Prof. Dr.Ceyhan: Çok acil kademeli mesaiye geçilmeli

HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul'da koronavirüs vakalarındaki artışı 'dur' demek için çok acil kademeli mesaiye geçilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr.Ceyhan: Çok acil kademeli mesaiye geçilmeli

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs vakalarının yoğun olduğu İstanbul'da toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğa dikkat çekerek, Amerika ve Avrupa ülkelerinde yapılan çalışmalarda virüsün bulaş ortamlarının ilk başında aile içi, ikinci sırada iş yerleri, üçüncü sırada toplu taşıma araçlarının geldiğini söyledi. Ancak bunun Türkiye için geçerli olmasının mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, "Çünkü Türkiye'de toplu taşıma araçları bu ülkelerden daha kalabalık. Özellikle İstanbul'da yollar çok uzun sürüyor. Toplu taşıma aracı ne kadar kalabalıksa, o insanların içinde ne kadar çok tedbirlere uymayan, maskesini düzgün takmayan varsa ve temas süresi ne kadar uzunsa risk o kadar artıyor. Bunların hepsini bir araya koyduğunuzda özellikle İstanbul ve diğer büyük illerde aynı etkenler söz konusu maalesef" dedi.

'ÇOK ACİL, HİÇ BEKLEMEDEN KADEMELİ MESAİ'

Prof. Dr. Ceyhan, bu konu hakkında yapılması gerekenlere ilişkin, "İstanbul'u düşünün, trafiğe koyduğunuz ekstra her araç, trafikte ekstra sıkışıklığa yol açacaktır. Bu da insanların 1 saatte gideceği yere 1,5-2 saatte gideceği anlamına gelir. Bu, temas süresini uzattığı için riski artırır. Bunun yerine etkinliği gösterilmiş tek çözüm mesailerin kademelendirilmesi ve esnek mesai. Bunu parça parça yaparsanız, yani kamuda yapıp özel sektörde uygulamazsanız ya da tersini yaparsanız bunun etkinliği az oluyor. Ama İstanbul öyle bir duruma gelmiş ki çok acil, hiç beklemeden bu kademeli mesaiye geçilmesi lazım" diye konuştu.

'ESNEK ÇALIŞMA, ONLİNE ÇALIŞMA'

Bu tedbirlerin tüm illerde alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, "Kalabalıkların oluştuğu bütün şehirlerde aynı anda başlatılması lazım; çünkü biz maalesef lokal tedbirler alarak salgını kontrol altına alma dönemini geçirdik. Alınacak bütün önlemler Türkiye'nin her yerine uygulanmalıdır. Esnek çalışmaya, online çalışmaya adapte olmalıyız. 'Öyle olunca da şöyle işler aksıyor' diye bahane geliştirmemeliyiz. Bu bir zorunluluk. Toplu taşımada insanları yan yana sıkıştırarak bir araya getirmenin bulaş riskini artıracağı kesin. Türkiye'de toplu taşıma araçları bence iş yerlerinden daha büyük risk taşıyor" dedi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

'EN BÜYÜK FAKTÖR SÜPER BULAŞTIRICILAR'

Prof. Dr. Ceyhan, bunun dışında süper bulaştırıcılara dikkat çekerek, "Bu hastalıkta biz 'süper bulaştırıcı' diye bir tanımla karşılaştık. Bu vakaların katlanarak artmasına neden olan en büyük faktör süper bulaştırıcılar. Hastalananların büyük kısmı hiç bulaştırmıyor hastalığı, bir kısmı 1-2 kişiye bulaştırıyor bir kısmı da yüzlerce kişiye bulaştırabiliyor. Bunu önlememizin en etkili yolu toplanmalara sayı sınırlaması koymak. O düğüne, kısıtladığınız sayıda insanı alsaydınız orada 35 yerine 5 kişi hastalanırdı. Süper bulaştırıcıları bulmanın yolu hasta bulduğunuz kişi kimden aldı, birçok insan aynı yerden aldıysa o bulaştıranı orada bulup izole etmemiz gerekir" ifadesini kullandı. 

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikci
Saglikci - 6 ay Önce

Bir önceki genelgede esnek mesai ye geçildi..insiyatif amire bırakıldı.amir benimle acil de nöbetçi tutuyor .deri koltukta oturup çay içmekten arkası terliyor.bende covit hastanın tedavisini yaparken heryerim terliyor...esnek mesai sağlıkta uygulanacaksa tam uygulansın...yada hiç bir kurumda uygulanmasin...covit in eşşegi sağlık personeli bini kardeşim...saglikci nin kıymetini bilmeyip surunduren ve sırf nöbet parası cikaacak diye 4 kişinin çalışacağı yerde 2 kişi caliştiran idareci sana diyorum koltuk ve para makam için bizimle uğraşıyorsunuz seni CENABİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM.İNŞAALLAH sende covid olursun birdaha makam yüzü goremessin.....hakkımı helal etmiyorum......sırat i mustakimde görüşürüz......

hülya ö
hülya ö - 6 ay Önce

Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde sahada olsun masabaşında olsun filyasyon ekibi 1 gün çalışma 2 gün evde istirahat kullanıyor. Antalyada diğer sağlık kurumları için de esnek mesai istiyoruz. filyasyon esnek çalışabiliyorsa diğer sağlık personelleri de esnek çalışabilmeli. bittik tükendik artık!

Sağlık Spor
Sağlık Spor - 6 ay Önce

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü neden ısrarla inatla esnek mesaiye geçmiyor. Bu idareciler sağlık bakanından dahamı iyi biliyorlar. Sanada kalmaz buralar müdür efendi.

Qedri
Qedri - 6 ay Önce

bence esnek çalışma yerine idari amirleri denetleyecek bir mekaznima kurun. adamlar kendi yalakalarına iş yaptırmazken ve para getirecek yağlı işleri yalakalarına verirken. sahipsiz binlerce sağlık çalışanı ise hertürlü riske maruz bırakılıyor. personel bu koronadan değil amirlerin likyakatsiz kararlarından mutsuzdur. ARTIK HERŞEYİ BU KURUM AMİRLERİNİN İNSİYATİFLERİNE BIRAKMAYIN ALLAH İÇİN.

SIRADAKİ HABER