Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yapısınında Bazı Değişiklikler Yapıldı

-

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yapısınında Bazı Değişiklikler Yapıldı

CUMHURBAŞKANLIĞI TEŞKİLATI HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE BAKANLIKLARA BAĞLI, İLGİLİ, İLİŞKİLİ KURUM VE KURULUŞLAR İLE DİĞER KURUM VE KURULUŞLARIN TEŞKİLATI HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

Değişikliklerin özeti ( editör) :

**Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu, insan vücuduna doğrudan temas eden biyosidal ürünler hakkında da düzenleme yapabilecek.

**Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), görev alanıyla ilgili olarak farklı illerde Yönetim Kurulu kararıyla enstitüler, araştırma merkezleri ve benzeri birimler açabilecek, merkezin ve mevcut birimlerin yerini değiştirebilecek.

**Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), bilim insanlarının ve araştırmacıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için burslar verebilecek.

**Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Yönetim Kurulunda görev alacak enstiti başkanlarını, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı seçecek. Üye enstitü başkanlarının dönüşümlü olarak ikişer yıl için enstitülerin kuruluş tarihi esas alınarak belirlenmesi kuralı ise kaldırıldı. 

**Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)’de, sözleşme ile yerli veya yabancı uzman istihdam edilebilecek.

Kararname Numarası: 46

MADDE 1- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 353 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 353- (1) Sağlık Bakanlığı; merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatından oluşur."

MADDE 2- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 371 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

"Yurtdışı teşkilatı

MADDE 371/A- (1) Bakanlık yurtdışı teşkilatı kurmaya yetkilidir."

MADDE 3- 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 506 ncı maddesinin birinci fıkrasına "homeopatik tıbbi ürünler" ibaresinden sonra gelmek üzere ", insan vücuduna doğrudan temas eden biyosidal ürünler" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 4- 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 665 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Başkanlık, görev alanıyla ilgili olarak farklı illerde Yönetim Kurulu kararıyla enstitüler, araştırma merkezleri ve benzeri birimler açabilir; merkezin ve mevcut birimlerin yerini değiştirebilir."

MADDE 5- 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 666 ncı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendine "ödüller" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve burslar" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 6- 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 668 inci maddesinin birinci fıkrasına "iki enstitü" ibaresinden önce gelmek üzere "Başkanın seçeceği" ibaresi eklenmiş ve aynı fıkranın üçüncü cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 7- 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 673 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"(2) TÜSEB'de, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 26 ncı maddesine göre sözleşme ile yerli veya yabancı uzman istihdam edilebilir."

MADDE 8- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 9- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütü

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 09:09

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
HOROZOĞLU
HOROZOĞLU - 6 ay Önce

Bence nisbi değişiklikler kurtarmaz,alayını da tümden değiştirmek lazım.

Hilmi YAVUZ
Hilmi YAVUZ - 6 ay Önce

Keşke şöyle bir maddede koyulsaydı sigara içenler kansere karşıyım reklamı/ tanıtımı yapmasınlar (Çünkü inandırıcı olmuyor) Tunceli il sağlık müdürü her yerde sigara içiyor birde çıkıp kansere karşı rafting yapıyoruz diyerek yerel ve ulusal basında haber yapıyor ayrıca üstelik yanında olup sigara içen sağlıkçılarıda tüm tunceli halkı biliyor

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Hilmi YAVUZ - 6 ay Önce

Sigara içenlere sağlık müdürü olarak atamamalılar.

Att
Att - 6 ay Önce

Bırakın teşkilat yapısını filan. Döner sermaye yönetmeliğini değiştirin acilen. Ama nerde...

yurt dışı
yurt dışı - 6 ay Önce

yurtdışı teşkilatımızda hayırlı olsun,hasta ithal etme dönemi başlamıştır.

hizmetli
hizmetli - 6 ay Önce

Sayın yetkililer her konuda değişiklik yapılıyor nedense hizmetlilerin görevde yükselme sınavı ile ilgili bir değişiklik yapılamadı hala bekliyoruz.

Halit
Halit - 6 ay Önce

Alpaslan Erol gitsin artık yönetimi gitsin artık Sağlık Bakanlığı igdir yönetimi komple alin bu liyakatsizleri Akp dusmani hepsi Yeni Mudur Op.Dr.Nevruz Erez sozlesme imzaladi gelsin artik 2 ay oldu IĞDIR yeni saglik mudurunu bekliyor.

Ülke Sevdalısı
Ülke Sevdalısı - 6 ay Önce

Sağlık teşkilatını yöneten büyüklerimiz ne yaparsa en güzelini yaparlar. Ben inanıyorum. Her şey para değil. Geçinemiyoruz felan... Azcık şükür de lazım.

SIRADAKİ HABER