Meclis Toplanamadı

CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ele alınması talebiyle yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için düştü

Meclis Toplanamadı

Meclis olağanüstü toplantı çağrısı düştü
TBMM Genel Kurulu, sağlık çalışanlarına şiddet konusunda genel görüşme ve CHP'nin bu konuda verdiği kanun teklifi için olağanüstü toplanacaktı ancak toplantı için yeter sayısına ulaşılamadı. 

CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ele alınması talebiyle yaptığı olağanüstü toplantı çağrısının ardından, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul'u 1 Ağustos'ta toplantıya çağırmıştı. 

AK PARTİ VE MHP TOPLANTIYA KATILMAYACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, toplantıya katılmayacaklarını açıkladı. Ünal, "Sağlık gibi son derece hassas bir konu üzerinden siyasi şov yapma amacının çok açık görüldüğü ortada" dedi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da konunun CHP tarafından istismar edildiğini belirterek, toplantıya katılmayacaklarını söylemişti.

HDP de toplantıya katılmama kararı aldı. 

Meclis birleşiminin açılabilmesi için en az 200 milletvekilinin hazır bulunması gerekiyor.

Ancak AK Parti, MHP ve HDP'den yapılan açıklamalar sonrasında yeterli sayıya ulaşılabilmesi mümkün gözükmüyor. 

39 KEZ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

TBMM Genel Kurulu, 1980'den sonra 17. Dönem'den bu yana toplam 46 kez olağanüstü toplantıya çağrıldı. 39 toplantı gerçekleştirilirken bir çağrı hakkında işlem yapılmadı, 3 çağrı reddedildi, 3 çağrı ise yeter sayı bulunamadığı için düştü.

İçtüzüğe göre, TBMM Başkanı doğrudan gerek görürse toplantı çağrısına karar verebiliyor. Üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini ise en geç 7 gün içinde yerine getiriyor.

Olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 200 milletvekilinin Genel Kurulda hazır bulunması gerekiyor.

Yeterli çoğunluk sağlanamazsa çağrı düşmüş oluyor. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, TBMM çalışmaların devamına karar vermediği takdirde tatile veya ara vermeye devam ediliyor.

ÖNCEKİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTILAR

TBMM, 17. Dönem'de 4, 18. Dönem'de 5, 19. Dönem'de 6, 20. Dönem'de 3, 21. Dönem'de 3, 22. Dönem'de 7, 23. Dönem'de 2, 24. Dönem 5, 25. Dönem 1, 26. Dönem'de 3 kez olağanüstü toplandı. 27. Dönem'de ise olağanüstü toplantı gerçekleştirilmedi.

Geçmişte olağanüstü toplantılar seçimler, bazı kanun tekliflerini görüşmenin yanı sıra Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergeler, bakanlar kurulu programının okunması ve güven oylaması, dış politikadaki olağanüstü gelişmeler, terör olayları, Anayasa değişikliği, TBMM'nin kuruluşunun yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurt dışına asker göndermeye ilişkin tezkereler ile FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi gibi çeşitli konularda yapıldı.

Ayrıca 1990'da hac mevsimi sırasında meydana gelen ve yüzlerce vatandaşın vefat ettiği olaylar, 1996'da Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi için olağanüstü toplantı yapıldı.

Genel Kurul, 2001'de Anayasa değişikliği, 2005 ve 2012'te terör olayları konusunda genel görüşme talebi, 2006'da Avrupa Birliğine katılım sürecinde açıklanan 9. Uyum Paketi olarak çıkarılması düşünülen kanun teklifi, 2014'te Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla ant içme töreni için olağanüstü toplandı.

TBMM Genel Kurulu, son olağanüstü toplantısını 2017'de Irak ve Suriye tezkeresinin süresinin uzatılması için gerçekleştirdi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık çalışanı
Sağlık çalışanı - 7 gün Önce

Eee sandıkta bizde gördüğümüz değeri
İade edeceğiz...

Sağ Mem
Sağ Mem @Sağlık çalışanı - 6 gün Önce

Şov kokan hareketler.

HEMŞİRE
HEMŞİRE @Sağlık çalışanı - 6 gün Önce

SAĞLIKÇILAR İÇİN NE YAPMIŞLARDI Kİ ZATEN. KATILMAK ÇOK ZOR DEĞİL AMA İSTEMİYORSUNUZ

alii
alii - 7 gün Önce

sağlıkçıyı kim düşünüyor kim düşünmüyor ortaya çıktı kel göründü

Uzman
Uzman - 7 gün Önce

Vekillerin samimiyet sınavı böyle.

atasagun
atasagun - 7 gün Önce

şaşırdık mı?

sm
sm - 6 gün Önce

diyecek bir şey yok herşey ortada yine yalnız bırakıldık bunlara oy verenin eli kırılsın

cahil olma araştır
cahil olma araştır - 7 gün Önce

MECLİS toplandı da ne oldu adamlar yasa çıkardı 2008 sonrası 3600 alamaz diye ama bu yasadan diş hekimi ve doktorlar hariç dediler ve sağlık personelinin sesi gıkı çıkmadı siz bu yasanın ne olduğunu anlamadınız mı ? EMEKLİ olduğunuzda 2000 TL ikibin TÜRKLİRASI siz anlamazsınız onun için yazı ile yazdım eksiz maaş alacaksınız TÜRKTÇESİ HADİ şimdi haya devam edin ben ne diyeyim size cahillik bu

Düzadam
Düzadam @cahil olma araştır - 6 gün Önce

Kendi sendika dahil hiç kimseye bu durumu anlatamıyorum. Çok büyük mağduriyet var. 3600 de birde 2008 öncesi 4 b li göreve başlayanlar var ki sayıları hiç azımsanacak gibi değil. Teşkilatın 4 te 1 i neredeyse. Tam bir hak gaspı. Siyasi erk yine etrafından dolaştı.


SIRADAKİ HABER