Mehmet Ceyhan: Türkiye Hiçbir Şey Yapmadı, Yayılacak!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Türkiye için korkutan Omicron varyantı tespitleri. "Omicron şu anda tüm dünyada yayılıyor. Her ülke elinden geldiğince önlemler almaya çalışıyor" diyen Prof. Dr. Ceyhan, "Türkiye hiçbir şey yapmadı ve bunun sonucunda da çok hızlı bir yayılım olduğu kesin" dedi.

Mehmet Ceyhan: Türkiye Hiçbir Şey Yapmadı, Yayılacak!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hızla yayılan Omicron varyantına karşı Türkiye'nin gerekli önlemleri almadığını söyleyerek, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığından çok daha fazla vaka olduğunu dile getirdi. Prof. Ceyhan, devletin yapması gerekenleri dört maddede sıraladı.

Omicron varyantının hızla yayılması sonrası dünya genelinde birçok ülkede yeni önlemler alındı ve ülke giriş çıkışlarına kısıtlamalar getirildi. Türkiye'de ise ilk olarak 12 Aralık'ta görülen ve 6 kişide tespit edilen Omicron varyantı sonrası diğer varyantlardan farklı olarak gerekli önlemler alınmadı.

Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Omicron varyantına ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Omicron varyantı Avrupa’dan sonra ülkemizde de yayılmaya başladı. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10’undan fazlası Omicron kaynaklı. Yeni durum, hatırlatma dozunu daha da önemli hale getirmiştir. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler aşı etkinliğini güçlendirmelidir" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'nin gerekli önlemleri almadığını dile getiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Cumhuriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ceyhan'dan tedirgin eden Omicron varyantı uyarısı! Türkiye hiçbir şey yapmadı, yayılacak!

'Türkiye hiçbir şey yapmadı'
Çoktan önlem alınmış olması gerektiğini belirten Prof. Ceyhan, "Omicron varyantı şu anda bütün tüm dünyada hızla yayılıyor. Her ülke elinden geldiğince önlemler almaya çalışıyor. Türkiye hiçbir şey yapmadı ve bunun sonucunda da çok hızlı bir yayılım olduğu kesin. Rakamlar açıklanmıyor. Bir altı vakayı duyduk ikinci açıklamada da yüzde 10'undan fazlası Omicron denildi. Ancak Omicron vakalarda kesin olmamakla birlikte daha hafif seyrediyor ve soğuk algınlığı belirtileri görülüyor gibi. Böyle bir tabloda bu vakaların çoğunluğu herhangi bir sağlık merkezine gitmediği için test yapılmıyor ve tanı alınmıyor" dedi.

Mehmet Ceyhan'dan tedirgin eden Omicron varyantı uyarısı! Türkiye hiçbir şey yapmadı, yayılacak!

"Bakanlığın açıkladığının çok üzerinde vaka var'
Türkiye'de bakanlığın açıkladığının çok üzerinde Omicron vakası olduğunu belirten Ceyhan şöyle devam etti: "Omicron varyantını bu kadar yayıldıktan sonra durdurmak daha zor. Omicron bu kadar yayılırken vaka sayısında belirgin bir artışın olmaması zaten bu vakaların çoğunun tanı almadığını gösteriyor. Ama Omicron'u hafif seyrediyor buna bir şey yapmaya gerek yok gibi düşünmemek lazım."

"Omicron ile ilgili iki çalışma var birincisi Güney Afrika ikincisi ise İngiltere'de. Güney Afrika'daki çalışmada yüzde 80 daha hafif seyredildiği söyleniyor. İngiltere'de ise yüzde 60 daha hafif seyrettiği söyleniyor. Yani sizin vakalarınız daha hafif seyredebilir ama eğer 6 kat daha fazla vaka görürseniz Omicron'a bağlı daha çok ölüm, daha çok hastaneye yatı görürsünüz. Bütün dünyada onun için kısıtlama önlemleri alıyor. Ama bizde şu an hiçbir önlem alınmadığı için yayılmaya devam edecek gibi görünüyor."

Tamamen yanıltıcı bir oran
Öte yandan 2 doz aşılamanın Omicron'a karşı yeteri kadar korumadığını belirten Ceyhan, Bakanlığın doğru verileri açıklamadığını söyledi. Ceyhan yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

"En az bir doz iki doz aşı olanlar diye bakanlık açıklama yapıyor. Bunun hiçbir anlamı kalmadı çünkü artık primer aşılama 3 doz, artık böyle kabul etmek lazım. 3 dozunu olmamış insanlar Omicron'a karşı açık ve savunmasız. Dolayısıyla devletin en az üç dört aşılamanın yüzde kaç insanda uygulandığını belirtmesi lazım. 2 doz aşı uygulananlar diye bir şeyin de önemi kalmadı.
18 yaşın üzerinde yüzde kaç insanın aşılandığını hesaplayıp ona göre bir oran veriliyor. Bu tamamen yanıltıcı bir oran. Aslında önemli olan toplumun yüzde kaçının en az üç doz aşılandığını belirtmek ve bir an önce bunu sağlamak için ne yapılacaksa yapılması lazım."

