Rektör Hemşireden 50 Kat Fazla Döner Sermaye Alıyor

Rektörler döner sermaye zengini Kendi maaşını kendi belirleyen, istedikleri personelin akademik geleceğini ve iş hayatını belirleyen rektörler üniversiteleri tam bir krallık gibi yönetiyor. Döner sermayenin aslan payı ise elbetteki rektörlerin

Rektör Hemşireden 50 Kat Fazla Döner Sermaye Alıyor

Rektörler üniversitelerine devletin genel bütçeden verdiği paranın dışında, üniversite imkanlarını kullanarak da bir bütçe oluşturabiliyor. Üniversiteyi aynı zamanda ticari bir işletme kurumuna da çeviren döner sermaye sistemi, rektörlerin elindeki en büyük güç. Ayrıca sözkonusu işletmelerin gelirlerinin pay edilmesi "Dağıtım Esasları Yönergesi" ile tamamen üniversite yönetimine ait.

Bünyesinde Tıp Fakültesi bulunan bir üniversitelerin gelirleri trilyonlarca lirayı bulabiliyor.

Doktorlar hemşireler ve sağlık çalışanları üniversite hastanelerinde döner sermaye azlığından şikayetçi iken sadece akademik ve idari konumundan dolayı en yüksek payı rektörler elde ediyor. Bazı üniversitelerde rektör tıp doktoru olmadığı halde döner sermayeyi en fazla alan kişi oluyor.

Üniversitenin emrinde çalışan diğer öğretim görevlilerinin aksine rektörler döner sermaye paylarını kendileri belirliyor ve aylık gelirlerini istedikleri miktara çekebiliyorlar. Bugün bir çok üniversitede rektörlerin aylık 25 bin liraya varan pay aldıkları biliniyor.

Rektöre aslan payı

Fiili bir çalışma karşılığında verilmesi gereken döner sermayeden gerçekte rektörlerin pay alıp alamayacakları bile tartışmalı. Ancak üniversite yönetim kuruluna giren herkes, yine kendilerinin aldıkları bir kararla döner sermayeden pay alabiliyorlar. Tıp fakültesi hastanelerinde bir rektör, 420 milyon lira döner sermaye payı alan bir hemşireden 50 kat daha fazla pay alabilmekte bu ise çalışanlarca huzursuzluğun başlıca nedenleri arasında. Yüksek Öğrenim Kanunu'nun "Üniversitelerin Uygulama Alanına Yardımı" başlıklı 37.maddesinde yükseköğretim kurumları dışındaki kuruluş veya kişilerce, üniversite içinde veya hizmetin gerektirdiği yerde, üniversiteler ve bağlı birimlerden istenecek bilimsel görüş, proje, araştırma ve benzeri hizmetler ile üniversitede ve üniversiteye bağlı kurumlarda, hasta muayene ve tedavisi ve bunlarla ilgili tahliller ve araştırmalar üniversite yönetim kurulunca kabul edilecek esaslara bağlı olmak üzere yapılabiliyor.

Ellerinde sınırsız yetki var

Bu hususta alınacak ücretler ilgili yükseköğretim kurumunun döner sermayesine gelir kaydediliyor. Bu gelirler rektörün oluşturduğu yönetim kurulu kararı ve yine rektörün onayı ile kullanılabiliyor. Rektörlerin üniversiteleri demokratik bir biçimde yönetim kurulları ile yönettiği düşünülür. Oysa 2547 sayılı YÖK Kanunu'ndan sınırsız destek alan rektörlerin ellerinde sınırsız bir cezalandırma yetkisi vardır ve bir rektör kendisiyle paralel düşünmeyen bir bilim adamına bilimsel özerklik(!) çerçevesinde farklı yöntemlerle bu yetkiyi kullanabilir. Rektörlerin hep tartışılan ve cezalandırma olarak nitelenen uygulamalarından öne çıkanlar:

  • Akademik ünvan vermemek
  • Öğretim görevlisi kadrosunu yenilememek
  • Üniversitenin ücra bir köşesine görevlendirme yoluyla sürgün
  • YÖK aracılığıyla Türkiye'nin öteki ucuna görevlendirme (sürgün)
  • İntihal soruşturması açmak
  • Disiplin soruşturması ile cezalandırma

kaynak: yenişafak/ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 13:58

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERTAN
ERTAN - 6 ay Önce

20 YILLIK LİSANS SAĞLIK MEMURUYUM İLÇE HASTANESİNDE ÇALIŞIYORUM. SABİT HARİCİ 0 (SIFIR) ALIYORUM. DAHİLİYE UZMANI 8.500 TL ALIYOR.2001 DE GÖREVE BAŞLADIĞIMDA BAŞHEKİM BENİM 3 KATIM DÖNER SERMAYE ALIYORDU GELİNEN DURUM BU.

memur
memur - 6 ay Önce

Müslüman bir memlekette yaşıyoruz, normal değil mi? Biliyorum normal değil; ama artık bu tür uygulamalar normale döndü. Bu mesele rektör ile alakalı bir durum değil. Adalet ve hukuk ile alakalı....
Müslüman bir ülkedeki adaletin yansımasıdır....

CEMİL MERİÇ
CEMİL MERİÇ - 6 ay Önce

BÜTÜN KURUM YÖNETİCİLERİ BABASININ MALI GİBİ DAVRANIYOR.ALLAH RIZASI İÇİN YÖNETEN YOK...ALLAH HERŞEYİN HAKKINI SORACAK İNŞAALLAH..

ALİ ASLAN
ALİ ASLAN - 6 ay Önce

NERDEN BAKSAN ADALETSİZLİK..

murat
murat - 6 ay Önce

yarasin Allah sorsun bu adaletsizligin hesabini

sağ.mem.
sağ.mem. - 6 ay Önce

biz sıfır ek ödeme aldığımıza göre dr.arkadaşlar bizden binlerce kat fazla alıyor.....desene.

Att
Att - 6 ay Önce

Kendi maaşını belirleyen sadece milletvekilleri değilmiş anlaşılan. Ama çok görmemek lazım. Bunlar sonuçta seçilmiş, özel kişiler. Müthiş bir zeka ve bilgi birikimleri var. Aynı zamanda sonsuz yönetici yetenekleri ile dünyaya gelmişler. Az bile. Bence bütün döner sermayeyi bunlara versinler. Hatta maaşlardan kesip hediyeler alınsın. Gözleri doysun ki herhangi bir yolsuzluğa filan yönelmesinler. Allah korusun bu durumda da bizler de müteselsilen bu günahtan sorumlu oluruz vesselam..

Cemil Meriç
Cemil Meriç - 6 ay Önce

ÜLKEMİZDE OLAN BÜTÜN SOSYAL SİYASAL OLAYLARDA BU ADALETSİZ DAĞILIMIN PAYI VAR....


SIRADAKİ HABER