Sağlık çalışanı mobbing davasını kazandı

Sağlık çalışanı mobbing davasını kazandı

Hürriyet'in özel haberine göre: Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yaptığı dönemde, 18 yaş altı 115 çocuğun hamileliklerine ilişkin polise ve savcılığa bildirimde bulunulmadığını ortaya çıkaran İclal Nergiz, anılan dönemde bağlı bulunduğu başhekim yardımcısına karşı da tazminat davası açtı. Dönemin sosyal hizmetlerden sorumlu başhekim yardımcısı Akif Akça'nın, hamile çocuklar ile ilgili yaptığı sorgulamalar nedeni ile kendisine mobbing uyguladığını öne süren Nergiz, 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu. Küçükçekmece 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması dün görülü.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

'YOLDA GÖRSEM TANIMAM'

Duruşmaya katılan Akif Akça yaptığı son savunmada, davanın reddine karar verilmesini istedi. Halen başka bir hastanede görev yapan Akça savunmasında özetle "Hamile çocuklarla ilgili hakkımda açılmış bir ceza davası var. Bu davanın bekletici mesele yapılması gerekir. Görev yaptığım dönemde hastanede 1500 kişi vardı. Davacıyı yolda görsem tanımam. İdari görevde de olmayan biri. Tanımadığım bir kişiye mobbing yapmam da söz konusu değil" dedi. Mahkeme, Akça'nın, Nergiz'e 30 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Hakkında açılan mobbing davasında karar çıkan Akça ile dönemin sosyal hizmet uzmanı Nazlıcan Dilber hakkında bir de ceza davası açıldı. İki sanığın, 'görevi kötüye kullanma' ve 'kamu görevlisinin suçu bildirmeme' suçunu işledikleri iddia ediliyor.

GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Hamile çocuklar ile ilgili soruşturmaların gündeme gelmesini sağlayan İclal Nergiz'in görev yeri ise birkaç kez değiştirildi. Çocuk İzleme Merkezi'nde görev yapan Nergiz, ilk olarak tıbbi sosyal hizmetler birimine, oradan da hastane binası dışında bulunan toplum ruh sağlığı merkezinde görevlendirildi. Edinilen bilgilere göre, Nergiz bir yıl önce başka bir kamu hastanesinde çalışmaya başladı. 'Hamile çocuklar' haberinin gündeme gelmesi ile birlikte dönemin Başhekim yardımcısı Akif Akça ise Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi'ne başhekim yardımcısı olarak atandı.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçekler
Gerçekler - 6 ay Önce

Bundan Çankırıda da var, bir hemşire kardeşimize düzenli mobing uyguluyorlar, bu davalar emsal olacak inşAllah, haksız edindikleri paraları uğraştıkları hemşire kardeşimize ödeyecek olmaları sevindirici, paranızı iyi biriktirin haramiler. Türkiye de HAKİM var. Seve seve ödetecekler size:))

dr.kerem
dr.kerem - 6 ay Önce

Akif akça dediğiniz kişi torpille gelmiş her dönemin adamı 1950 lerden kalma kafaya sahip kişidir. gittiği her kurumu alt üst eden mobbing uygulayan,karakterdedir. sağlık bakanlığı acilen sözleşmeli yöneticilik sisteminden vazgeçmelidir. ösym tarafından yapılacak objektif bir sınav sistemiyle tüm hastane yöneticileri atanmalıdır. sınavda emeğiyle geçen gelsin yönetsin el mi yaman bey mi yaman herkes görecektir...

Sınavla gelen yöneticilere ballı maaş veremiyorsun
Sınavla gelen yöneticilere ballı maaş veremiyorsun @dr.kerem - 6 ay Önce

Bir de şimdiki yöneticiler sınav kazanacak kapasitede değil gibi geliyor bana. Bel ki de yanılıyorumdur.

Hastanenin yetkili sendikası hangisi?
Hastanenin yetkili sendikası hangisi? - 6 ay Önce

Sağlıksenden destek alınabilirdi

SIRADAKİ HABER