tam bir yandaş cahilsin yahu. Şehir hastanesi birkaç bin kişiye iş verse n'olacak kaç milyonun hakkını çalıyor. Bilişim teknoloji sanayi tesisi mi ulan bu.Hasta döviz garantili cukka sistemi. İnsanlar yapılmasın demiyor devlet neden 1 liraya yapmıyor neden yap işlet devret sistemi ile 10 katına mal oluyor diyor

DOĞRUCU
DOĞRUCU - 2 hafta Önce

Ne diyiyorlardı zarar ediyorsa da etsin, vatandaşıma feda olsun. Görende zararı çıkarıp cebinden veriyor zanneder.

SIRADAKİ HABER