Memurların Zam Dışında Alacağı Ücretler Açıklandı!

Memurların Zam Dışında Alacağı Ücretler Açıklandı!

Mevcut enflasyon koşullarında yıllık yüzde 21'i talep eden memur sendikaları uzlaşılan zam oranında neredeyse talep ettikleri oranın yarısına imza attılar. TÜİK'in açıkladığı enflason rakamlarına göre şu anda TÜFE yıllık 18,95'e ve ÜFE ise yıllık %44,92'ye çıktı. Memur zammı üretici fiyat endeksinin (ÜFE) çeyreği bile olmadı. Üstelik bu rakamlar devletin resmi kurumu olan TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları.

Uzlaşılan zam oranlarının dışında diğer kazanımlarda meslek grupları açısından önemli. İşte o önemli kazanımlar...

Memur ve memur emeklisinin maaşına

---* 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7,(5+7=12)

---* 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından (8+6=14) oluşan zam yapıldı.

SÖZLEŞMEDEKİ DİĞER KAZANIMLAR NELER?

Toplu sözleşmelere imza koyan Memur Sen konfederasyonu, sözleşmedeki kazanımlara ilişkin olarak 42 maddelik bir açıklamayı sosyal medya hesabından yayımladı.

İşte o açıklama:

1- Emekli olan kamu görevlisine ödenen 2.437,68 TL tazminat tutarının 2.559,70 TL'ye yükseltilmesini sağladık.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

2- Aile bütçesini artırdık, eşi çalışmayan kamu görevlilerine ödenen aile yardımını 429,11 TL'ye yükselttik. (Şu anda-Ağustos 2021- 409 TL)

3 -Burs alan ve Devletçe okutulan çocuklar için çocuk yardımı verilmesine devam edilmesini sağladık.

4- Taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görevlendirilenlere mali sorumluluk zammı ödenmesine devam edilecek.

5- Müze araştırmacısı, arşivci, folklor araştırmacısı, kütüphaneci, kitap patalogu ve sosyologlara; hizmet yılları dikkate alınarak iş güçlüğü ve temininde güçlük zammı puanları ile özel hizmet tazminatı (E) Teknik Hizmetler bölümünün 1. sırasının (d) bendindeki tazminat oranları uygulanacak

6- Seyyar görev tazminatı il sınırı esasıyla ödenecek

7- Hizmet tahsisli kamu konutları tespitinin yetkili sendika temsilcisinin katılımıyla belirlenmesini sağladık

8- KİT personeline lojman kirasından %15 indirim yapılmasını sağladık.

9- KİT'lerde kıdem ücretinin belirlenmesinde yıl uygulaması yerine 60, 120, 180 ve 240 ayı tamamlama şeklinde ay uygulanmasının devamını sağladık

10- İtfaiye ve ARFF memurlarının Genel İdari Hizmetleri sınıfı kapsamında değerlendirilmesini ve bu personele ilave 89,67 TL ödeme yapılmasını sağladık

11- Yükseköğretim kurumlarının disiplin ve yüksek disiplin kurullarında sendika temsilcisinin yer almasını sağladık.

12- Kamuda görev yapan avukatlara ödenebilecek vekalet ücreti aylık üst sınırının 3.775,74 TL'ye yükseltilmesini sağladık.

13- Programcı ve çözümleyici unvanlı personele ödenen tazminatların ve özel hizmet tazminatlarının artırılmasını sağladık.

14- Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan personele servis hizmeti sunulmasını sağladık.

15- Giyecek yardımının nakdi ödenmesine devam edilmesini sağladık.

16- KİT'lerde görev yapan başmüdür, kombina, fabrika, müessese ve işletme müdürlerinin maaşlarına 448,36 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

17- KİT'lerde görev yapan başmüdür, kombina, fabrika, müessese ve işletme müdürlerinin yardımcılarına, Bölge müdür yardımcılarına ve şube/kısım müdürlerinin maaşlarına 179,34 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

18- Sivil savunma uzmanlarının maaşlarına 89,67 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

19- KİT'lerde görev yapan teknik şef, atölye şefi, teknik amir, teknik uzman, grup başmühendisi, başmühendis, başmimar, mühendis, mimar şehir plancısı ve veteriner hekimlerin maaşlarına 215,21 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

20- Şef kadrolarında bulunan personele 179,34 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

21- Koruma ve güvenlik görevlilerinin maaşlarına 143,47 TL ilave zam yapılmasını sağladık.

22- Silahlı görev yapan koruma güvenlik görevlilerinin maaşlarına 89,67 TL ilave zam yapılmasını sağladık.-

23- KİT'lerde görev yapan bazı personel ile teknik uzman pozisyonlarında bulunan sözleşmeli personelden açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara çalıştıkları her gün için 53,80 TL ilave ücret ödenmesini sağladık.

24- Kamu görevlilerinin cuma namazı vakti izinlerinin sürdürülmesine devam edilmesini sağladık.

25- Kamu görevlilerinin hac farizalarını yerine getirmek için 20 günlük ücretsiz izin kullanabilmelerine devam edilmesini sağladık.

26- Yangına müdahale sırasında vefat eden itfaiye personelinin mirasçılarına 179.347,65 TL tazminat ödenmesini sağladık.

27- Kamuya ait lojmanlardan yararlanma sürelerinin puanlamanın dışında tutulmasına devam edilmesini sağladık.

