Memura İlave Zam Şart Oldu!

Memurun da emeklinin de maaşları eridi Temmuz ayında maaşı 4 bin 444 liraya yükselen en düşük dereceli memurun cebindeki para 4 ayda 280 lira azalarak 4 bin 164 liraya düştü.

Memura İlave Zam Şart Oldu!

Çarşı pazarda birbiri ardına gelen zamlara para yetiştiremez hale gelen memur ve emeklinin temmuzdaki zamlı maaşından eser kalmadı. Hükümet memur ve emekliye temmuzda 6 aylık dönem için yüzde 3 zam vermişti.

Ancak geride kalan 4 ayda Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) resmi enflasyonu maaşa verilen zammın iki katını da aşarak yüzde 6.73'e fırladı. Hızla artan enflasyon yüzünden, temmuz zammıyla birlikte maaşı 4 bin 444 liraya yükselen en düşük dereceli memurun cebindeki paranın alım gücü bugün itibarıyla 4 bin 164 liraya düştü. Memurun maaşı 4 ayda 280 lira eridi.

TEMMUZ ZAMMI BUHAR OLDU

En düşük memur emeklisinin aylığında 200, işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarında da 111 lirayı aşan erime yaşandı. Üstelik bu erime çarşı ve pazardaki gerçek hayat pahalılığına göre değil, TÜİK'in çarşı pazarı yansıtmayan resmi enflasyon verisine oranla meydana geldi. Tüketici enflasyonu temmuzdan ekim sonuna kadar geçen 4 ayda yüzde 6.73'e ulaştı. Böylece temmuzda verilen yüzde 3'lük zam tümden buhar olduğu gibi dar gelirli memur ve emeklinin maaşında yüzde 3.73'lük reel erime oldu. Yüksek enflasyon yüzünden öğretmenin temmuzda aldığı 5 bin 689 lira maaş bugün 358 lira eriyerek 5 bin 330 liraya, hemşirenin 5 bin 292 lira olan maaşının alım gücü de 333 lira azalarak 4 bin 958 liraya düştü. En düşük aylıklı memur emeklisi temmuza 3 bin 166 lirayla başladı. Enflasyon maaşından 4 ayda 199 lira 68 kuruş götürünce alım gücü 2 bin 967 liraya düştü. En düşük işçi, çiftçi esnaf emeklisinin maaşından 111 lira gitti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

İLAVE ZAM ŞART OLDU

Enflasyon farkı, memur ve emeklinin enflasyona ezdirilmemesi amacıyla başlatılmıştı. Ancak son dönemde enflasyon farkları, esas zam oranını kat be kat aşmaya başladı. Bu da fark uygulamasını maaşları enflasyona ezdirme politikasına dönüştürdü. Memur sendikaları, 6 aylık enflasyon farkının hemen ilk oluştuğu aydan itibaren ödenmesini talep ediyorlar.

ERDOĞAN SÜZER

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 1 ay Önce

herkesin evinde iki araba var, herkesin elinde çok pahalı güzel ve son model cep telefonu var!!!! daha ALLAH'dan ne istiyorsunuz:))))))))))))

Fethi
Fethi - 1 ay Önce

MEMUR SEÇİMİ BEKLİYOR.BUNLARDAN BİR ŞEY İSTEMİYORUZZZZZ.

T akbulut
T akbulut - 1 ay Önce

Tüm atamayana atansın hazır pandemi fırsat 105 milyar sosyal yardım yerine 100 milyar karşılığı memur işçi atayın çalıştırın insanlar çalışarak hayatlarını kazanmaya başlasın işsizlik en büyük sorun asayişi bozar ya

Aslan
Aslan - 1 ay Önce

Elhamdülillah halimiz iyi

esat
esat - 1 ay Önce

durmak yok yola devam heeee

sağlıkçı3207
sağlıkçı3207 - 1 ay Önce

Sağlıkçıya verdinizya tüm memurlarada hemen verin....

ALLAH RIZASI İÇİN EK GÖSTERGESİ OLMAYAN TEK SINIF YHS YHS DİYE BİR ŞEYDE KALMADI HERKES DEVLET MEMURU EĞİTİMLİ DONANIMLI TAŞERON İŞÇİ DEĞİL
ALLAH RIZASI İÇİN EK GÖSTERGESİ OLMAYAN TEK SINIF YHS YHS DİYE BİR ŞEYDE KALMADI HERKES DEVLET MEMURU EĞİTİMLİ DONANIMLI TAŞERON İŞÇİ DEĞİL - 4 hafta Önce

KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YARDIMCI HİZMETLER SINIFI BUNU NEDEN DİLE GETİRMİYORSUNUZ.SİZİNDEMİ İŞİNİZE GELMİYOR FUKARA DÜŞMANISINIZ.

SIRADAKİ HABER