Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanları için Yeni Kanun Teklifi

Kamu personeli olmayan ebe, hemşire, ATT ve sağlık memuru statüsünde görev yapan Aile Sağlığı Çalışanları için yeni kanun teklifi TBMM'ye sunuldu.

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanları için Yeni Kanun Teklifi

İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır'ın TBMM'ye sunduğu kanun teklifinde, sağlık sisteminin göbeğinde yer alan fakat kamu personeli olmayan sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı bünyesine alınması öngörülüyor.

CHP'li Sındır, TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler komisyonuna sunduğu ve kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: 

Sağlık sisteminde birden fazla kategoride istihdam sağlanmaktadır. Bunların arasında en dezavantajlı kesim, ebe, hemşire, ATT ve Sağlık memuru statüsünde görev yapan kamu personeli olmayan Aile Sağlığı çalışanlarıdır. Resmi Gazete'de yayımlanarak 24.11.2004 tarihli yürürlüğe giren 5258 sayılı "Aile Hekimliği Kanunu" ile birinci basamak sağlık hizmeti sağlamak, bireyin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda koruyucu sağlık hizmetini sunmak, kişisel sağlık kayıtlarının tutulması ve bu hizmetlere eşit erişimin sağlanması amacıyla Aile Sağlığı Merkezleri kurulmuştur. Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşları personelinin, kurumlarınca muvafakati ile sözleşme imzalayarak aile sağlığı çalışanı olabileceği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki şartları taşıyan kamu görevlisi olmayan ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve sağlık memurları da sözleşmeli olarak aile sağlığı çalışanı olabilmektedir.

"SAĞLIK BAKANLIĞININ UYGULAYACAĞI SINAVLA KADROYA GEÇMELERİ SAĞLANACAKTIR"

Aile sağlığı çalışanları, 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu'na tabi olarak hizmet vermektedir. Aile sağlığı çalışanları, kamu personeli olarak nitelendirilme, kamu kurumunda çalıştıkları halde kamu dışı çalışan olarak sınıflandırılmaktadır. "Kamu dışı çalışan" olarak nitelendirilen aile sağlığı çalışanları, kendilerine nöbet, eğitim gibi durumlarda kamu kuralları uygulanmakta ve kamu kurumlarında çalışan sağlık görevlileri ile eşit iş, sorumluluk ve görevleri yapmalarına karşın pek çok haktan mahrum kalmaktadırlar. Sağlık Hizmetlerinin bir bütün olduğu düşünüldüğünde, personel temininde güçlük çekilen yerlerde istihdam edilen bu fedakar emekçilere insani ve evrensel gerçekler bağlamında asgari yaşam standartlarının tesis edilmesi ve geleceğe güvenle bakabilmeleri için teklifimizin kabul edildiği gün itibariyle var olan personelin yaptıkları iş ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın uygulayacağı sınav ile kadroya geçmeleri sağlanacaktır.

"HER TÜRLÜ ÜCRET, HAKLAR KONUSUNDA DA DÜZENLEME ÖNGÖRÜLÜYOR"

Ayrıca teklif ile; aile sağlığı çalışanlarının yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan sözleşme ücreti, aylık, ek gösterge, ikramiye, her türlü zam ve tazminatlar, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme ve benzeri adlar altında yapılan her türlü ödemeler ile diğer mali hakları toplamının net tutarından fazla olması halinde aradaki fark tutarı, atandıkları pozisyonlarda kaldıkları sürece farklılık giderilinceye kadar herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın tazminat olarak ödenmesi sağlanacaktır.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

SAĞLIK ALANINDA BAZI DÜZENLEMELER HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler
Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
"GEÇİCİ MADDE 16- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında idari hizmet sözleşmeleri ile çalıştırılan kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları, talepleri halinde halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak sınavda başarılı olmak şartıyla, 45/A maddesi kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doksan gün içinde Sağlık Bakanlığınca geçirilirler.

Bu madde uyarınca atanan personelin yeni kadrolarına atandıkları tarih itibarıyla eski idari hizmet sözleşmesine ilişkin olarak en son ayda almış oldukları sözleşme ücreti, aylık, ikramiye (bir aya isabet eden net tutarı), her türlü zam ve tazminatlar, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme ve benzeri adlar altında yapılan her türlü ödemeler ile diğer mali hakları toplamının net tutarı (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır) yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan sözleşme ücreti, aylık, ek gösterge, ikramiye, her türlü zam ve tazminatlar, makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı, ek ücret, ek ödeme ve benzeri adlar altında yapılan her türlü ödemeler ile diğer mali hakları toplamının net tutarından fazla olması halinde aradaki fark tutarı, atandıkları pozisyonlarda kaldıkları sürece farklılık giderilinceye kadar herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın tazminat olarak ödenir.
Bu madde uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarına atanan personelin hizmet sonu tazminatları, 5258 sayılı Kanuna göre çalışmaya başladıkları tarih esas alınarak ödenir.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelik ile düzenlenir."
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

https://www.kamubulteni.com/

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 14:00

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

Daha neler.....
Bu kadrolara torpil ile yerleşeceksin sonrasında KPSS yi başaramadan kadro alacaksın.Ülke nereye gidiyor anlayabilmiş değilim.Desenize sağlık bakanlığıda belediye gibi çalışacak yani sınav olmadan kadroya alacak

Nurgül
Nurgül @Hemşire - 2 hafta Önce

Torpille yerleştiğimizi nereden çıkardın. Nedir bu çekememezlik?! Lisans hemşireyim puanım 78. Sırf 9 yıl emek verdim emeklerim boşa gitmesin düzenim bozulmasın diye tercih yapmadım yapamadım. Sen de biraz empati kurabilsen meslektaşına sahip çıkabilsen keşke. Ama bizim meslek ne yazık ki hep bundan kaybediyor. Birlik beraberlik SIFIR...

Hemşire
Hemşire - 2 hafta Önce

10 yıldır emek veren biz KAMU DIŞI AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI ÖZLÜK HAKLARIMIZDA İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ

ASÇ
ASÇ - 2 hafta Önce

AYNI ÇATI ALTINDA EŞİT HAKLARA SAHİP OLMAK İSTİYORUZ ARTIK DUYUN SESİMİZİ

asç kanayan bir yara sarilmali
asç kanayan bir yara sarilmali - 2 hafta Önce

kanayan bir yara idi bir kenara bırakıp kanasın denilip boş verilmiş bazen dile getirilen hep göz ardı edilen bir yara idi ama umarım bu yara görülür ve gereği yapılır tez zamanda kadro verilir her kesime verildi kara yolcular ve sözleşmeli bütün personeller e sağlıkdakilere verilmedi umarım artık onlarida görürler her haktan yararlanmaları saglanmali

asç
asç - 2 hafta Önce

yıllar dır kanayan yarayı görememek diye buna denir bütün yük onlardan geçsin ama sesini duyurmak zor olunca sessizce kenarda ezilsin denildiği gibi çalışiyorsun ıs yapıyorsun umarım artık bu ses olur duyulur

Hemsire
Hemsire - 2 hafta Önce

İste saglik cslisanlari birbirine destek yerine köstek ve cekememezlik yaptigi sürece ezilmeye mahkum kesimdir özeldeki saglik calisan arkadaslarimiz da haklari olmali devlet bunyesinde calisanlarin da birakin artik bu kpps hirdim kazandim laflarini eskiden direk ataniliyordu halen direk atanip calisanlar var bunlari da yenoden kpps sinavina mi sokalim

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

CEHAPE istediği için ömür boyu bu iş yatmıştır. Geçmiş olsun

Dogru soyleyen 9 köy
Dogru soyleyen 9 köy - 2 hafta Önce

Özlük hakkimi isteyerek imzaladigin sozlesmeyi isteyerek imzalamayabilirsin gir sinava gel yogun bakima her ay daha az ucrete daha fazla calisip nobetlerden basini kaldirmada gorelim hatta sinavsiz alsin sizi bakanlik pandemide 1 gun gittigniz isten 4 gunde hastanelre gelinde gorelim


SIRADAKİ HABER