Sabah: Memur Zammında Oran % 45'e Yükseldi

Emekli ve memur Temmuz zammı için yaklaşık bir ay kaldı. 4 Temmuz günü yeni emekli ve memur maaşları belli olacak. Ekonomistlerin ve Merkez Bankası'nın Mayıs ayı enflasyon beklentisi netleşirken, Temmuz zammı için belirleyici olacak enflasyon oranı Cuma Günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Yeni duyurulan enflasyon beklentisi ve tahminleri ile emekli ve memur Temmuz zammı 2022 hesaplandı.

Sabah: Memur Zammında Oran % 45'e Yükseldi

personel sağlık net'i instagram'da takip etmek için tıklayın

Sabah'tan Mete DİRİCE' nin haberi;

Mayıs ayı enflasyon beklentisi netleşirken, milyonlarca kişi Temmuz zammı için geri sayıma geçti. Emekli zammı ve memur zammı yaklaşık 1 ay sonra belli olacak. Temmuz zammı, Mayıs ve Haziran enflasyon oranı sonrası kesinleşecek. Mayıs 2022 enflasyon oranı ise yarın açıklanıyor. Bununla beraber AA Finans ve Merkez Bankası Mayıs ayı enflasyon beklentisi için bildiride bulundu.

Emekli ve memur Temmuz zammı için belirleyici olacak Mayıs 2022 enflasyon oranı Cuma günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Bununla beraber Merkez Bankası ve AA Finans'ın Mayıs ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlandı.personel sağlık

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,97 olarak gerçekleşirken, aynı dönem için AA Finans anketine katılan ekonomistler yüzde 5,49 tahmininde bulundu.

Milyonlarca emekli ve memur Temmuz zammı için geri sayıma geçti. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranının duyurulmasının ardından 4 Temmuz günü yeni emekli ve memur maaşları netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 2022 yılının ilk 6 ayındaki enflasyon oranı kadar zam alacak. Memur maaşları ise yılın ilk ayındaki enflasyon farkı ve toplu sözleşme zam oranının toplamı kadar artacak.

Memur ve memur emeklisi için Temmuz döneminde yüzde 7 toplu sözleşme zammı belirlendi.

SON DAKİKA: Emekli ve memur Temmuz zammı için yeni rakamlar! Oran yüzde 45'e yükseldi: 2022 enflasyon farkı, ek zam hesapları ile emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?
4 AYLIK EMEKLİ ZAMMI VE MEMUR ENFLASYON FARKI

TÜİK'in Nisan ayı enflasyon oranını açıklamasının ardından 4 aylık enflasyon yüzde 31,71 olarak kayıtlara geçti. Bununla beraber memur enflasyon farkı ise yüzde 24,21 oldu. Bu orana toplu sözleşme zammı eklenince 4 aylık memur zammı yüzde 31,21 olarak kesinleşti.

SON DAKİKA: Emekli ve memur Temmuz zammı için yeni rakamlar! Oran yüzde 45'e yükseldi: 2022 enflasyon farkı, ek zam hesapları ile emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?
YENİ BEKLENTİLERE GÖRE EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI HESAPLANDI

Şimdi gözler Mayıs ve Haziran enflasyon oranı için yapılacak açıklamaya çevrilirken, en son enflasyon beklentileri ve tahminlerini kullanılarak 5 aylık ve 6 aylık emekli-memur zamları hesaplandı.

SON DAKİKA: Emekli ve memur Temmuz zammı için yeni rakamlar! Oran yüzde 45'e yükseldi: 2022 enflasyon farkı, ek zam hesapları ile emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?
NOT: Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketine göre beklenilen enflasyon rakamlarına göre hesaplamaları daha önce yapmıştık. Bu nedenle yeni beklentilere göre yeni hesaplamalar yapıldı.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin Mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde 5,49 olarak sonuçlandı. Bu ankette Haziran dönemi yer almadığından Haziran ayı enflasyon beklentisi için Merkez Bankası'nın anketinde yer alan yüzde 2,97 oranı kullanıldı. Eğer bu beklentiler gerçekleşirse;

5 aylık enflasyon beklentisi yüzde 38,94,
5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 31,44,
olarak hesaplandı. Yüzde 38,94 burada 5 aylık SSK ve Bağ-Kur emeklisi zammı olurken, toplu sözleşme zammı ile birlikte memur zammı yüzde 38,44 olarak ortaya çıktı. 6 aylık hesaplamalar ise;

6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 43
6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 35,5
olarak hesaplandı. Yüzde 43 burada 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emeklisi zammı olurken, toplu sözleşme zammı ile birlikte memur zammı ise yüzde 42,5 olarak ortaya çıktı.

