'Kamuda aşk' ın sınırlarını AYM çizdi

'Kamuda aşk' ın sınırlarını AYM çizdi

AYM, özel hayat nedeniyle memuryetten çıkarma cezası verilebilmesi için yapılan eylemin o kuruma zarar vermesinin haklı gerekçelerle ortaya konulmasının 'zaruri' olduğuna vurgu yaptı.
AYM kararına göre, bir kamu çalışanı S.S aynı kurumda çalıştığı evli olan erkek personel Z.K.'nın eşi H.K'yı kurumdan sabit telefonla arayarak 'kocanla gönül ilişkim var, ayrıl' şeklinde konuştu, daha sonra taraflar arasında sosyal medyada yapılan hakaret ve tartışma sonrası mahkeme S.S'ye 3 ay hapis cezası vererek hükmün açıklamasının geri bırakılmasına kararı verdi ve karar kesinleşti.

Yaşanılan bu gelişmeler sonrası Z.K. eşi H.K. ile ayrıldı ve S.S ile evlendi. Çalıştşığı kurum ise S.S.'yi memuriyetten çıkardı. Çıkarma işleminin yargı yolu kesinleştikten sonra S.S. AYM ye başvurdu.

AYM ise, 'Mahkemelerin gerekçelerinin bireyin özel hayatına müdahaleyi haklı kılacak yeterlilikte olması zaruridir. Oysa mahkemece söz konusu eylem ve davranışların başvurucunun mesleki hayatı aday memur olarak görev yaptığı kurum üzerindeki olumsuz etkileri ve riskleri ikna edici gerekçelerle açıklanmamıştır. Dolayısıyla başvurucunun eylemlerinin mesleğine bir etkisinin bulunduğunun ortaya konulamadığı değerlendirilmektedir.' şeklinde karar vererek S.S'nin başvrusunu kabul etti ve özel hayata dayalı memuriyetten çıkarma işlemini adil bulmadı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 23:02

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
HOROZOĞLU
HOROZOĞLU - 11 ay Önce

ula ne şanssız bi adammışız beeeeeee :))))))))))))))

Acaip
Acaip - 11 ay Önce

Memurlar acaip bi hak daha, bi kazanim daha eLde etmis oldular böylece, AYM ye tesekkur ederiz. Hangi sendikanin kazanimidir acaba

Çok Acayip
Çok Acayip - 11 ay Önce

Tabi ya bı o eksikti. Hatta, Başka kurumda calişirsa, ceza olur mu ki, kurum ayrimi kabul edilemez, bu da anayasa ya aykiri kabul edilmeli, kurum ici diye daraltilmamali.

SIRADAKİ HABER