O Doktora Cinsel Saldırıdan Hapis Cezası Verildi

Mersin Şehir Hastanesi’nde, tedavisini yaptığı hastasına sedyede cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan doktora 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gerekçeli kararda, doktor T. H.’nin kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak cinsel saldırı suçunu işlediği kaydedildi.

O Doktora Cinsel Saldırıdan Hapis Cezası Verildi

Mersin Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya göre olay geçen 18 Ağustos günü yaşandı. H. T. (23) kıl dönmesi şikayetiyle Mersin Şehir Hastanesi'nde randevu aldı. 17 Ağustos’ta H. T.’ye ilk müdahaleyi yapan doktor T. H. (46), pansuman için bir gün sonra yeniden gelmesini söyledi. Pansuman için doktorun hastanedeki polikliniğine giden H. T. sedyeye yüzükoyun uzandı. Genç kadın, sedyeye uzandıktan dakikalar sonra yaşadıklarını emniyet ifadesinde “Elleriyle kalçama, bacaklarıma, göğüslerime ve özel bölgeme temas etti. Pantolonsuz şekilde cinsel organıyla temasta bulundu. Bunun üzerine ben ani tepkiyle kalktım” sözleri ile anlattı.


TEYZESİ HASTANEYE GELDİ
Dava dosyasına göre genç kadın, doktorun odasından çıktığı gibi annesini aradı. H. T., annesinin yanında bulunan ve telefonu alan teyzesi Ö. T.’ye (35) başında geçenleri anlattı. Teyze Ö. T. kısa süre sonra hastaneye geldi. Ö. T. ile yeğeni H. T., doktor ile koridorda karşılaştı. Taraflar kısa süreli bir tartışma yaşadı. H. T. ve teyzesi Ö. T. ifadelerinde, doktorun “Özür dilerim. Yanlış anlamışsınız. İsteyeceğiniz her şeyi verebilirim” dediğini öne sürdü.

İKİSİNİN DE İÇ ÇAMAŞIRLARI İNCELENDİ
Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, H. T. ile Dr. T. H.’nin iç çamaşırları incelenmek üzere polis tarafından alındı. Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün raporu da taciz iddialarını destekler nitelikte çıktı. İddianamede, laboratuvar sonucuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: “Şüphelinin külotunun iç ön kısmı üzerinde alınan vücut sıvısı örneğinde, müşteki H. T. ve şüpheli T. H.’den alınan kan örneklerinden alınan genotiplerin karışık olarak bulunduğunun belirtildiği, bu hususun müştekinin cinsel saldırı iddialarını destekler nitelikte çıktı.”

DOKTOR SUÇLAMALARI REDDETTİ
Soruşturma sürecinde ifade veren Dr. T. H. ise “Bana iftira atılıyor” dedi. Dr. H. ifadesinin devamında H. T.’ye muayene sırasında kapısının kilitli olmadığını, cinsel saldırıda bulunmasının da söz konusu olamayacağını vurguladı. Genç kadının sedyede uzandığı esnada kendisinin ise ayakta olduğunu belirten Dr. T. H. ifadesinin devamında şunları söyledi:

“Hasta, müdahale esnasında sol eli ile bacağıma doğru müdahale yaptı. Geri çekildim. Duyduğum rahatsızlıktan ötürü, ‘Ameliyatı başka bir doktora yaptırabilirsin’ dedim. Şahsı muayene ettiğim sedyenin yüksekliği göbeğimin seviyesindedir. Cinsel organımla kendisine temas etmem fiziken mümkün değil.”

MAHKEME: CİNSEL SALDIRI SUÇU İŞLEDİ
Doktor T. H.’nin yargılandığı davanın geçen günlerde görülen duruşmasında mahkeme kararını açıkladı. Gerekçeli kararda Dr. T. H’ye yönelik “kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle cinsel saldırı suçundan cezalandırılmasına dair aşağıdaki hüküm kurulmuştur” denildi. Mahkeme doktor T. H.'ye 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Karara tarafların itirazı hakkı söz konusu. Öte yandan, mahkeme söz konusu kararın bir örneğini Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne de gönderdi.

personel sağlık

sağlık personeli

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 10:59

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman hemşire
Uzman hemşire - 3 hafta Önce

Bu haberi neden iki kere veriyorsunuz. Kötü ve münferit olayı yaymakta üstünüze yok ama doktor hemşire ve diğer personel vb ile ilgili hak hukuk taleplerine sağır dilsizsiniz

www
www - 3 hafta Önce

Bir sağlıkçıyı karalamak çok basit, değerli hekim arkadaşım yerinde olmak istemezdim. Tüm hekim arkadaşlara sesleniyorum şahitsiz hiçbir hastaya dokunmayın, çünkü önce sizin hayatınız sonra hastanın hayatı değerli. Sizler, ruhen bedenen ve sosyal yönden rahat olmaz iseniz kimseye şifa dağıtamazsınız. Ya iftiraysa bir insanın hayatını söndürmek ne kadar kolay.

Sistem çökmüş
Sistem çökmüş - 3 hafta Önce

Hasta muayene ederken mutlaka yanında hemşire veya sağlık memuru olmalı. Ancak bırakın sağlık çalışanını hekimin yanına tıbbi sekreter bile veremeyen bir sağlık sistemi içinde bu gibi olaylar olmasına şaşırmadık. Önüne geçmek için yardımsız ve şahitsiz hasta bakılmamalı.

SIRADAKİ HABER