Sağlıkçılar Nöbet Ücreti Nedeniyle İcra İle Karşı Karşıya

Laboratuvar ve röntgen teknikerlerinin ‘acil çalışanı’ sayılmaması gerekçe gösterilerek, 2 yıl boyunca kendilerine ödenen nöbet ücretleri geri istenmeye başlandı. Konuyu TBMM'de gündeme getiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, "Sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının karşılığı bu şeklide cezalandırılmamalı" dedi.

Sağlıkçılar Nöbet Ücreti Nedeniyle İcra İle Karşı Karşıya

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün 15 Nisan 2021 tarihinde bir sağlık memuruna gönderdiği yazısında, yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri için gerekli hesaplamaların yapıldığı, ödenen fazla nöbet ücretleri için de borç açıldığı bildirildi. Borç kaydının 30 gün içerisinde yatırılması istendi.

Birçok laboratuvar ve röntgen teknikerlerine bu taleplerin iletildiği ve icra tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecekleri öğrenildi.

“ÖDEMEZLERSE İCRA İŞLEMİ BAŞLATILACAK”

Bu konu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme geldi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının icra tehlikesi ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekti.

CHP’li Aydın, “Röntgen ve laboratuvar çalışanlarından, acil ücret farkları 30 Haziran’a kadar geri ödeme emriyle istenmekte ve ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı yazıyla bildirilmiş. Bu konunun bir an önce düzeltilmesi ve onların bu fedakarlıklarının karşılığı bu şeklide cezalandırılmamalı…” şeklinde konuştu.

“FEDAKARLIĞIN KARŞILIĞI BU OLMAMALI”


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Covid-19 salgının başladığı andan itibaren sağlık çalışanlarının canla, başla çalıştığını ifade eden Erkan Aydın şunları söyledi;

* Gece nöbet tutuyorlar, ailerinin, çoluk-çocuklarının yüzlerini görmüyorlar. 500’e yakın sağlık çalışanı da hayatını kaybetti. Bunların arasında röntgen ve laboratuvar çalışanları da var.

* Maalesef nöbet tuttukları halde, acil ücret farkları geri ödeme emri ile istenmekte. Bu arkadaşlarımız 2 yıldır çok küçük ücretler ile aldıkları paraları peşin olarak, ödemeleri talep ediliyor.

* Ödenmediği takdirde icra işlemleri başlatılacağı kendilerine yazı ile bildirilmiş. Onların fedakarlıklarının karşılığı bu olmamalı bu hatanın biran önce düzeltilmesi gerek

GERİ İSTENEN ÜCRET 15 BİN TL’Yİ BULUYOR

Öte yandan röntgen ve laboratuvar personeline acil farkı olarak 2 yılda ödenen ve geri istenen nöbet paralarının en yükseği 15 bin TL, en düşüğü ise 3 bin TL.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
BJK
BJK - 2 ay Önce

MİLLETİN GİTMEDİĞİ İŞE GELİNCE SES YOK YAPMADIĞI EK DERS ÜCRETİNİ ALIRKEN SES YOK AMA İŞ SAĞLIK ÇALIŞANINA GELİNCE HER ŞEYİMİZ BU İNSANLARA BATIYOR.BİZLERİN 4 DEN SONRA HAFTA SONU BAYRAMLARDA PEKİ HANGİ BİRİME ÇALIŞTIĞIMIZI BİR YETKİLİ ÇIKIP AÇIKLASIN O ZAMAN

NANOLAB
NANOLAB - 2 ay Önce

madem acil lab. değiliz ,neden nöbet tutuyoruz,acil birimine kim hizmet veriyor.neden acil çalışma sürelerine uyyoruz..lab ve ,rontgeni 16,00 da kapatalım o zaman...kurabiliyorlarsa her ilçeye acil lab ve rontgen kursunlar,her cihazdan 2 şer tane alsınlar.....teknisyen sayısını da artıralım...nerde bu yogurdun bolluğu düşünen yok....

yücel memet balkalıoğlu
yücel memet balkalıoğlu - 2 ay Önce

Bıktık artık.Adaletttttttttttttttttttttttttttttttt

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Bizden 4 yıl olarak geri isteniyor.Şahsıma 25 bin tl borç! çıkarıldı.

SIRADAKİ HABER