Sağlıkta Tayinler Tersine Döndü

Personel Sağlık Net özel haberi. Haber yayın tarihi 27.06.2022 - 09:28

Sağlıkta Tayinler Tersine Döndü

Doğu ve İç Anadolu'da görev yapan ve Akdeniz ve Ege'de yaşamak isteyen onbinlerce sağlık çalışanı yaşanan ekonomik sıkıntılar ve artan kiralar nedeniyle iç bölgeleri tercih etmeye başladı.

personel sağlık

Özellikle meslekte 3-4 yıllık henüz bir birikim yapmaya fırsat bulamamış binlerce hemşire ve sağlık teknisyeni ilk atandıkları Antalya, İzmir, Muğla, İstanbul gibi illerden kaçış planı hazırlıyor.

Ortalama 6,5 -7 bin arasından geliri olan 5 yıllık bir hemşire Antalya merkezde 1+1 daire için maaşının tamamını vermesi gerekiyor. Aynı şekilde Bodrum, Marmaris, Alanya ve Fethiye'de maaşların 2 katını bulan kiralar mevcut. 

Bu saatten sonra  Akdeniz ve Ege'de ancak meslekte 15-20 yılını doldurmuş hasbelkader belki bir ev sahibi olmuş sağlıkçılar görev yapabilir.

Telefon Trafiği Başladı

2022 Yılı Haziran Dönemi İsteğe Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurası kapsamından batı illerinde görev yapan çoğu personel iç bölgelerdeki meslektaşlarını, sağlık tesisleri ve tanıdıklarını arayıp bilgi almaya başladı. En büyük dertleri ise geçim sıkıntısı
 

Evini Kiraya Verip Niğde'ye Taşındı

Personel Sağlık editörü araştırdı. Uzun yıllardır Antalya'da görev yapan bir sağlık memuru Antalya'da ki evini kiraya verip memleketi Niğde'ye tayin istedi. Alacağı kira ise maaşınından bile fazla.  Bu gibi örnekler saymakla bitmiyor.

Bir başka hemşire ise evini kiraya verip bir misafirhane ile anlaştı. Kendisinen bilgi aldığımız hemşire '' Yaz sezonu için karar aldım. Ev benim için çok büyüktü,  yalnız yaşıyorum, kamuya ait misafirhane buldum orda kalacağım. Ayda zaten 9-10 gün 24 saatlik nöbete gidiyorum. Kışın tekrar evime dönerim'' Dedi. 

personel sağlık 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
dündar
dündar - 1 ay Önce

Hemşirenin ticari zekasına bayıldım. Evi 8-9 bine kiraya ver. Günlüğü 120 liradan 20 gün devlet su işleri misafirhanesi. 2 bin 400'e konuyu kapat. maaş kadar para cepte. mantıklı

Kfıtk
Kfıtk @dündar - 1 ay Önce

Ya hu sağlığın avuçlarında o sağlık çalışanının 7 bin lira alıyo demiş sen ticarete mi takıldın? Senin hayatının hizmet kalitesi 7 bin liralık biraz buna takıl! Ucuzluk ruhuna işlemiş

ebru
ebru @dündar - 1 ay Önce

geçim sıkıntısı insanı böyle uzman yapar işte

realite
realite - 1 ay Önce

Devlet memuru için şu an İstanbul özelikle çok gereksiz lüks haline dönüştü.İstanbul da özel vs ciddi para akışı ve gelir mevcut. Ama devlet memuru maaşı fix . Düzgün bir sitede evlerin kirası 9-10 bin tl. Şu dönem istanbul devlet memuru için zulm .

sağlıkçılar
sağlıkçılar - 1 ay Önce

dr özlük haklarını iyleştirmeye devam etsin. diğerleri her dönem gibi yok sayılsın. aykışa devam.

Vatandaş
Vatandaş @sağlıkçılar - 1 ay Önce

Doktorlara hiç bir şey verdikleri yok tamamen algı

Tekniker
Tekniker - 1 ay Önce

Ülkede herkes ekonomist oldu

Devam mı
Devam mı - 1 ay Önce

Adamin biri doktora gitmiş karnıma bastırınca ağrıyor demis,doktor da bastırmaya efendim demis.siz anladiniz onu basmayın efendim

Çinko Adam
Çinko Adam - 1 ay Önce

Biz söyledik sosyal imkanları artırın.%0 faizle ev araba alabilsinler ötv muafiyeti.
Promosyon yerine tatil veya umre imkanı. Kalıcı çözümler yola çıkılmalı pansuman tedbirler sürekli kanamaya meyilli olur.

Att
Att - 1 ay Önce

Özel sektör de asgari ücretle çalışan sağlıkçılar var. Devletten 7000 alıp gecinemiyor haklı hiç itirazım yok.faakat özel sağlık sektöründe çalışanların durumu inanın daha kötü. Sağlık bakanlığı buralarda çalışan hemşireler attler sağlık memurları hatta temizlik işçisi kardeşlerimiz için bir çalışma yapmıyor. Haklarımızı arayan yok.Atam desen çok az. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun bizler ne yapalım.


SIRADAKİ HABER