Savcılık, doktora 'mal' demeyi, hakaret değil 'kaba söz' saydı

Savcılık, doktora 'mal' demeyi, hakaret değil 'kaba söz' saydı

İzmir'in Çiğli ilçesinde, acil serviste tartıştığı Dr. Güneri Kuruöz'e (37), 'Bu hastanedeki tüm doktorlar mal' diyerek hakaret eden H.O. (24) hakkında, savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Savcılık, H.O.'nun ifadelerini hakaret değil, memurların performansını etkilemeyecek tarzda 'kaba söz' olarak değerlendirdi.

Olay, geçen 9 Haziran'da akşam saatlerinde, Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde yaşandı. H.O., hasta olan yakınına yeni serum takılması için Acil Tıp Uzmanı Dr. Güneri Kuruöz'ün yanına geldi. H.O.'nun, kendileriyle ilgilenen doktorun kim olduğunu sorması üzerine Güneri Kuruöz kendisini bilgilendirdi. Konuşma sırasında sinirlenen H.O., iddiaya göre, "Bu hastanedeki tüm doktorlar mal" dedi. Kuruöz'ün kendisini uyarması sonrasında H.O. tekrar, "Hepiniz malsınız" karşılığını verdi. Tartışmanın büyümesi üzerine Güneri Kuruöz, beyaz kod uygulamasını başlattı, hastaneye gelen polislere de şikayetçi olduğunu söyledi.

'HAKARET DEĞİL, KABA SÖZ'

Dr. Güneri Kuruöz'ün şikayeti sonrasında olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda, olayla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Savcılık, H.O.'nun ifadelerini hakaret olarak değil, memurların performansını etkilemeyecek tarzda 'kaba söz' olarak değerlendirdi.

'BİZ SAVCILARA AYNI SÖZÜ SÖYLESEK HAKARET SAYMAYACAKLAR MI?'

Olayla ilgili konuşan Güneri Kuruöz, "Bize mal dediğinde, 'Beyefendi canla başla çalışıyoruz, böyle konuşmayın, gerginlik çıkarıyorsunuz, çok ayıp' diyerek kendisini uyardım. O da, 'Öyle, hepiniz malsınız' diyerek sözlerini tekrar etti. Şahsın agresif tutumundan ötürü herhangi birimize saldıracağı ortadaydı. Diğer hasta ve hasta yakınları bile, 'Bu ne terbiyesizlik, hepinize mal diyor. Bu moralle hastalarla nasıl ilgileneceksiniz. Ya bizim hastalarımızda hata yaparsanız sorumlusu kim olacak' diyerek bana destek verdiler. Biz savcılara aynı sözü söylesek bunu hakaretten saymayacaklar mı? Moralleri ve performansları etkilenmeyecek mi? Bu bizim haddimize değil. Bu, maalesef sağlıkta şiddet olaylarını artırmaya yönelik bir karar" dedi

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 13:21

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

MAHKEMENİN KARARI YERİNDE . SAYGILARIMLA.

GÜNERİ KURUÖZ
GÜNERİ KURUÖZ @SELİMCAN - 4 ay Önce

Saglık çalışanımısınız bilmiyorum ama isterseniz cesaretiniz varsa bunu aleni bir şekilde yazın sosyal medya hesabım dr guneri kuruoz SELİMCAN???

SELİMCAN
SELİMCAN - 4 ay Önce

CANIM DOKTORUM,CANINI SIKMA,MAL HER YERDE MAL'DIR. SAYGILARIMLA.

hemsire olmayan ssglikci
hemsire olmayan ssglikci - 4 ay Önce

o zaman gucu yeten yetene olacak

bence
bence - 4 ay Önce

Türk Dil Kurumu http://sozluk.gov.tr/ açıp "mal" sözcüğünün kelime anlamlarına bakıldığında TCK 125/3
''Kişiye görevinden dolayı hakaret'' olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Söylenilen söz sağlık personeline şiddetin psikolojik şiddet boyutudur. Sağlık personeline yapılan her saldırının cezai karşılıkları yeniden Türk Ceza Kanununda düzenlenmelidir.

abartmayın
abartmayın - 4 ay Önce

havadaki buluttan nem kapmayın,abartmayın TDK isim ;Bir kimsenin, bir tüzel kişinin mülkiyeti altında bulunan, taşınır veya taşınmaz varlıkların bütünü

diger
diger @abartmayın - 4 ay Önce

Diger anlamlarina da bakarsaniz, hakaret icerikli olan kullanimlari gorursunuz.

Att—35
Att—35 - 4 ay Önce

Sağlıkçılara hakaret ve kaba kuvvet serbest bırakılsın o zaman

BAYBURT
BAYBURT - 4 ay Önce

Bayburt Müdürü de kabul etmiyor

Nurullah
Nurullah - 4 ay Önce

Bu beyaz kodun cacigini cikardiniz. Dr kalibrasyon icin tartisdigi teknisyene beyaz kod verip mahkemeden ceza almasina sebep oluyor. Cabuk havaya giriyorsunuz. Antiparantez olayin oldugu ilceyi goze aldigimda mal diyen adamin arkasi oldugu icin savcilik bunu kabasoz saymis, gariban biri olsaydi dr egosunu tatmin ederdi.


SIRADAKİ HABER