28- Aile yardımı ödeneğinin bildirime dayalı olarak geriye dönük 3 ay süreyle ödenmesine devam edilmesini sağladık.

29- Kamu görevlilerinin çocuklarına yönelik kreş hizmeti uygulaması konusunda gerekli çalışmaların başlatılmasını sağladık.

31- Tabip ve diş tabip kadro ve pozisyonlarında bulunanların maaşlarına 215,21 TL ilave zam yapılmasını sağladık, kapsamı genişlettik.

32- Engelli çocuğu olan kamu görevlilerine 188,78 TL çocuk yardımı ödenmesini sağladık.

33- Kamuda görev yapan avukatlara davaları takip etmelerine yönelik her göreve çıkışlarında günlük 51,91 TL ödeme yapılmasını sağladık.

34- Sınav ya da zorunlu staj nedeniyle misafirhanede kalacak kamu görevlilerinin çocuklarına indirim yapılması uygulamasına devam edilmesini sağladık.

35- Biyologlara, açık çalışma mahallindeki görev yaptıkları her gün için 53,80 TL fazla ödeme yapılmasını sağladık.

36- Kamu kurum ve kuruluşlarında helal gıda sertifikalı ürünlerin kullanılmasına yönelik gösterilen ihtimam uygulamasına devam edilmesini sağladık.

37- Engelli kamu görevlilerinin mesleki uyum eğitimlerinin ve fiziki çalışma koşullarının iyileştirilmesi uygulamasına ve görevlendirilmeleri halinde refakatçilerin kendilerine eşlik etmesi uygulamasına devam edilmesini sağladık.

38- Engelli Kamu görevlilerinin kamu konutlarından öncelikli yararlanmalarına yönelik tedbirlerin alınması uygulamasına devam edilmesini sağladık.

39- Müze araştırmacısı ve sanat tarihçilerine açık çalışma mahallindeki görev yaptıkları her gün için 53,80 TL fazla ödeme yapılacak

40- Sözleşmeli personelin sürekli görev yolluğu hakkında faydalandırılmasını sağladık.

41- Unvan değişikliği suretiyle başka kadrolara naklen atananların yeni kadroya ilişkin aylık ve diğer mali haklardan yararlanmasını sağladık.

42- Geçici personel iken sözleşmeli statüye geçen personele 179,34 TL ilave artış sağladık.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
RADYOLOJİ
RADYOLOJİ - 4 hafta Önce

memurların memur olarak devam etmesini sağladık

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ÖZLÜK HAKKI KAZANIMI
CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ÖZLÜK HAKKI KAZANIMI @RADYOLOJİ - 4 hafta Önce

YANİ DEDİK ;P

Hemsire
Hemsire - 4 hafta Önce

Hemsireye bisey yok mu

fatih
fatih - 4 hafta Önce

adam aile yardımını artırdık diye madde koymuş. 20 tl artış zaten otomatikman geliyor. sen bizimle alay mı ediyorsun ey memur sen? sendika tazminatı da sizin olsun. sizin inadınıza primden faydalanamayacak sendikaya üye olacağım

Arif
Arif @fatih - 4 hafta Önce

yazacak bi şey olmayınca böyle incir çekirdeğini doldurmayan şeyleri de biz yaptık diye yazacaklar tabi. enflasyon oranı kadar bile zam alamadık, hepinizden özür diliyoruz deseler belki insanların vicdanlarında kendilerine yer bulacaklar ama ısrarla biz olmasaydık bunları alamazdınız havası söylüyorlar. Hükümetin karşısına boş su bardağı koysalar zannedersen sayın bakan %5 ten kapı açardı zaten.

Sağlık
Sağlık - 4 hafta Önce

Ne varsa tepedekilere var temeldekilere verilen sadaka parası adalet mi hey yawrum heyy...

Sağlıkcı
Sağlıkcı - 4 hafta Önce

Sağlıkcıya ne var hiç utanmadan birde kazanım diyorsunuz Allah belanızı versin servis diyorsunuz hiç görmedik yuh diyoruz size satılmış adamlarsınız

İBRAHİM
İBRAHİM - 4 hafta Önce

İnsanların aklıyla alay etmeyin kazanım dediklerinizin çoğu zaten uygulanıyor hiç bir şey elde edemedik diyemiyorsunuz bari 3600 ün içini adam gibi doldurulmasını sağlayın yoksa ortalık fena karışacak benden söylemesi

yasin yilmaz
yasin yilmaz - 4 hafta Önce

6 dönem toplu sözlesmesi bir hiç oldu kazanımlar da dolu dolu görünuyor ve çok da görunduğu gibi olmadığı asağıda açıklamada gösterilerek verilmiştir. Mevcut enflasyon koşullarında yıllık yüzde 21'i talep eden memur sendikaları uzlaşılan zam oranında neredeyse talep ettikleri oranın yarısına imza attılar. TÜİK'in açıkladığı enflason rakamlarına göre şu anda TÜFE yıllık 18,95'e ve ÜFE ise yıllık %44,92'ye çıktı. Memur zammı üretici fiyat endeksinin (ÜFE) çeyreği bile olmadı. Üstelik bu rakamlar devletin resmi kurumu olan TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları.

Sağlık mem
Sağlık mem - 4 hafta Önce

Tabip ve diş tabibi az maaş alıyordu, 250 tl iyleştirme. Sendikalar sahadan bi haber, hani dr dışı özlük hakların iyleştirilmesi. 2023 yakında gelir.


SIRADAKİ HABER