İntihar Eden Tıp Öğrencisi Olayı Büyüyor

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, kaldığı yurtta yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı yaşama sevincinin kalmadığından bahsettiği bir video çekerek intihar etti. Kara'nın paylaştığı video ve bir binanın 7. katından atlayarak hayatına son vermesi Türkiye'yi ayağa kaldırırken, genç üniversitelinin babası Mehmet Kara yaşananları canlı yayında anlattı.

İntihar Eden Tıp Öğrencisi Olayı Büyüyor

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara, Elazığ'da bir binanın 7. katından atlayarak yaşamına son verdi. Kara, olaydan önce çektiği videoda ise kaldığı yurtta baskılara maruz kaldığını ve psikolojik olarak yorulduğunu söyledi. Üniversite yetkililerinden alınan bilgilere göre de, Kara'nın son 1 aydan bu yana birçok dersine girmediği ve içine kapanık olduğu da kaydedildi.

Kara çektiği videoda ailesinin zoruyla yurtta kaldığını söyleyerek, "Hiç kalmak istemememe ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen bu yurtta kalmaya devam ediyorum. Defalarca söyledim ama beni burada kalmaya zorladılar" ifadelerini kullandı. Yurtta kendisine sadece 3 saat ayırabildiğini söyleyen Kara, şöyle devam etti: "3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum. Çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan."


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

Habertürk'ten Kenan Butakın'ın haberine göre; Kara'nın ölümünden önce, "Herkes doktorluktan kaçıyor, çünkü mobbing var, uzun süreli nöbetler var, hastadan şiddet görme ihtimali var, köle gibi çalışıyorsunuz, ben böyle bir gelecek istemiyorum" şeklinde bir not bıraktığı da kaydedildi.

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın intiharı Türkiye'yi ayağa kaldırdı! Babası canlı yayında yaşananları anlattı

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkililerinden alınan bilgilere göre de, Kara'nın yaşadığı binanın hemen yanındaki bir apartmanın 7. katından atladığı ve bu sırada olay yerinden geçmekte olan 112 Acil Servis çalışanlarının ilk müdahaleyi yaptığı belirtildi. Cenazesi bu sabah ailesi tarafından Hatay'a götürülen Kara'nın ölüm nedenine ilişkin adli tıp ön raporunda da ölümün yüksekten düşmeye bağlı meydana geldiği aktarıldı.

TELE 1'den Fırat Yeşilçınar'a konuşan Enes Kara'nın babası Mehmet Kara, yaşananları anlattı. Oğlunun kaldığı yurt hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten Kara, şunları söyledi:

"Sürekli telefonla oynuyordu. İçine kapanık birisiydi. Fazla konuşmazdı. Çevresiyle falan da konuşmazdı. Videosunu izledim. Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Talebelerin kaldığı yer. Orada kalmasını tavsiye ettim. Devlet yurdunda başvuru yapmadık. Durumumuz iyi. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim. Kaldığı yerde hiçbir sorun yoktu. Sürekli arkadaşlarıyla iletişim halindeydik. Birkaç ay kalır sonra alışır dedim. Cenazeyi aldık şu an dönüyoruz Hatay'a. Biz kimseden şikayetçi değiliz. Olaydan sonra durumunu daha iyi anladık."

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın intiharı Türkiye'yi ayağa kaldırdı! Babası canlı yayında yaşananları anlattı

Genç tıp öğrencisinin ayrıca özellikle son 1 ayda içine kapanık olduğu ve arkadaşlarına da tıp okumayı sevmediğini söylediği ifade edildi. Kara'nın son 1 ayda birçok dersine de girmediği aktarıldı.

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın intiharı Türkiye'yi ayağa kaldırdı! Babası canlı yayında yaşananları anlattı

Enes Kara için Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde anma töreni de gerçekleştirildi. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde düzenlenen anma törenine katılan arkadaşları, saygı duruşunun ardından fakülte önüne karanfil bırakarak açıklamalarda bulundu.

Arkadaşları Enes Kara için toplandıklarını belirten Tıp Fakültesi öğrencisi Zeynep İlayda Baykendi, "Aldığımız haberle hepimiz derinden sarsıldık. Üzüntümüzü dile getirebilecek durumu ifade edebilecek tek bir kelime bulmak imkansız. Bugün burada Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve Enes'in arkadaşları olarak Enes'i anmak için toplandık. Enes sen her zaman kalbimizde olacaksın" dedi.

