Mahkeme: Sağlık Müdürlüğü Yetkisini Aşmış

Mahkeme: Sağlık Müdürlüğü Yetkisini Aşmış

İzmir Aliağa Devlet Hastanesi kadrosunda uzman hekim olarak görev yapan Sendikamız Genel Sağlık-İş üyesi, İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçici olarak görevlendirilmiştir. Bu görevlendirme, İzmir İl Sağlık Müdürü tarafından “olur” şeklinde yapılmıştır. Bunun üzerine üyemize hemen hukuki destek kararı verilmiş ve geçici görevlendirmenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştır.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda verilen kararda, “…Kamu hukukunda bir makama verilen yetkinin, aksine bir hüküm bulunmadıkça o makam tarafından kullanılacağı, bir makamın yetkisinin bir başka kişiye devredilmesi için mevzuatta yetkili kılınması gerekeceği tartışmasızdır.

…5442 sayılı Kanun’un emredici hükmü uyarınca ilde görev yapan personelin il içi atama ve görevlendirme yetkisi il valisinde olduğu halde, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 371. maddesi ile il sağlık müdürlerine il içinde atama ve görevlendirme yetkisi verildiği, mevcut durum itibarıyla Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin ilgili maddesinin 5442 sayılı Kanun’un 8. maddesi ile farklı hükümler içerdiği, bu nedenle uyuşmazlıkta yukarıda yer verilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ilgili hükmü uyarınca 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 371/3. fıkrasının değil, 5442 sayılı Kanun’un 8. maddesinin uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.  

Bu durumda; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 8. maddesinde, hemşirelerin de içinde bulunduğu (ilde görev yapan) memurlarının, il içinde görev yerlerinin değiştirilmesinin valiler tarafından yapılacağının emredici olarak düzenlenmesi ve valiye tanınan bu yetkinin devredilmesinin mümkün olmaması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile de başka bir idari makama verilemeyeceği hususu dikkate alındığında, vali tarafından tesis edilmesi gerekirken yetkisi olmayan il sağlık müdürü tarafından tesis edilen dava konusu geçici görevlendirme işleminde yetki unsuru yönünden hukuka uygunluk bulunmamaktadır.” denilerek, Vali yerine, İl Sağlık Müdürü tarafından tesis edilen “geçici görevlendirme” idari işlemindeki “yetki gaspı” tespit edilmiş, söz konusu geçici görevlendirme idari işleminin iptaline karar verilmiştir.

Kararı değerlendiren Sendikamız Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, “İzmir 1. İdare Mahkemesi, geçici görevlendirme idari işlemini iptal ederken, “idarenin yetkisiz işlem yaptığı, yetkisi olmayan İl Sağlık Müdürünün yaptığı işlemin, yani il içinde, bir uzman hekimi, geçici olarak görevlendirmesinin mümkün olmadığı, bu işlemi yapma konusunda Vali’nin yetkili olduğu, dolayısıyla işlemin yetkisizlik nedeniyle hukuka aykırı olduğu” sonucuna varmış ve hukuksuzluğu net olarak ortaya koymuştur.

İzmir 1. İdare Mahkemesi kararı, bu türden hukuksuzluklara maruz kalan üyemiz olsun olmasın tüm sağlık emekçileri için önemli bir hukuki kazanımdır. Bu karar, bundan sonraki görevlendirmelerde, idare tarafından uyulması zorunlu bir karardır. Artık İl Sağlık Müdürleri, bu yetkiyi kullanamayacaklardır. Her zaman belirttiğimiz gibi Genel Sağlık-İş, hukuksuzluk neredeyse orada olacak ve üyelerinin yöneticilerden gelen her türlü haksız, hukuksuz ve sırf cezalandırma maksatlı sürgünleriyle mücadele etmeye devam edecek ve bu mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir.” dedi.

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan Çay
Serkan Çay - 2 hafta Önce

Türk sağlık sen ve sağlık sen dışındaki sendikalara üye olmayın . cumhur ittifakı dışındaki sendikalara güvenmiyorum

mutemed
mutemed - 2 hafta Önce

İl Müdürlüğü onayı Valiye sunar,bakanlığa sunar sanki o makamlar olmaz diyerek görevlendirmeyi onaylamayacaklar,sadece onayın imzalanması bir gün uzayacak,artık Ebys den onay yapıldığı için aynı gün bile onaylanabilir.

mutemed
mutemed @mutemed - 1 hafta Önce

Çinko Adam Sağlık hizmeti sunulmasında ihtiyaca binaen yapılan hiçbir geçici veya sürekli görevlendirme teklifi Vali tarafından reddedilmez,Vali en fazla onaya sunan il Müdüründen bilgi ister ama sağlık hizmeti ihtiyacını geri çevirmez

Çinko Adam
Çinko Adam @mutemed - 2 hafta Önce

Vali onaylamayabilir. Unutmayın usulün bozulduğu her işte düzensizlik baş gösterir. Düşünsene namaz kıldıktan sonra abdest alsan olur mu? Sonucun değişebilme ihtimali her zaman vardır.

SIRADAKİ HABER