Ocak 2022 sosyal refah düzenlemesi adı altında ek zamların yapılabilmesinin önü açılmıştı. Nitekim Ocak döneminde memur ve memur emeklisi için yüzde 2,5 ek zam yapılmış, en düşük emekli maaşı 1.500 liradan 2.500 liraya çıkarılmıştı.

Eğer Temmuz döneminde de memur maaş zammına ilaveten yüzde 2,5'luk bir zam söz konusu olursa yüzde memur zammı yüzde 45'e yükselecek.

ğer beklentiler gerçekleşirse;

En düşük memur maaşı 6.429 liradan 9.161 liraya (Ek zamlı 9.322 TL),
En düşük memur emeklisi maaşı 4.289 liradan 6.112 liraya (Ek zamlı 6.219 TL),
Esnafta en düşük emekli aylığı 2.948 liradan 4.216 liraya,
2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3.292 liradan 4.708 liraya çıkacak.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr
Dr - 4 hafta Önce

o yüzden sağlıkçılara yapılacak ek zammı geri çektiniz onun yerine ek ödemeyi düzenleyeceğiz diye anket yolladınız

keşke diğer sağlık çalışanları da hekime yapılan zam sonrası iş bıraktığı gibi protesto etseydi ama demek ki onlar memnun ve o yüzden seslerini çıkarmıyorlar diye düşünüyorum

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Dr - 4 hafta Önce

yapılan zam değil, tuikin açıkladığı ENFLASYON ORANINDAKİ FARKdır. geçen yıl 300milyarlık daire 1.2 milyon liraya, 7.5 lira olan mazot 26 liraya, şekeri yağı vs. siz hesap edin. artış oranları ortalama %300 .

kaan
kaan @Dr - 4 hafta Önce

ondan değil bizim sendikalar yalaka dik duramıyorlar sizin sendika gibi dr bu arada hemşire kendin için ses çıkar ozaman hakkını ara adamlar haklı beraber eylem yapılsa daha çok ses getirirdi

hemşire
hemşire @Dr - 4 hafta Önce

sen düşünme gerek yok
sizin için ses çıkarılmaz

attci
attci @Dr - 4 hafta Önce

hocam siz değerli hekimler olarak gerçekten güzel birlik yaptınız.Bunu taktir etmemem imkansız.Keşke biz hekim dışı sağlıkcılar da bakanlık nezdinde kariyer olmaz sa olmaz olsaydık eminim bizde sizin gibi olurduk.İşin özü sanırım bu....Rabb'im yar ve yardımcımız olsun..

kemal
kemal - 4 hafta Önce

derhal; alkole,sigaraya,doğalgaza,elektiriğe,akaryakıta zam yapılmalı, yoksa bütçe kaldırmaz::))))))))))))

Emre
Emre - 4 hafta Önce

Bizi kandıran bizden değildir hep oyalama başka birşey değil vekil zammı olsa bir gecede geçer

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 4 hafta Önce

Sağlıkçının ahı sizi tutacak er yada geç. Öteki dünyada yapışacak yakanıza

yoruma bak
yoruma bak @Sağlıkçı - 4 hafta Önce

öteki dünya:))))))))))))))

hemsire olmayan saglikcilar
hemsire olmayan saglikcilar - 4 hafta Önce

alacagimiz zam toplu sozlesmeye gore yuzde 7 gerisi enflasyon farki hic bosuna yuzde 45 yuzde 50 demeyin

Sağlık camiası
Sağlık camiası - 4 hafta Önce

SABAH, ÖĞLE İKİNDİ, AKŞAM VE YATSI ZAMMI.24 SAAT ZAM. SONUÇ İTİBARİYLE KOCA BİR SIFIR.HEP YALAN DOLAN SİZİ ALLAH,A HAVELE ETTİK.ALLAH GÂVUR DUR RAHİMDİR O HERŞEYİ BİLEN VE GÖRENDİR...İLK SEÇİMDE BYYY GÜLE GÜLE.

Etiketler uçuyooooooo
Etiketler uçuyooooooo - 4 hafta Önce

Zaten piyasa canlanmaz. Ciddi zam lazım ev araba uçmuş. Uçmuş…

Halo dayı
Halo dayı - 4 hafta Önce

Verilse zam ne olacak ki kardeşim enflasyon hepsini silip süpürüyor keşke enflasyon olmasa zam istemiyor kimse lütfen ya


SIRADAKİ HABER