Korona hastalarının bacaklarını inceleyen bilim insanları gördüklerine inanamadı

ABD'nin New York kentindeki Monterifore Tıp Merkezi'nde çalışan radyologlar, korona hastalarının bacaklarını incelediklerinde gördükleri manzara nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı. Bilim insanları, korona hastalarının bacaklarındaki kan akışının azaldığını tespit etti.

Korona hastalarının bacaklarını inceleyen bilim insanları gördüklerine inanamadı

Uzun süredir dünya gündemini meşgul eden koronavirüsün insanlarda yarattığı yeni etkiler ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD'de gerçekleştirilen son çalışmada, korona hastalarının bacaklarındaki kan akışının ciddi oranda azaldığı tespit edildi.

Radiology bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre koronavirüs ve bacaklardaki atardamarlarda hayatı tehdit eden kan pıhtıları arasında ilişki bulundu. Araştırmacılar bacaklara yetersiz kan gittiğine yönelik belirtiler taşıyan koronavirüs hastalarında, aynı durumdan mustarip fakat enfekte olmamış kişilere göre daha büyük pıhtılar bulunabildiğini ve bu kişilerin uzuv kaybı ile ölüm tehlikesinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Koronavirüsün akciğer atardamarlarındaki kan pıhtılarıyla ilişkisi iyi biliniyor. Fakat virüsün bacak atardamar tıkanıklığıyla olan ilişkisi hakkında bu kadar fazla şey bilinmiyordu. Söz konusu durum, alt uzuvlardaki atardamarlara yönelik oksijenli kan akışına sekte vuran kan pıhtılarıyla belli oluyor.

ABD'nin New York şehrinde koronavirüs salgınının zirve yaptığı dönemlerde şehrin Monterifore Tıp Merkezi'nde çalışan radyologlar, CT anjiyografi muayenelerinde alt uzuv atardamarındaki kan pıhtılaşmaları pozitif çıkan hasta sayısının arttığını gözlemlediler. Hastalar, hastaneye bacaklarında soğukluk, ağrı ve renk bozulması şikayetiyle başvurdu. Sıklıkla bacaklardaki kansızlığı gösteren bu belirtiler, alt uzuvlara giden kan akışının kısıtlandığı ve beraberinde solunum sıkıntısı, öksürük, ateş ile zihinsel hal değişikliğinin yaşandığı bir durum.

Görülen bu endişe verici gidişat, araştırmacıların koronavirüs ile bacak atardamarındaki kan pıhtılaşması arasındaki olası bir bağlantıya daha yakından bakmaya yöneltti.

Alt uzuv CT anjiyografisi çekilen tüm koronavirüs enfeksiyonlu hastaların bacağında en az bir pıhtı görüldü. Kontrol grubunda ise bu oran sadece yüzde 69 olarak çıktı. Koronavirüs hastalarındaki bu pıhtıların boyutu kontrol grubundakilere kıyasla önemli oranda daha büyük olmanın yanı sıra, bacaktaki atardamarın daha üst kısmını daha yüksek bir sıklıkta etkiliyor. Ölüm veya uzuv ampütasyonu da koronavirüshastalarında daha yaygın.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
DOKTOr
DOKTOr - 3 hafta Önce

Bırakın Bu felaket tellalliğini Solunumla bulaşıyor oksijenle kana damar yollarıyla vücuda yayılıyor ve hasar verdiği içinde zaten hasarlı olan yerlerin tahribi fazla laşıyor örneğin sigara kullananların akciğerleri hasarlı oldğundan orada hasar daha da çuvalıyor ve solunum sıkıntısı kalpteki damarlar sigaradan dolayı tahripli kişi kalp krizine yol açıyor yani

SIRADAKİ HABER