Komisyon Başkanı AKDAĞ'dan Gündeme Dair Açıklamalar

Komisyon Başkanı AKDAĞ'dan Gündeme Dair Açıklamalar

personel sağlık

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, büyükşehirlerdeki tıp fakültelerinde fazla öğretim üyelerini maddeten destekleyerek Anadolu'da belli bir süreyle çalışmalarını sağlamak için yasal düzenleme yapılabileceğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Akdağ, Türkiye'de doktor sayısının nüfusa göre çok yetersiz olduğunu belirterek "Bu, hem doktorların üzerine büyük bir yük hem vatandaşın işinin görülmesi için bir kısıt." dedi.

Bakan olduğu yıllarda bunu TBMM kürsüsünde de dile getirdiğinde muhalefet partilerinin tepki gösterdiğini anlatan Akdağ, "Çünkü her nedense kafalarında şöyle bir şey vardı; Türkiye'de doktor sayısı yeterinden de fazla. Bu yanlış bir bilgiydi. Türkiye çok eskiden beri, şimdi de maalesef öyleyiz, hem OECD ülkeleri içinde hem Avrupa bölgesinde nüfusuna göre doktor sayısı itibarıyla en sonlarda yer alıyor. Bu büyük bir yük, o zaman doktor sayımızı artırmak lazım. Doktor sayısını artırmak için de elbette tıp fakültesi sayısını artırmak lazım." diye konuştu.

Akdağ, hem sayıyı artırmak hem de kaliteden taviz vermeden hekimi iyi yetiştirmek gerektiğinin altını çizdi.

-"Kalitesiz hekim yetişir, sayıyı artırmayalım, demek işi çözer mi?"

Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) eski açıklamalarına işaret eden Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de doktor sayısının artırılmasına hep karşı çıktılar, şimdi pek karşı çıkamıyorlar ama bu sefer de 'Kalite düşmemelidir.' tezine sarıldılar. Bu son tez doğru. O zaman TTB'nin de YÖK ve üniversitelerle, Cumhurbaşkanımızla birlikte hekimlerin daha kaliteli yetişmesi için öğretim üye sayısının kaliteli biçimde artırılması ya da mevcut öğretim üyelerinin sayıca fazla olduğu fakültelerden yenilere yardım yapılması konusunda destek vermesi lazım. Sadece 'Kalitesiz hekim yetişir, sayıyı artırmayalım.' demek işi çözer mi? Bu bir çözümsüzlük. TTB'ye de hepimize de düşen hem sayıyı artırmak hem bu sayıyı artırırken kaliteyi düşürmeyecek şekilde öğretim üye sayısını ve yetkinliğini artırmak."

- "YÖK, bunu birkaç sene önce yapmaya çalıştı"

Öğrencilik yıllarında Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi tıp fakültelerinden kıymetli hocaların gelerek kendilerine eğitim verdiklerini anlatan Akdağ, "Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi Türkiye'deki birçok tıp fakültesini Hacettepe Üniversitesi kurmuş, yetiştirmiştir. Öğretim üyelerini oraya göndermiştir, bilimsel destek vermiştir. Bu, o kadar lüzumlu bir şey ki." görüşünü paylaştı.

YÖK'ün bunu birkaç yıl önce yapmaya çalıştığına işaret eden Akdağ, "Öğretim üyelerini yeni açılan tıp fakültelerine ya da ihtiyacı olan Anadolu'daki tıp fakültelerine göndermeye çalıştı. Bu iş mahkemelik oldu ve bunu YÖK yapamadı." dedi.

-"Böylece yeni açılan tıp fakültelerini canlandırabiliriz"

TBMM Komisyon Başkanı Akdağ, şunları söyledi:

"Ben diyorum ki bir kanuni düzenleme yapalım, YÖK'ün, üniversitelerimizin elini daha güçlendirelim. Bu kanuni düzenlemeyle büyükşehirlerdeki öğretim üye sayısı fazla olan tıp fakültelerimizden yeni açılan fakültelere öğretim üyesi gönderebilelim. Tamamen oraya gönderme şeklinde değil, gidip belli bir müddet eğitim verip geri dönmek şeklinde. Öğrenciliğimden misal vereyim; Ankara'dan gelen bir hocamız, bize 2 ay boyunca yoğun bir patoloji eğitimi vermişti. Ben ondan çok fazla istifade etmiştim. Bunu yaparken gönüllüğü biraz öne almak lazım, öğretim üyelerinin bu emeklerinin karşılığını da iyi ödemek lazım. Bu da bir kanuni düzenleme gerektirebilir. Böylece biz yeni açılan tıp fakültelerini canlandırabiliriz."

- TBMM Sağlık Komisyonu üyelerine anlattı

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifinin görüşmeleri sırasında TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyelerine bunu teklif ettiğini bildiren Akdağ, "Önerim, büyükşehirlerdeki öğretim üyesi fazla olan fakültelerdeki öğretim üyelerini hem maddeten destekleyerek hem de bu hususta YÖK'e ve üniversitelere bir mevzuat gücü vererek bunların Anadolu'da belli bir süreyle çalışmalarını sağlamak. Ben öyle inanıyorum ki hocalarımızın da büyük ekseriyeti buna 'Evet' diyeceklerdir." şeklinde konuştu.

Akdağ, bu konunun taraflarla görüşüp geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2022, 14:42

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman
Süleyman - 2 hafta Önce

Ülkedeki tüm hekimleri küstürdünüz. Eserinizle gurur duyun!!!!!!!

sema
sema @Süleyman - 2 hafta Önce

Bu menzilciler hep böyle.

doğru
doğru @Süleyman - 2 hafta Önce

Sayın Bakan kuruma sözleşmeli sistemi sokarak liyakati bitirdiniz, bunun vebali yeterde artar .......Diyanet fetva hattını arayıp şu soruyu sorar mısınız: torpille gelinen görevden alınan maaş helal mi haram mı?

diğer
diğer - 2 hafta Önce

hakkım haram zıkkım olsun.

Dr Mustafa
Dr Mustafa - 2 hafta Önce

Sayin bakanim siz artik dinlenin birazda yeni arkadaş lar bu konularla ilgilensin

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Yeter artık bu adam dir sağlığı bu hale getiren Ben resmini görünce adını duyunca bile sinirleniyorum.Bu adamdan sağlıkçılara hayır gelmez

memur
memur - 2 hafta Önce

20 yıldır memleketin herşeyini mahvetmekle kalmadınız 50 yıllık geleceğini de mahvettiniz...

Radyoloji
Radyoloji - 2 hafta Önce

Radyoloji çalışanlarıni 7 saate mahkum eden zat....suan kanser tedavisi görüyorum bizlere verilen haklari elimizdenn alıp radyasyona mahkum ettiniz..hakkimi size ve 7 saati onaylayanlara helal etmiyorum

sağlıkçı
sağlıkçı - 2 hafta Önce

Hakkımı helal etmiyorum öbür dünya da iki elim iki yakasında olsun inşAllah..

SAĞLIK MEMURU
SAĞLIK MEMURU - 2 hafta Önce

KARDEŞİM SAĞLIK PERSONELİNİNİN MALİ HAKLARINDAN GAYRI HERŞEYİ KONUŞMUŞSUNUZ.SADECE SAĞLIK PERSONELİNİNİN MALİ HAKLARI KONUŞULMAMIŞ VE GEREKEN YAPILMAMIŞ SAĞOLUN TEŞEKKÜRLER....


SIRADAKİ HABER