Okullarda PCR Testi Başladı...10 Pilot İl Belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda PCR testi uygulamasının başladığını duyurdu. Buna göre 10 pilot il belirlendi. 10 ilde okullarda velilerin onayı alınarak öğrencilere PCR testi uygulaması yapılacak.

Okullarda PCR Testi Başladı...10 Pilot İl Belirlendi

6 Eylül'de okulların açılmasının ardından hem Sağlık Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı, PCR testi uygulamasının başlayacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğrencilere rastgele PCR testi uygulanacağını ifade etmişti. Ancak bu uygulamaya velilerin tepkisi oluşmuştu. Bunun üzerine uygulama bir süre ertelenmişti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bakan Koca, ardından, öğrencilerden velilerin onayı alındıktan sonra burundan değil sadece boğazdan PCR örneği alınacağını açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı pilot 10 il belirledi ve o illeri Sağlık Bakanlığı'na iletti. Edirne ve Balıkesir'in de aralarında olduğu uygulama için İstanbul, Ankara ve İzmir için de çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Vaka yoğunluğu ve okullardaki nüfus yoğunluğuna bakılacak, o okullar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenecek, ardından sağlık ekipleri o okullara gidecek.

Veliye bir onay kağıdı gönderilecek, onaylaması halinde kağıdı imzalayacak. Ardından ekipler okula geldiğinde öğrenciden PCR testi alınacak.

Uygulama, okullardaki gizli vakaları tespit etmek için önemli rol oynayacak. Ayrıca okullardaki salgının seyri de tespit edilmiş olacak. 10 ilde başlayan uygulamanın Türkiye geneline yayılması bekleniyor.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık personeli
Sağlık personeli - 3 hafta Önce

Okullarda yapılacak PCR testi için öncelik aşı yaptırmayan ögrenci velilerinin belirlenmesini isterim.

Hemşire
Hemşire @Sağlık personeli - 2 hafta Önce

Niye ki? Aşı yaptırmayan velinin sana ne zararı var acaba. Aşı kendini korumak için yapılıyor, yaptırmayanın sana zararı yok, korkma...

ışık
ışık - 2 hafta Önce

Sayın sağlık personeli rumuzlu kişi, sizin yaptırdığınız aşı bulaştırmanızı, covid olmanızı , YB hastası olmanızı engellemezken sizin tercihinize niye başkalarını zorluyorsunuz. Bu birazda tereddütlerinizden olmasın. Sağlıklı birey isem ne çocuğuma nede kendime aşı yaptırmam. Belki ileride bizler kendimizi aşı olanlardan korumak zorunda kalırsak bunu hiç düşündünüz mü. İnsanları ayrıştırmayın. Tepkinizi aşısızlara değil bence bu sürecin yönetimindeki eksikliklere gösterin ve kimseyi hedef göstermeyin.

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan - 2 hafta Önce

İki karanlık sima bir arada

SIRADAKİ HABER