Mehmet Ceyhan'dan Flaş Açıklamalar

Mehmet Ceyhan'dan Flaş Açıklamalar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki azalmaların alınan tedbirlerle alakası olmadığını söyleyerek, "Şu anki azalma; hiç aşı yapmayan, doğru dürüst tedbir almayan ülkelerde de var. Bu paralel bir şekilde bütün ülkeleri etkileyen bir süreçtir" dedi.

29 Nisan'da başlayan 'tam kapanma' uygulamasının bitmesine sayılı günler kala gözler pazartesi günü gerçekleşecek olan kabine toplantısına çevrildi. Yeni kararların alınacağı kabine toplantısı öncesi, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan kritik uyarılar geldi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 17 Mayıs pazartesi günü açıklanması beklenen 'normalleşme' kararları öncesinde çağrıda bulundu.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

'Daha önce 3 kez yanlış yaptık'
HaberTürk televizyonunda konuşan Mehmet Ceyhan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* Daha önce üç kez yanlış yaptık. İlk başta haziranda açarak, sonra sonbaharda açarak ve en büyük yanlışı da mart ayında yaptık. Büyük bir artış dönemi yaşadık. Bunları yapmamamız lazım. Normalleşmenin kademeli olması doğru ama aynı zamanda kademelendirmenin nasıl yapıldığı da önemli.

* İlk başta şuna dikkat edeceğiz; açılması elzem olan sektörlerden başlayacağız. İkinci dikkat edeceğimiz nokta; bu normalleşmenin hem sektöre hem bize yararı olacak. Önce ilk açacağımız yerler salgının yani bulaşın esas kaynağı olan yerler olmamalı. Buna baktığımız zaman, esas kaynak üç tane; bir tanesi ev ortamı, ikincisi toplu taşıma araçları, üçüncüsü de iş yerleri.

* İş yerlerini sadece kamuya özel tedbirlerle götüremeyiz. Mutlaka özel sektörün de katıldığı esnek çalışma ve gerekiyor ise vardiya usulü çalışma olmalı. Bunları bu şekilde yaparsak ve birden bire, birkaç kısıtlamayı kaldırmazsak o zaman istediğimiz sonuçları elde edebiliriz.

* Hala vaka sayımız çok yüksek. Kolay olmayacak. Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şu anda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası yok. Onun büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o eklenirse daha hızlandığını göreceğiz. Şu anki azalma; hiç aşı yapmayan, doğru dürüst tedbir almayan ülkelerde de var. Bu paralel bir şekilde bütün ülkeleri etkileyen bir süreçtir.

* Vakaların görülme yaş ortalaması giderek aşağıya iniyor. 65 yaş üzerinde vakalar daha çok belirti gösteriyor. Yaş aşağı indikçe belirti verme oranı azalıyor. Çocuklarda yüzde 5'e kadar iniyor. Biz sadece belirti verenlere test yaptığımız için artık oran düşüyor ve bizim yakaladığımız kişi sayısı azalıyor. Vaka sayısı dediğimiz virüs pozitif kişi sayısı çok değişmeyebilir ama hasta sayısı yani bizim yakaladığımız kişi sayısı belirgin derecede azabilir. Bu bizi yanıltmasın. Eğer böyle yaparsak, 'normalleşme' adı altında tedbirleri kaldırırsak hızlı bir artışla karşı karşıya kalırız. Bu sebeple 'normalleşme' kısıtlamadan daha zor ve dikkatli yapılması gereken bir düzenlemedir."

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeter
Yeter - 1 ay Önce

Hocam Allah rızası için bi köşenize çekilin artık. Bakanlık rehber yayınlasın. Saturasyon 93 ve altı ve veya nefes darlığı olanlardan pcr için numune alalım. Geri kalanına viral üst sokunum yolu enfeksiyonu tedavisi verelim. Covid ancak böyle biter. Sizin kafanızla insanlık asla kurtulamaz pandemiden

Doğrusu
Doğrusu - 1 ay Önce

Ya git hastalarınla ilgilen, bu ülkenin sağlık bakanlığı var, yetkili bilim insanları var. İnsanların kafalarını karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor açıklamaların. Doktorlukta esas olan “ÖNCE ZARAR VERME” kaidesidir. Lütfen artık topluma zarar verme...

lab.tek
lab.tek - 1 ay Önce

hocam ALLAH sizden razı olsun.Bilim adamı olarak ender doğruları söyleyen,bir kaç bilim adamlarından birisisiniz. Yeni büyük piklerin geleceğini düşünüyorum.

Sağlık
Sağlık @lab.tek - 1 ay Önce

Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar...adam doğru söylüyor ama çoğu kesim rahatsız...onlara göre maskeyi mesafeyi bırakalım sokaklarda gezelim eğlenelim para kazanalim vs vs vs ölen ölsün acıyı yaşayanlar yaşasın genelin mantığı bu...hocanın birşey dediği yok adam tedbirli normalleşmesi diyor size kimse evinizde oturun demiyor zaten gezen gezip duruyor kimseye yasak yok....Bu pandemi dünyada biterse bizde öyle biter yoksa bunu bizim bitirecek kapasitemiz yok...

Büyüklerimiz en iyisini düşünür
Büyüklerimiz en iyisini düşünür @lab.tek - 1 ay Önce

En iyisini yapar

Sağlık Çalışanı
Sağlık Çalışanı - 1 ay Önce

Tarih tekerrürden ibarettir. Türkiye'nin kaderi de Turizm sezon canlandırma normalleştirmesi (2 ay), Parti kongrelerinin yapılması (1 ay), toplamda 3 ay serbest geriye kalan 9 ay yasaklı masaklı döngüye devam. Bu ülkede tam kapanma döneminde israil mitinglerinin genelgeye rağmen yapıldığını, şampiyonluk kutlamalarının genelgeye rağmen yapıldığını ve içişleri tarafından bu kanun dışı hareketlere herhangi bir yaptırım uygulanmadığını görmek gerek.

Handan
Handan - 1 ay Önce

Ne kadar çok konuşuyor bu adam. Her gün görmekten çok sıkıldım. Sanki Ülkemizdeki tek sağlık otoritesi kendisi. Yeter artık.

sus
sus - 1 ay Önce

sus artık felaket tellalı oldu iyice herşey serbest olmadığı sürece bir içeri bir dışarı gidip geliriz

SIRADAKİ HABER