KENDİME 3 SAAT AYIRABİLİYORUM"

Enes Kara çektiği videoda ailesinin zoruyla yurtta kaldığını söyleyerek, "Hiç kalmak istemememe ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen bu yurtta kalmaya devam ediyorum. Defalarca söyledim ama beni burada kalmaya zorladılar. 3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum. Çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan." ifadelerini kullandı.


"İDEOLOJİK EGOLARIN KAVGASI BİR KENARA BIRAKILMALI"
Yaşanan olayın büyük infial yaratmasından sonra AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, konuyla ilgili bir açıklama geldi. Ömer Çelik, "Hepimiz Enes Kara kardeşimizin hayatını kaybetmesinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yüreğimiz yandı. Enes Kara kardeşimizin yakınlarının ve sevenlerinin acısını yürekten paylaşıyoruz. Gencecik bir insanın ölümü üzerinden kindar bir dille kavga, ideolojik hesaplaşma ve ayrışma üretenlerin yaptığı şey asla kabul edilemez ve ahlaki değildir. Her ölüm insanı kendi ruhuyla yüzleştirmelidir. Bu büyük imtihandır. Hayatını kaybedenin acısı bizi buna götürmelidir. Ölüm üzerinden bile ayrışma üretenler, ideolojik egolarının kavgasını bir kenara bırakmalıdır..." ifadelerini kullandı.

Son Dakika! İntihar eden tıp öğrencisi Enes Kara ile ilgili AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama: Derin üzüntü yaşıyoruz

ENES KARA'NIN BABASI: KALDIĞI YERDE HİÇBİR SORUN YOKTU


Olayın ardından Enes Kara'nın babası Mehmet Kara, yaşananları anlattı. Oğlunun kaldığı yurt hakkında bilgi sahibi olduğunu belirten Kara, şunları söyledi:

"Sürekli telefonla oynuyordu. İçine kapanık birisiydi. Fazla konuşmazdı. Çevresiyle falan da konuşmazdı. Videosunu izledim. Kaldığı yer güzel insanların kaldığı yer. Talebelerin kaldığı yer. Orada kalmasını tavsiye ettim. Devlet yurdunda başvuru yapmadık. Durumumuz iyi. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim. Kaldığı yerde hiçbir sorun yoktu. Sürekli arkadaşlarıyla iletişim halindeydik. Birkaç ay kalır sonra alışır dedim. Cenazeyi aldık şu an dönüyoruz Hatay'a. Biz kimseden şikayetçi değiliz. Olaydan sonra durumunu daha iyi anladık."

ARKADAŞLARI ANMA TÖRENİ DÜZENLEDİ
Enes Kara için Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde anma töreni de gerçekleştirildi. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde düzenlenen anma törenine katılan arkadaşları, saygı duruşunun ardından fakülte önüne karanfil bırakarak açıklamalarda bulundu.

Arkadaşları Enes Kara için toplandıklarını belirten Tıp Fakültesi öğrencisi Zeynep İlayda Baykendi, "Aldığımız haberle hepimiz derinden sarsıldık. Üzüntümüzü dile getirebilecek durumu ifade edebilecek tek bir kelime bulmak imkansız. Bugün burada Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve Enes'in arkadaşları olarak Enes'i anmak için toplandık. Enes sen her zaman kalbimizde olacaksın" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akıl Sağlığı Önemli
Akıl Sağlığı Önemli - 2 hafta Önce

Şaka gibi yemin ediyorum ne tuhaf bir grubun içindeyiz. Haberde intihardan bahsediyor birileri maaştan paradan ve istifadan bahsediyor. Sanki bunlar için hiç birşey önemli değil !!!! Allah'ım aklıma mukayyet ol. Çıldırmış gibi haberin içeriğiyle alakasız kime laf atsak kime ne giydirsek diye bekleyen örgüt elemanları var. Bu sitede pkklılar var. Hemde sağlık bakanlığının içinde çalışıyor. Haberin maaşla alakalı olmadığı halde içerikle alakasız paradan bahsediyor. Birinin bir acısı var ama bu haber tıklanır diyerek sözde bakın hakkımı aradım mantığıyla her yere asistanların nöbetinden, doktorun az maaş almasından istifasından, bakanın kötü olmasına kadar konu gidiyor ordanda hoopp klasik iktidara..... Çok ciddi söylüyorum bu SAĞLIKLI değil bu normal değil. Siz bu akılla bu kafayla insanlara sağlıklı olamazsınız.

İyiki Varsın EREN
İyiki Varsın EREN - 2 hafta Önce

Gencecik gençlerimizi pkklılar şehit ederken, üniversiteli geleceklerimizi dağa kaçırırken, çocuk yaştaki kızlarımıza dağda tcvz ederken bu kadar sesiniz çıkmıyor. Bir kez bile pkknın adını anıp kınamıyorsunuz. Evlatlarını bekleyen diyarbakır annelerinin acısına ortak olmuyormusunuz ama kaos fitne yapacağınız yere benzinle koşuyorsunuz. O benzin bir gün sizide yakar.

Ahmet
Ahmet - 2 hafta Önce

Üniversite sıralarından kandile gönderilen binlerce enes dağda infaz edildi. Onlardan bahsedin muhalefet, sedef kabas, tarkan ve diğerleri????

biyolog
biyolog - 2 hafta Önce

gencecik bir çocuğun ölümünden sonra bile, doktor maaaşı ve hakları diye algı yapan insancıklar var bu ülkede.

ebe..6
ebe..6 - 2 hafta Önce

Allah kimseyi şaşırtmasın gerçekten zor bir durum Allah rahmet eylesin yani biz tıpa yerleşmek için can atıyoruz zamane gençliği kendi hayatından memnun değil madem memnun değildin ayrılsaydın kaldığın yerden bu nedir aga kamera şakasımı bu anlamış değilim ben kendim okurken geceleri sabahlara kadar asgari ücretli bir işte çalışıyordum barakalarda kalıyordum herzaman şükrediyordum şimdikiler geleceğe şimdiden isyan etme derdindeler Allah effetsin ne diyiyim yazık çok yazık üzüldüm

Tıpçılar
Tıpçılar - 2 hafta Önce

Sahip çıkın dr lara yoksa ya yurt dışı kaçış yada istifa lar çoğalacak

Vatandaş
Vatandaş @Tıpçılar - 2 hafta Önce

Sahip çıkın tabi ya normal bir insan bu kadar haber olmazdı zaten artık insan hayatı değil o hayat kime aitse ona bakılan bir zamandayiz...Allah rahmet eylesin ölen kişiye bir lafimiz yok kimse yanlış anlamasın ama ölümlerde bile nitelik aranır oldu valla kötü zamanlardayiz artık tabi ahirette adalet böyle olmayacak elbette bunu bilmenin rahatlığı ile yaşıyoruz be haciiiiii

Sağlıkçı
Sağlıkçı @Tıpçılar - 2 hafta Önce

@Tıpçılar Sahipsizmisiniz ? TTB size sahip çıkmıyor mu ? Fakirlikten dem vuruyorsan çok ayıp siz bari yapmayın inandırıcı değilsiniz. Maaşa zam derken bile insanların ölüm haberi üzerinden duyar kasıyorsun. Bencil ve egoistlikten önce başsağlığı dile ... Provokatörlük hipokrata aykırıdır.

Akıl Sağlığı Önemli
Akıl Sağlığı Önemli - 2 hafta Önce

Şaka gibi yemin ediyorum ne tuhaf bir grubun içindeyiz. Haberde intihardan bahsediyor birileri maaştan paradan ve istifadan bahsediyor. Sanki bunlar için hiç birşey önemli değil !!!! Allah'ım aklıma mukayyet ol. Çıldırmış gibi haberin içeriğiyle alakasız kime laf atsak kime ne giydirsek diye bekleyen örgüt elemanları var. Bu sitede pkklılar var. Hemde sağlık bakanlığının içinde çalışıyor. Haberin maaşla alakalı olmadığı halde içerikle alakasız paradan bahsediyor. Birinin bir acısı var ama bu haber tıklanır diyerek sözde bakın hakkımı aradım mantığıyla her yere asistanların nöbetinden, doktorun az maaş almasından istifasından, bakanın kötü olmasına kadar konu gidiyor ordanda hoopp klasik iktidara..... Çok ciddi söylüyorum bu SAĞLIKLI değil bu normal değil. Siz bu akılla bu kafayla insanlara sağlıklı olamazsınız.

Saglıkcı
Saglıkcı - 2 hafta Önce

Biz dokorla aynı şeyi yapıyoruz diyen ysp ler bakın bir doktor ne kadar zorlukla mücadele ediyor,çalışmanın ödülü yine çalışmak oluyor,ama herkes bizimle sidik yarıştırıyor


SIRADAKİ HABER