Sağlık Bakanlığı kadrosunda yakında doktor kalmazsa kimse şaşırmasın

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, mali açıdan sıkıntıda olan üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasının gündemde olduğunu yazdı.

Sağlık Bakanlığı kadrosunda yakında doktor kalmazsa kimse şaşırmasın

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, mali açıdan sıkıntıda olan üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasının gündemde olduğunu yazdı.

Saygı Öztürk, bugünkü yazısının ilgili kısmında  üniversite hastanelerinin çıkmaza girmiş olmasını şu satırlarla anlattı:

AKP'nin iktidara gelmesinin ardından belediye, ardından SSK ve son olarak da askeri hastanelere el konuldu. Üniversite hastaneleri ise sistemin dışında kaldı. Şimdi ekonomik açıdan zorluk yaşayan, ‘Tam Gün Yasası' nedeniyle öğretim üyelerini özel hastanelere kaptıran üniversite hastaneleri iyice çıkmaza girdi. Dünyada ve Türkiye'de yaşanan salgın da düşünüldüğünde sağlık sistemi birçok açıdan S.O.S vermeye başladı. Mali yönden batık olan üniversite hastaneleri, çıkış yolu ararken Sağlık Bakanlığı'nın arka odalarında uzun süredir üniversite hastanelerinin de bakanlığa bağlanması ele alınıyor.

Yazısının devamında Sayıştay’ın Hacattepe Üniversitesi’ne dair hazırladığı rapordan bazı detayları paylaşan Öztürk, “Hastanelerdeki yığılmaların, doktor açığının önüne geçilemiyor” dedi ve şunları kaydetti:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Hem de bu kadar üniversite ve tıp fakültesi açılırken, Türkiye'de üniversiteyi kazanamayarak yurt dışındaki her ülkeden parayla tıp fakültesi diploması getirene YÖK denklik tanırken Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde hocalar doçent ve profesör kadrolarını YÖK'e alıyor.

Sağlık Bakanlığı kadrosunda yakında doktor kalmazsa kimse şaşırmasın. Çünkü kadroyu buraya alan muayenehane açabiliyor, özel hastanede çalışabiliyor. YÖK ise bu konuda ne yapacağını bilemiyor. Bir zamanların Tam Gün Yasası savunucusu bürokrat ve siyasileri ise ya özel hastanelerde ya da üniversite hastanelerinde soluğu aldı.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 2 ay Önce

Baytara gitsinler:))))))))))

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan - 2 ay Önce

Tusa hazırlanacağıma usml ye hazırlansaydım keşke. Geleceği o kadar göremedim ne yazık kı

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

İşci taşeron kadrolar doldurmuş gerek kalmamış

MEMURUN DERDİ
MEMURUN DERDİ - 2 ay Önce

AİLE HEKİMLİĞİDE TAM GÜN YASASIDA SEVK ZİNCİRİNİN KALKMASIDA YANLIŞ OLDU ESKİ SAĞLIK OCAĞI SİSTEMİNE GEÇİLECEK SEVK ZİNCİRİ YENİDEN GELECEK NEZLE OLAN FAKÜLTEYE GİDİYOR BÖYLE OLMAZ

SIRADAKİ HABER