Rusya Türkiye'ye uçuşları 13 yerden yasakladı

Rusya Türkiye'ye uçuşları 13 yerden yasakladı

Rusya, ülke genelinde 13 havalimanından İngiltere ve Türkiye’ye uçuşlar askıya alındı. Volgograd’dan Antalya’ya uçuşların engellenmesine bölge halkı tepki gösterdi.

TürkRus'ta yer alan habere göre, Rusya’nın ülke genelinde 13 havalimanından uluslararası uçuşlara izin vermemesi tepki çekti.


 
Turizm sektörünün bölgedeki temsilcileri “Neden komşu Rostov-on-Don’dan Antalya’ya uçmanın mümkün olduğu, ancak Volgograd’dan yapılmasına izin verilmediğine” mantıklı bir açıklama bulamadı.

Bu nedenle Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin’e, hükümete, Ulaştırma Bakanlığı’na ve Rusya Federal Hava Taşımacılığı Dairesi’ne “yasağın kaldırılması” başvurusu yapıldı.

13 HAVALİMANI İÇİN YASAK


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


 
25 Mart’ta federal makamlar Volgograd da dahil olmak üzere 13 Rus havaalanından uluslararası uçuşlara izin verdiğini duyurmuştu.

Ancak 29 Mart’ta Federal Hava Taşımacılığı Ajansı bu şehirlerden İngiltere ve Türkiye’ye uçuşları yasakladı. Türk tatil beldelerinde charter seferleri düzenlemeye izin verilmesi Volgograd turizm sektörünü isyan ettirdi.

Yerel basına yansıyan itiraz dilekçesinde, “İngiltere ile zaten federal düzeyde genel bir yasak olduğu zaten malum. Fakat Volgograd veya Krasnodar’dan Türkiye’ye uçmak yasaklanırken neden komşu Rostov-on-Don veya Astrahan’dan uçmak mümkün?” diye soruldu ve “ayrımcılık” suçlaması yapıldı.


 
Yerel turizm temsilcileri, "İnsanlar yasak yüzünden ya uzun zamandır beklenen tatillerini iptal etmek zorunda kalacaklar, ya da mesela komşu Rostov-on-Don Havaalanı’ndan Türkiye’ye uçabilmek için ekstradan yedi saatlik bir otobüs yolculuğunu tura ekleyeceksiniz" dediler. Tur operatörleri, ikinci seçeneğin çocuklu ailelere ve uzun bir yolculuğa dayanamayan emeklilere büyük zorluk yaşatacağı görüşünde.
Kaynak Yeniçağ

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER