Peki Avukat Değil de Sağlıkçı Olsaydı...

Ankara'da, avukat Paşa Büyükkayaer, duruşmaya giderken otomobiliyle hasarlı kazaya karıştı. Kaza nedeniyle vakit kaybeden ve duruşmaya yetişmek için hız yapan Büyükkayaer'e, hız sınırını yüzde 30 aştığı için 652 TL ceza uygulandı. Mahkeme, avukatın başvurusu üzerine müvekkili aleyhine ağır hak kayıplarına sebebiyet verecek duruşmaya yetişebilmek amacıyla kastı olmaksızın kabahate konu fiili işlediği kanaatiyle para cezasını iptal etti.

Peki Avukat Değil de Sağlıkçı Olsaydı...

Avukat Paşa Büyükkayaer, geçen 1 Nisan'da Ankara Batı Adliyesi Aile Mahkemesi'nde boşanma davası olan müvekkilinin saat 09.30'daki duruşmasına gitmek için, Çankaya ilçesinde bulunan bürosundan otomobiliyle yola çıktı. Büyükkayaer, Çankaya Gazi Mahallesi'nde saat 08.45 sıralarında maddi hasarlı kazaya karıştı. Karşı tarafla anlaşamayınca olay yerine polis çağırıldı. Büyükkayaer, polisin gecikmesi üzerine duruşmaya geç kalmamak için tutanak tutmadan yola devam etti.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Ankara Batı Bulvarı Güvercinlik Tesisleri önünde hızı sınırını yüzde 30 aşan Büyükkayaer'e 652 lira idari para cezası uygulandı. Kesilen cezayı ödeyen Büyükkayaer, avukatı aracılığıyla Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne dilekçe ile başvurarak, cezaya itiraz etti. Dilekçede, "Avukatlık Kanunu'nun 1'nci maddesi 'Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir' demektedir. Müvekkil ise kamu görevini icra ederken, kendi müvekkilini hak kaybına uğratmamak için hız sınırını aşmak zorunda kalmıştır. Açıklanan sebeplerden anlaşılacağı üzere müvekkilin hız sınırını aşma kastı bulunmamaktadır" denilerek cezanın iptali ve ödenen paranın geri iadesi talep edildi.

MAHKEME AVUKATI HAKLI BULDU

İtiraz dilekçesini değerlendiren Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, kararında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile TCK'nın ilgili maddelerine gönderme yaparak, avukatın beklenmeyen bir şekilde trafik kazasına karıştığına dikkat çekti. Kararda, avukat Büyükkayaer'in bilerek neden olmadığı beklenmeyen bir nedenle (trafik kazası), iştirak etmemesi halinde müvekkil aleyhine ağır ve muhakkak hak kayıplarına sebebiyet verecek duruşmaya yetişebilmek amacıyla kastı olmaksızın kabahate konu fiili işlediğinin anlaşıldığı belirtildi. Kararda, "Kabahatin işlendiği tarihte durumun ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu olan acil bir hal olduğu, kasıtlı bir kabahat eylemi içerisinde bulunulmadığı gereğince idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir" denilerek, cezanın iptali ve ödenen paranın iadesine hükmedildi.

'BEN KAMU GÖREVİ İCRA EDİYORUM'

Avukat Büyükkayaer, duruşmaya yetişmek isterken trafik kazası geçirdiğini, tutanak için karşı tarafla anlaşamadıklarını, polisi beklemeden duruşma için yola devam ettiğini anlatarak "Hız sınırını 82 kilometre olduğu yerde 123 kilometre hızla radara yakalandım. Cezayı ödeyerek yasal süresi içinde itiraz ettim. Avukatlık Kanununun 1'nci maddesinde avukatlığı kamu görevi gören serbest meslek hükmü vardır. Serbest meslek kısmı ön plana çıkar; ama kamu görevi gördüğü her zaman geri planda tutulur. Bu hususu açıklığa kavuşturmak ve tescil ettirmek için cezaya itiraz ettim. Sonuçta ben duruşmaya giderken bir vatandaşın hakkını temsil etmeye giderken bu cezayı yedim. Bu sebeple kamu görevi icra ediyorum. Sulh Ceza Hakimliği de benim itirazımı haklı bularak Kabahatler Kanununun 12'nci maddesine atıfla TCK'nın 25'nci maddesinde yer alan hukuka uygunluk gerekçesiyle cezamı kaldırdı" diye konuştu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Aynı Durum Sağlık Çalışanlarının Başına Gelse Ne Olur ?

İşi gereği sürekli acil durumlarla karşılaşan doktorlarımız hemşirelerimiz sağlık çalışanlarımız ise hergün onlarca trafik cezasına maruz kalıyor 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 08:47

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 3 hafta Önce

İcap nöbetinde acil hastasına ameliyat için giden doktora şehir içinde 50 lik yerde 70 le ceza yazılınca. Doktora polisin söylediği cümle "senden başka doktor yok mu?". Ceza mahkemeye verilir iptal edilmez. Acaba bu iş kamu görevi değil mi

Hasta Yakını
Hasta Yakını - 3 hafta Önce

Ben annemi diyalize götürürüken hastane kavşağına radar koymuşlar ceza yedim hastaneden yazı aldım ama sildiremedim mahkemeden cezayı...

HEMŞİR
HEMŞİR - 3 hafta Önce

HERKES GOREVINE ZAMANINDA GİTMELİ..
İŞİNE HER GEÇ KALANA CEZA YAZILMAMALI O ZAMAN....
RADARA GİREN HERKES İŞE YETİŞİYORDUM DESİN CEZADAN KURTULSUN...NE GÜZEL MANTIK.

mustayfendi
mustayfendi - 2 hafta Önce

avukatlık kadar yalancı,,hilebaz, üçkağıtçı, hak yiyen bir meslek daha yoktur. şimdi bu olayda öbür tarafın hak kaybı noolcak. şimdi bu iptal tüm avukatlar için emsal teşkil eder.

SIRADAKİ HABER