Devletin hemen bu tedbirleri alması lazım!
Ceyhan ayrıca Omicron varyantının etkisiyle beraber devletin alması gerekenler şöyle sıraladı;
Omicron varyantına karşı devletin alması gereken önlemler var. Ama bu kısıtlamalarda insanları evlerine kapatmaya ya da işyerlerini kapatmaya gerek yok. Bu virüs 4 ortamda buluşuyor. Devletin bu 4 ortama yönelik tedbir alması gerekiyor.

Mehmet Ceyhan'dan tedirgin eden Omicron varyantı uyarısı! Türkiye hiçbir şey yapmadı, yayılacak!
1. Ev ortamı: Evde insanları bilinçlendirebilirsiniz.

2. İş yerleri: Özellikle kabalalık ve kapalı iş yerleri bulaşı çok kolaylaştırıyor. Dolayısıyla esnek mesai ile o da yetmiyorsa vardiyalı çalışmayla büyük ve kapalı iş yerlerinde kalabalıklaşmayı önlemek gerekiyor.
3. Toplu taşıma araçları: Burada kalabayı önlemenin tek yolu kademeli mesai uygulaması.

4. Kapalı mitingler ve toplantılar: Bu mitingler büyük bulaşa neden oluyor. Bu tarz organizasyonlara, toplantılara, mitinglere kesinlikle izin verilmemeli diye yazın başından beri söylüyorum. Bu şekilde bir mücadele olmaz zaten yani bunların devam ediyor olması mücadele etmediğimizi gösteriyor. Bu tür toplanmaların engellenmesi gerekiyor.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Bilim kurulu üyelerinin açıklamalarına da tepki gösteren Ceyhan, "Bilim kurulu üyesi çıkmış Omicron varyantı hafif seyrediyor, önemli değil diyor. Bu şekilde olaya yaklaşmak büyük bir yanılgı içerisine sokmak demektir ve büyük tehlikeye neden olur. Bu şekilde önlemsiz giderken hızlı bir yayılımda Omicron varyantının üzerine bir mutasyon daha kötü seyreden ve hızlı bulaşan yeni bir varyant gelişebilir" dedi.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meslektaslarima Mesajim
Meslektaslarima Mesajim - 3 hafta Önce

Aşagıdaki yorumlara ve kaosçulara bakmayın. Millet gereken hassasiyeti gösteriyor. Yeterki canımız saolsun Vatanımız yerinde olsun Devletimiz Daim olsun. Her zorluğun üstesinden gelecek güçteyiz. Dünyada aşı yapan 5 ülkeden biriyiz. Bir Türk inanır iman eder umutsuz olmazsa herşeyi yapar yeterki isteyelim.

DOKTO BU NE
DOKTO BU NE - 3 hafta Önce

Bakın Türkiye aşıyı çıkardı bu iş 2022 nin temmuzun da covit 19 rafa kalkar dış gücler virüsü çıkardı amaçlarından bir tanesi her zaman olduğu gibi para aşıyı sattılar sattılar sattılar parayı bizim tabirimizle kırdılar Türkiye aşıyı çıkardı parayınan değil insanlıkla işimiz olduğundan ekonomisi zayıf ülkelere veririz onlar da zaten parayı veren düdüğü çalar deyip vermediydi aşılarını bu virüsten ölenler normal seviyeleri görür GRİP gibi olur pekte kimsi lafını etmez bu konu böyle kapanır gider

sağlıkçıı
sağlıkçıı - 3 hafta Önce

ALLAH sizden razı olsun hocam Çoğu önerilerinizi devlet dikkate alarak,bu süreci atlattık.

sağlıksız sağlıkçı
sağlıksız sağlıkçı - 3 hafta Önce

yeter insanız bıktık daaaa. 2 senedir ne kadar dikkat edeceğiz daha

Mehmet
Mehmet - 3 hafta Önce

Bu adamı biri sustursun artık sadece korku pompalıyor zaten grip mevsimi grip farenjit tonsilit kalmadi artık hepsi covit oldu bunu saglik bakanı söylemişti Mehmet Ceyhan hastanede aşıdan dolayı yatanları olenleri çıkıp söylesin bir zahmet

saglık çalışanları
saglık çalışanları - 3 hafta Önce

hocam kimse takıyor yayılmış yayılmamış ölmüş ölmemiş nede olsa çalışan birileri var bu yükü yıktılar bizlerin üstüne her şey serbest oldu millet sefasında bizler cefasını çekiyoruz neden nede olsa sağlıkçı köleler var çalışsın dursunlar fazladan fazladan ne olacak canım diyorlar mantık bu hocam sizde hiç dert etmeyin sonunda inceldiği yerden kopar bu iş

Sağlık çalışanları
Sağlık çalışanları - 3 hafta Önce

Bu işi yıktılar biz sağlık çalışanlarınin üstüne geriye çekildiler

saglık çalışanları
saglık çalışanları - 3 hafta Önce

ucuz emek işçisi sağlık çalışanları varken ne gerek nede olsa birileri köpek gibi çalışıyor milleti zora sokmaya gerek yok düşüncesindeler hocam


SIRADAKİ HABER