Muhtarlara yılda 30 gün izin geliyor

Muhtarlara yılda 30 gün izin geliyor

çişleri Bakanlığı, hazırladığı yeni taslağı ilgili bakanlıklara gönderdi ve görüşlerini sordu. Taslak görüşlerin alınmasından sonra AK Parti milletvekilleri tarafından kanun teklifi haline getirilerek Meclis Başkanlığına sunulacak. Taslak ile muhtarlara bazı yeni haklar getirilirken, görev ve sorumluluklarına yeni eklemeler de yapılıyor. Taslakta yer alan bazı düzenlemeler şöyle: Muhtar, mahallesinde veya köyünde huzur ve kamu düzeninin sağlanmasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak, gerektiğinde bu konularda mahallin mülki amirine bildirimde bulunacak. Kamu idarelerince köy ve mahalle hakkında talep edilen bilgi ve verilerin toplanmasına yardımcı olacak. Genel güvenlik bakımından tehlike arz eden metruk yapıları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bildirecek. Çevre ve çevre sağlığı ile genel sağlığın korunması amacıyla ilgili kuruluşlarla ve köy-mahalle sakinleri ile iş birliği yapacak. Sahipsiz hayvanların; yaşamları ile fiziksel ve ruhsal bütünlüklerinin korunması amacıyla gerekli tedbirleri alacak.

YARDIM ÖDENEĞİ

Muhtarlıklara merkezi yönetim bütçesinden iki muhtar ödeneği tutarında yardım yapılacak. Bu yardımın karşılığı her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine konulacak. Söz konusu tutar yılı içinde, iki eşit taksitte mart ve eylül aylarında mahalle ve köy hesabına aktarılacak. Cumhurbaşkanı bu ödeneği iki katına kadar artırabilecek.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

ÜCRETSİZ YOLCULUK HAKKI


Muhtarlar il genel meclisi ve belediye meclis toplantılarına katılabilecek ve bu toplantılarda söz hakkına sahip olacak. Muhtarlar yılda 30 gün izin kullanabilecek. Kadın muhtarlara doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle ödeneği kesilmeksizin analık izni verilecek. Ayrıca 6 aya kadar ödeneksiz izin kullanma hakları olacak. Muhtarların görev süreleri boyunca şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmeleri de öngörülüyor.

ADAYLIK USULÜNE GEÇİLİYOR

Muhtar ve ihtiyar meclisi veya ihtiyar heyeti üyeleri 5 yılda bir haziran ayının üçüncü pazar günü yapılacak seçimler ile belirlenecek. Taslak ile muhtarlık ile ihtiyar meclisi ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimleri için de adaylık usulü getiriliyor. Adaylar, tıpkı belediye başkan ve belediye meclis üyeliklerinde olduğu gibi, seçime katılacakları seçim çevresinin bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına adaylık için başvuracak. İlçe seçim kurulları, adaylık kesinleştikten sonra, bütün adayları oy verme gününden önceki 10'uncu gün ilan edecek. Oylamalarda kullanılacak birleşik oy pusulasında 'Muhtar ile İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyeti Üyeliği Adayları" ibaresi ile ilçe seçim kurulu tarafından kura çekilerek belirlenen adayların adı ve soyadı yer alacak. Mevcut sistemde, muhtar adayları ve heyet üyeleri ilçe seçim kurullarına herhangi bir başvuru yapmaksızın, kendi bastırdıkları pusulalarla seçime katılabiliyordu.

SEÇMEN GÖÇÜNE TEDBİR

Özellikle, aday olan akrabalarının seçilmesi için yere seçimlerde büyükşehirlerden kırsal kesimlere yaşanan 'Seçmen göçünün' önüne geçilmesi için de düzenleme yapılıyor. Buna göre, köy ve mahalledeki seçmenlerin oy kullanabilmesi için seçim başlangıç tarihi itibarıyla en az 3 aydan beri o köy veya mahallede oturma şartı aranacak. Taslağa göre, muhtarlık seçimlerinin başlangıç tarihi, her seçim dönemindeki beşinci yılın 15 Nisan günü olarak belirleniyor. Bu durumda, seçmenlerin muhtarlık seçiminde oy kullanabilmesi için 15 Ocak'tan itibaren oy kullanmak istedikleri köy veya mahallede oturması şart olacak.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 1 hafta Önce

utanın ey bakanlık utanın ey sendikalar bu ülkede askere polise öğretmene uzman çavusa gazeticlere itfayecilere zabıtalara vbvb her kesime ücretsiz ulaşım hakkı verildi hakları var iken biz sağlık çalışanlarına neden verilmiyor bu zamanda bile ya Allah aşkına bir depremde bir doğal afette salgında trafik kazalarında yangınlarda vbvb tüm olaylarda ilk olay yerine veya hastanelere koşan biz sağlık çalışanlarıyız ücretsiz ulaşım hakkı ilk önce bizlere verilmesi gerekirken

saglıkçılar
saglıkçılar - 1 hafta Önce

bu zamanda bile sağlık çalışanları parasıyla bile otobüslere metrobüslere binemezken olay yerine hastanelere gitmek için çırpınırken siz tutupta hiç aciliyeti olmayan muhtarlara ücretsiz ulaşım hakkı verirseniz diyecek birsey bulamıyoruz.depremde selde yangında trafik kazalarında bütün doğal afetlerde vbvb acilyet gerektiren olaylarda bizler koşarız olay yerine hastanelere ama ne gariptir ki paramızla bineriz ulaşım aracı ararız kart ararız .bu ülkede askere polise öğretmene gazeteciye itfaicelere uzman çavuşlara zabıtalara vbvb nice kamu çalışanına ücretsiz ulaşım hakkı verilirken bizlere verilmemesi nedir

doktor
doktor - 1 hafta Önce

Bizim mahalledeki emlakçılık yapıyor.Verin haklarını aman eksik kalmasın

alim
alim - 1 hafta Önce

muhtarlık gibi saçma sapan bir uygulama,dünyanın hiç bir yerinde yok. muhtarlar sayesinde oy devşirmeye çalışanlar,yanılıyorlar,devletin sanki çok lüksü var gibi,muhtarlara bi dünya ödeme yapılıyor,sağlıkçılara ise sadece alkışlatıyorsunuz. UNUTMAYINIZ SANDIK VAR SANDIK!!!!

SIRADAKİ HABER