İki Doz BioNTech Aşısı Olanlar Dikkat!

İki doz BioNTech aşısı olanlar dikkat! BioNTech için son araştırmadan çarpıcı sonuç: 7 ay sonra 3. doz olunmalı

İki Doz BioNTech Aşısı Olanlar Dikkat!

BioNTech için son araştırmadan çarpıcı sonuç: 7 ay sonra 3. doz olunmalı
ABD'nin saygın üniversiteleri arasında yer alan Stanford Üniversitesi'nde yapılan son araştırmadan çarpıcı bir sonuç çıktı. En popüler Covid-19 aşısı BioNTech olanların bağışıklığı 7 ay sonra azalıyor.

Tüm dünya yaklaşık iki senedir Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 ile mücadele ederken birçok ülkede aşılamalar hızla devam ediyor. Ayrıca aşılar üzerine araştırmalar ve Covid'in kaynağının bulunması için de çalışmalar sürerken en popüler Covid-19 aşılarından biri olan Pfizer/BioNTech'e dair çarpıcı bir araştırma sonucu ortaya çıktı.

3. DOZ AŞI OLUNMALI

ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi’nden araştırmacılar, iki doz mrna bazlı Pfizer/BioNTech corona virüs aşısı olanların 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğünü açıkladı. Uzmanlar, bu araştırmanın ardından üçüncüz doza yeniden dikkat çekti.

İKİNCİ DOZDAN 6 AY SONRA BAĞIŞIKLIK AZALIYOR
Araştırmacılar, çoğu genç ya da orta yaşlı olan ve sağlıklı 46 yetişkin bireyden iki doz aşı olduktan hemen sonra ve 6 ay sonra aldığı kan örneklerini karşılaştırdı. Koronavirüsün Delta, Beta ve Mu varyantlarına karşı gönüllülerin yaklaşık yarısının antikor geliştirdikleri görülürken, ikinci dozdan 6 ay sonra antikor sayısında azalma olduğu belirlendi.

Araştırmayı yürüten Bali Pulendran ve Mehul Suthar, konuya ilişkin şunları söyledi:

''Çalışmamız Pfizer/BioNTech aşısının yüksek seviyede antikor oluşumunu sağladığını ama bu seviyenin 7 aya kadar yaklaşık 10 kat azaldığını gösterdi. SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunmak hâlâ önemini koruyor. Bu bulgular 6 ile 7 ay sonra destekleyici bir doz corona virüs aşısının SARS-CoV-2 ve varyantlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendireceğini ortaya koydu.''


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

(TGRT Haber)

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 3 hafta Önce

İYİ Kİ VARSIN BİONTECH

SIRADAKİ HABER