Marmaris’teki orman yangını rüzgar nedeniyle büyüdü

Marmaris’teki orman yangını rüzgar nedeniyle büyüdü

Muğla’nın Marmaris ilçesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın şiddeti ile büyüyen yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda saat 20.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Şiddetli rüzgar nedeniyle bir anda büyüyen alevlere ekipler ilk etapta iki yangın söndürme helikopteri ile müdahalede bulundu. Havanın kararması ile birlikte alevlere müdahalenin karadan devam edeceği bilgisi edinildi.

TAKVİYE EKİPLER YOLA ÇIKTI

Şiddetli rüzgar ile büyüyen alevler geniş bir alana yayıldı. Sık ormanlık alanda etkili olan yangına müdahalede bulunak üzere Denizli, Antalya ve İzmir’den çok sayıda takviye ekipler sevk edildi. Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI KULLANILMADI

Geçen sene Ege ve Akdeniz'de birçok bölgede orman yangınları çıktı. Uydu görüntülerinde, yangınların en çok Manavgat ve Muğla'da etkili olduğu belirlendi. Yangınlar, Manavgat bölgesinde 30 bin, Bodrum'da 12 bin 600, Marmaris'te 8 bin ve Güzelbağ çevresinde 6 bin 500 hektar alana zarar verdiği tespit edilmişti.

Geçen yıl günler süren orman yangınlarında tüm tepkilere rağmen Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçaklarını kullanmadı. Görevden alınan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "THK’nin söndürme uçakları neden kullanılmıyor?” şeklindeki soru önergesine verdiği yanıtta da “Bu uçaklar yangınlarda etkili ve verimli olarak çalıştırılamadığından dolayı yangınlara müdahalede zafiyet oluşturmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

3 UÇAĞIN BAKIMLARI TAMAMLANDI

Israrla kullanılmayan ve iktidarın “hurda” dediği Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçaklarının bu yıl yangınlarda kullanılmak üzere uçuşa hazırlandığı ortaya çıktı.

rman yangınları ile havadan mücadelede kullanılan ve TUSAŞ tarafından bakım ihtiyacı tamamlanan 4 adet CL-215 amfibik yangın uçağının Temmuz ayından itibaren yangın bölgelerinde kullanılabileceği belirtildi. Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, 20 Haziran itibariyle 3 uçağın bakımlarının tamamlandığını, 4’üncü uçağın bakımlarının ise bitme aşamasına geldiğini söyledi.

ŞAHAN GÖKBAHAR'DAN TEPKİ

Şahan Gökbakar, Marmaris'te başlayan orman yangınının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Gökbakar, yaptığı paylaşımlarla yangın söndürme uçaklarını sordu. Gökbakar "Marmaris yine yanıyor. Nerede bu uçaklar? 1 adet helikopter görülmüş. 3 ayrı yer yanıyor. Bütün kış söyledik. Bu sezon alarmda olmamız lazımdı" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER