İnsana Domuz Kalbi Naklinde Türk Doktor da Yer Aldı

ABD'de domuz kalbinin ilk kez bir insana nakledildiği ameliyatı gerçekleştiren ekipte Ordulu doktor Burçin Ekser de yer aldı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nden başarıyla mezun olan Ekser 10 yıl İtalya'da görev yaptı. Ekser son 7 senedir ABD'de çalışmakta.

İnsana Domuz Kalbi Naklinde Türk Doktor da Yer Aldı

Maryland eyaletindeki bir hastanede ilk defa bir domuzdan insana kalp nakli gerçekleşti. Ölmek üzere olan 57 yaşındaki kalp hastasına son çare olarak domuz kalbi nakledildi ve hastaneden yapılan açıklamaya göre, 3 gün sonra hastanın durumunun iyi olduğu bildirildi.Ameliyatın, gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek için çok erken olsa da hayat kurtaran nakiller için bir gün hayvan organlarını kullanma konusunda "onlarca yıl süren arayışta bir adım" olduğu ifade edildi.
Başarılı geçen nakil ameliyatının içinde Ordu'nun Fatsa ilçesi doğumlu doktor Burçin Ekser de vardı. Adını tarihe altın harflerle yazdıran Ekser 1978'de Fatsa'da doğdu. Emine-Mehmet Ekser çiftinin oğlu olup ilk, orta ve liseyi Ordu'da okudu.
 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nden başarıyla mezun olan Ekser 10 yıl İtalya'da görev yaptı. Ekser son 7 senedir ABD'de çalışmakta

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER