İYİ Parti'den Hemşire Atamalarına İlişkin Soru Önergesi

İYİ Parti'den Hemşire Atamalarına İlişkin Soru Önergesi

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili  Dr. ARSLAN KABUKCUOĞLU, Sağlık personeli istihdamına ve ortaöğretim mezunu hemşirelerin atamalarına ilişkin  Türkiye Büyük Millet Meclisinde Sağlık Bakanı Dr.FAHRETTİN KOCA'nın cevaplaması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

 Dr. ARSLAN KABUKCUOĞLU, Bakanlığın 2014 yılında yayınladığı '' 2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi'' adlı rapor yayınladığını, raporda sağlık meslek gruplarında arz durumu, gelecekteki ihtiyaçların ortaya konulduğunu aktardor.  Buna göre 2014 yılında 125 bin olan hemşire sayısının 2023 yılında 315 bine çıkartılacağını , 23 bin 900 hemşire yardımcısı alınacağının belirtilemesine rağmen bu hedefin tutturulmadığından bahsetti.

Raporda yer alan planlamaların çok gerisinden kalındığını söyleyen İyi Partili Doktor Milletvekili bu alımlarla bu hedefin tutmayacağını vurguladı. 

Sağlığın en önemli özelliklerinden birininde emek yoğunluğu olduğunu söyleyen KABUKCUOĞLU insan gücü planlaması bir toplumda sağlık hizmetlerinin doğru zamanda, doğru insanla ve doğru hizmetlerin sunulabilmesi için mümkün olan doğru sayıdaki ve özellikteki insan kaynağının en uygun koşullarda sağlanmasının olduğunu belirtti.

KABUKÇUOĞLU her yıl üniversitelerden 10 bin hemşirenin mezun olduğunu, hali hazırda atama bekleyen 120 bin ortaöğretim mezunu hemşire olduğunu vurguladı. 

KPSS 2019-4 ile 1836'ı ortaöğretim 5000 bin lisans mezunu hemşirenin işe alındığını söyledi. 

Soru önergesinde; 

1- Ortaöğretim hemşire atamaların neden az sayıda yapıldığı,

2- Kadın istihdamının artırılması  adına hemşire atamalarının yapılmasına

3-  Alım yapılmayarak OECD ülkelerinin ortalamasına nasıl ulaşılacağını , sordu. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

ORTADOĞU ÜNİVERSİTESİ,CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ VE HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HARİÇ TÜM ÜNİVERSİTEDE Kİ HEMŞİRELİK BÖLÜMLERİNİN KAPATILMASI BENCE EN MANTIKLI OLANIDIR. HER ÜNİVERSİTEYE HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ AÇILIRSA,SONRA BU KADAR MEZUN GENÇLER ELİNİZ DE PATLAR. YAZIK OLUYOR BU GENÇLERE,KIYMAYALIM. SAYGILARIMLA.

hemşire
hemşire @SELİMCAN - 4 ay Önce

teknikerler hemşire olarak çalıştırılmasın yetiyor bence eline diploma alan kendini hemşire sanıyor

angaralı
angaralı @SELİMCAN - 5 ay Önce

sayın ZEVZEK selimcan'da var dememiş zaten,sadece oralarda eğitim verilmesini kastetmiş,gerçi angutluk para ile satılmıyor ya,neyse.

attci
attci @SELİMCAN - 5 ay Önce

senin hakkkında olumsuz yorum yapsalar da senin yorumlarını beğeniyorum üstadım.Yorumların kısa öz oluyor sonuc saygıyla kapatılıyor..

Zevzek
Zevzek @SELİMCAN - 5 ay Önce

Odtü de hemsirelik mi varda o acık kalsın diyosun?

Hilal
Hilal - 5 ay Önce

Sayın vekilim sizin de belirttiğiniz gibi
"Sağlığın en önemli özelliklerinden birininde emek yoğunluğu olduğunu söyleyen KABUKCUOĞLU insan gücü planlaması bir toplumda sağlık hizmetlerinin doğru zamanda, doğru insanla ve doğru hizmetlerin sunulabilmesi için mümkün olan doğru sayıdaki ve özellikteki insan kaynağının en uygun koşullarda sağlanmasının olduğunu belirtti." bu da gösteriyor ki hemşirelik en az lisans düzeyinde olmalı... Asla lise düzeyine indirgenmemeli... Meslekliselerinden mezun olan arkadaşlarımız ise Lisansa, ön Lisansa teşvik edilmeli...

SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ  SAĞLIK PERSONELİ İDARİ BİRİMLERDE ÇALIŞIYOR SENDİKALARINDA SESİ ÇIKMIYOR VUR ABALIYA
SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ SAĞLIK PERSONELİ İDARİ BİRİMLERDE ÇALIŞIYOR SENDİKALARINDA SESİ ÇIKMIYOR VUR ABALIYA - 5 ay Önce

SAĞLIKTA 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROLARINI ALAMAZKEN İLK OKUL MEZUNU İTFAİYE ERLERİ,KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇEN İŞÇİMİ MEMURMU BELLİ OLMAYAN ÇALIŞANLAR VE EN SONDA ADALET BAKANLIĞINDA MÜBAŞİRLER SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAV KAZANDIĞI HALDE 7 YILDIR MAĞDUR KADROLARI VERİLMEDİ SAYIN VEKİLİM.BUNUDA DİLE GETİRİN LÜTFEN.7 YILDIR PSİKOLOJİMİZ BOZULDU SAYGILAR.

öyledemezler
öyledemezler @SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİ SAĞLIK PERSONE - 5 ay Önce

yemezler mehmet02

attci
attci - 5 ay Önce

sayın vekil bir de özellıkle sağlık personellerinin diğer memurlara oranla maaşının en düşük olduğu önergesini vermeniz gerekmektedir.Keza başımıza performans adı altında etiket yapılarak maaşımızın fazla olduğu algısı yaratılmaktadır.Eylül 2019 performansım 100.80 tl dir..

MEHMET02
MEHMET02 - 5 ay Önce

S. MİLLET VEKİLİM NE ZAMAN ÇÖZECEKSİNİZ
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ON DÖRT YIL l oldu ne zaman çözeceksiniz

Tılıcalı dimtedinlo
Tılıcalı dimtedinlo - 5 ay Önce

Nedense saglik personeli az alınıyor niyee alsana kardeşim insanı catlatiyorsunuz her yıl 50 bin yardımcı person alsan kaynağını da söyleyeyim kaldır performansı bu ulenin evladlarinin iş bulmasi için alın kardeşim bu insanlar hedefiniz sifir işsizlik sifir israf olsun

mdemir
mdemir - 4 ay Önce

yeni hemşire atamaları bir yana kurumların elindeki insan kaynagı hiçolması gerektiği gibi yönetilmiyor önce bunun düzeltilmesi lazım

uzman hemşire
uzman hemşire - 4 ay Önce

biz hemşirelikte uzmanlıktan bahsediyoruz bunlar hala lise hemşire diyor nerde var kardeşim lise hemşire özel liselerden paramı alıyorsunuz yakınınız mı var ne yapmaya çalışıyorsunuz siz lise dedikçe teknikerler de kendilerini uzman sanıyor hemşirelik lisans düzeyinde mezun olunuyor yüksek lisansla uzmalaşılıyor bilin istedim


SIRADAKİ HABER