Salgında Aşı Yaptırmamak Kul Hakkına Girer Mi? Diyanet Cevap Verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs salgını sürecinde merak edilen "Toplum sağlığını tehdit eden salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmamak kul ve kamu hakkı olarak değerlendirilebilir mi?" sorusuna "Salgında aşı yaptırmamak kul hakkına girer" diye cevap verdi.

Salgında Aşı Yaptırmamak Kul Hakkına Girer Mi? Diyanet Cevap Verdi

Din İşleri Yüksek Kurulu Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında toplandı. Toplantıda "Toplum sağlığını tehdit eden salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmamak kul ve kamu hakkı olarak değerlendirilebilir mi?" sorusu müzakere edildi, tedbirlere uymamanın "kul hakkı" olduğuna hükmedilerek şu ifadelere yen verildi:

“Bilimsel usullere uygun olarak üretilen, alanında uzman hekimlerce salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımı dinen de uygundur. Buna göre toplum sağlığını tehlikeye atacağı konusunda galip zan bulunan durumlarda gerekli tedbirlere uymamak, kul ve kamu hakkı ihlali olur”

"Hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir"

Açıklamaya göre sağlığın korunması için önleyici tedbirlere başvurulması ve hastalandıktan sonra tedavi olunması dini bir gereklilik.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

“Hastalık risklerine karşı dikkatli olunması ve özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir. Nitekim Allah Resûlü, bu bağlamda 'Bir yerde salgın hastalık çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde salgın hastalık varsa o bölgeden de ayrılmayın' buyurarak karantina uygulamasına dikkat çekmiştir. Bir diğer hadis-i şerifinde de 'Bulaşıcı hastalık taşıyanın taşımayanla aynı ortamda bulunmasını engelleyiniz' buyurarak salgın hastalığa karşı tedbirli ve ihtiyatlı bir yol takip edilmesini vurgulamıştır. Hz. Peygamber, bulaşıcı hastalığı olan bir kişinin biatını ona dokunmadan alarak bu konudaki hassasiyetini fiilen de göstermiştir.”

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 3 hafta Önce

siyasetin gölgesi altında ki diyanetin, inandırıcılığı kalmamıştır, diye düşünüyorum.

Tıbbi sekreter
Tıbbi sekreter - 3 hafta Önce

11 yıldır döner sermaye almıyorum. Aşı da olmadım. Bu kul hakkı olayını nasıl halledip helallesecegiz

ADİL
ADİL - 3 hafta Önce

aşı kul hakkıda torpil kul hakkı değilmi,mobing kul hakkı değilmi 694 khk kul hakkı değilmi

poyrazz
poyrazz - 3 hafta Önce

diyanet şu yolsuzluklarada bi fetva verse iyi olacak haksızlıklara çalışmadıkları halde ful ek mesai alan idarecilere,sadece aşı değil aşıdan daha önemli şeyler varülkemizi soyup soğana çevirdiler resmen sayılı kişiler zengin olsun diye yapılmamalı bu kadar haksızlık nerde milliyetçiyiz diyen adamlar nerde vatanseverlik nerde bu insanlar herseyi görüyor zaten.tek dileğimiz 1 kuruş devletin malını heba eden kim varsa hem bu dünyada hemde Allahın huzurunda hesap verir inşAllah

SIRADAKİ HABER