Paramediklere Doktor Yetkisi ! Ama Sigorta Yok

Paramediklere Doktor Yetkisi ! Ama Sigorta Yok

20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazate ile Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Buna göre 2 yıllık sağlık yüksek okullarının '' Acil Tıp Teknikerkiliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği'' bölümleri mezunları yani  ''PARAMEDİK''lere şu yetkiler verildi ;

"a) Hastaneye ulaştırıncaya kadar hastaya Bakanlıkça belirlenen acil ilaçları ve sıvıları uygun yollardan herhangi biriyle uygular.

b) Temel ve ileri hava yolu uygulamaları, endotrakeal entübasyon, gerekli hallerde krikotirotomi, invaziv/noninvaziv mekanik ventilasyon ve oksijen uygulamaları yapar.

c) Travma stabilizasyonu, kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyon, yara kapatma ve basit kanama kotrolü ve iğne dekompresyon uygulaması yapar." "

d) EKG ve monitörizasyon ile ritim değerlendirmesi yapar, defibrilasyon, kardiyoversiyon, external pacemaker uygulaması gibi elektriksel tedavileri uygular."

Yönetmelikle daha öncede var olan bir takım yetkiler düzenlenmiş ve sayısı artırılmış görünüyor. 

Verilen yetkiler bir kısım paramedikler tarafından memnuniyetle karşılanırken bir kısım paramedikler ise fazladan sorumluluğa itildiklerini doktorlarda olduğu gibi mesleki sorumluluk sigortasının şart olduğunu belirtiyorlar. 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Mesleki sorumluluk sigortası, insanlarla daha fazla mesai ilişkisinde bulunan ve görev alanı gereği hizmet sunarken zarar verme riskine açık olan doktor, avukat, mühendis, eczacı, mimar, mali müşavir gibi meslek sahibi kişilerin, mesleki çalışmaları esnasındaki yanlış ya da eksik işlemleri sonucunda oluşabilecek zarar dolayısıyla ödeyecekleri yasal tazminatlar adına koruma sağlayan bir sigorta modelidir.

Sigorta priminin yarısının devlet yarısını ilgili memur ( doktor) ödemektedir.  2021 yılı için 112 acilde çalışan bir doktor için ortalama 250 tl'lik prim ödemesi çıkmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 03:16

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Para isterken iyiydi
Para isterken iyiydi - 2 hafta Önce

Bugün bir Att acil serviste çalışan bir pratisyen hekimle neredeyse aynı (hatta yerinde göre daha yüksek) ücret alıyor. Böyle bir adalet nerede var? Paramı alayım hiç bir işte sorumluluğum olmasın. Kargocular Attlerden iyi hasta getirir. Paketçilik yapıp benim görev tanımımda bunlar yok deyip kenara çekilmeyi adet edinmişlerdi. Hekimler nasıl sigorta yapıyorsa yardımcı sağlık personeline de gelmeli, yaptıkları işlemlerin sorumluluklarını almalılar.

Aras Kargo
Aras Kargo @Para isterken iyiydi - 2 hafta Önce

Ya ne olacaktı yolda gelirken hastanın filmi çekilip kan tahlili de yapılsın mı ?? Elinin altında her türlü imkan varken bir hasta için on tane uzmanı ayağa kaldırır,, kalkmış 3 m² ambulanstan tam donanımlı hastane hizmeti bekliyor.. ha birde att pratisyen maaşı aynı diye de çamur atıyor...

Dr kemal
Dr kemal @Para isterken iyiydi - 2 hafta Önce

Ne insanlar var ya yorum yapamıyorsun memlekette ki IQ maymunlardan 3 puan yüksek deyince kızıyorlar

Att
Att @Para isterken iyiydi - 2 hafta Önce

15 yıllık Att 3800 lira net maaş aliyor hastayla iki kelime konuşmayan ne yapacağını bilmeyen pratisyen 8 9 aliyor.. başımıza tanrı kesildiniz ilah kesildiniz iyice.. ne zaman hekimlerde KPSS ile alım yapılır o zaman bu ulkenin sağlık sistemi bir adım düzelir.

Att
Att - 2 hafta Önce

Hah şöyle. Yıllardır söyleyip duruyorlardı. Şimdi oldu işte.. malumun ilanı...
Neydi "Ambulans Doktoru" :)))))) hayırlı işler

Prm att
Prm att - 2 hafta Önce

Bu yetkiyi 2 yıllık normal liseden gelip okuyan paramediklere vermek eğitim tecrübe ve bilgiden çok diplomaya verilmiş bir hak...bu bizim sorumluluğumuzu artırmak ama hukuki olarak ne olduğu belli olmayan bir düzenleme...Ben memnun olmayan sınıftayım bence saçma bir düzenleme acaba yetki verilen şeyler hakkında kim ne kadar eğitim almış...bu yekiyi kullansan sıkıntı kullanmasan yine sıkıntı...yani bunun sevinilecek tarafı yok birşey olduğunda hukuki süreçte bizlerin başı çok ağrıyacak...saglik bakanlığı acildeki dr un ambulansla gelecek vakadaki sorumluluğunu paramediklere atmış...

Gerçek doktor
Gerçek doktor - 2 hafta Önce

Hani ambulans doktoruydunuz, herşeyi doktordan iyi yapardınız. Doktora ne gerek vardı, zaten yeni mezun bebeler ne bilirdi, Ne oldu, korktunuz mu?Madem doktorsunuz hadi alın yetki de sizin sorumlulukta, yapın da görelim.

bu işler yetkiyle olmuyor
bu işler yetkiyle olmuyor - 2 hafta Önce

bu işler kağıt üstü yetkiyle 2 yıllık eğitimle hiç olmuyor ,eğitim etkinlik gerekiyor .hastane dışında uzman hekimler dışında hastaya bunları uygulayabilecek kahramanlar varsa buyursun ve sonuçlarını görsün

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

Bakanlık olası milyonluk tazminatı paramediğe rücu eder..personelde ömür boyu çalışsa bu parayı ödeyemez. doktorların sigortası bile tüm tazminatı ödemeye yetmiyor bu konuda düzenleme yapılması şart. maaşlarımız uganda seviyesinde tazminat ve sorumluluklarımız amerika seviyesinde..

Uzm. Hekim
Uzm. Hekim - 2 hafta Önce

İş yükünü, sorumluluğunu arttırdıysan maaşına da zam yapacaksın

Efekentli
Efekentli - 2 hafta Önce

Bedava yetki olmaz. Yetki, sorumluluk doğurur, sorumluluk ta ücreti. Niye poliklinikte, serviste ysp denileni yapanla sorumluluk yüklenenin maaşı, ödemesi aynı olsun!


SIRADAKİ HABER