İki aile sağlığı merkezi, iki farklı muayene!

Antalya'da bir aile sağlık merkezinde tedavi olmak için gelenlerin içeriye alınmadan muayene edilmesi tepki çekti. Doktorlar dışarıdaki hastalarla camın ardından görüşüp reçete yazdı. Bir haber de Karaman'dan geldi. Mekan yine aile sağlık merkezi ama yaşananlar çok farklı... Doğum sancısı çeken hamile kedi, merkezin önüne gelerek adeta doktorlardan yardım istedi. Yapılan müdahale ile 4 yavru kedi dünyaya geldi.

İki aile sağlığı merkezi, iki farklı muayene!

Dün sabah saatlerinde Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde bulunan 6 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde yaşandı. Hamile olan ve doğum sancısı çeken sokak kedisi, aile sağlığı merkezinin kapısına geldi. Burada bir süre miyavlayan kedi daha sonra sağlık merkezinin içerisine girdi. Hemşire ve doktorlar kedinin hamile olduğunu ve doğum sancısı çektiğini anlayarak onu hemen boş bir odaya alarak müdahale etti. Ebe ve hemşireler tarafından yapılan müdahale sonrasında anne kedi, 4 yavru dünyaya getirdi. Yavrulardan birisi ise nefes almadığını fark eden ebenin yaptığı müdahale ile hayata tutundu.

"ANNE KEDİ VE YAVRULARININ SAĞLIĞI GAYET İYİ"

Kedinin bu davranışından çok etkilendiğini söyleyen Aile Hekimi Dr. Hüseyin Ulu, sağlık merkezinin koridorunda biranda inleyen kedi sesi duyduk. Bunun üzerine hemşire ve ebe hanımlarla birlikte baktığımızda karnı şiş bir kedi vardı. Kedinin doğum yapacağını anlayan arkadaşlar hemen onu arka odaya alarak doğumunu yaptırdılar. Şu anda yavruları ile birlikte mutlu. 4 yavrusu oldu. Kediyi şimdi yerinden de kaldıramıyoruz, yavrularının alınacağını zannediyor. Şu an anne ve yavruların genel sağlık durumu gayet iyi" dedi.

BAŞKA BİR SAĞLIK OCAĞINDA İSE YAŞANANLAR FARKLI

Muratpaşa ilçesine bağlı Yüksekalan Mahallesi'nde bulunan 30 No'lu M. İhsan Oğul Aile Sağlığı Merkezi'ne giden hastalar ise ilginç durumla karşılaşıyor. Hastalar, önce etrafı şeffaf branda ile kapalı alanda bulunan görevliye kimlik numarasını söylüyor ardından görevli, hastalara doktorun ya dışarı geleceğini ya da yan taraftaki odanın camına giderek, görüşeceğini belirtiyor. İlk önce büyük şaşkınlık yaşayan hastalar, sağlık merkezi önüne kurulan brandanın altında doktorun gelmesini bekliyor.

Gelen doktor, hastaya şikayetini sorduktan sonra reçete yazmak için tekrar odasına gidiyor. Bazı doktorlar ise odalarında kapalı camın arkasında, hastaya ne şikayeti olduğunu soruyor ve reçete yazıyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

ŞİKAYETİNİ SORUP REÇETE YAZIYOR

Gelen doktor, hastaya şikayetini sorduktan sonra reçete yazmak için tekrar odasına gidiyor. Bazı doktorlar ise odalarında kapalı camın arkasında, hastaya ne şikayeti olduğunu soruyor ve reçete yazıyor.

TELEFONUN IŞIĞIYLA BADEMCİĞİNE BAKTI

Hastanın diğer sağlık merkezlerinde içeri alındığını söylemesi üzerine doktor, "Bizim havalandırmamız yeterli değil" yanıtını verirken, kapı önündeki kişiye ne şikayeti olduğunu soruyor ve telefonunun ışığıyla bademciğine bakıyor.

ŞİKAYETİNİ SORUP REÇETE YAZIYOR

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2022, 12:28

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dvt krdmn
Dvt krdmn - 2 ay Önce

Pandemi bitti ama
Doktorların keyfi uygulamaları bitmedi....
Komisi camın dışından hasta muayene eder,
Kimisi genelge rağmen mhrs randevusu der,
Aile hekimleri saat 10 da gelir 14 de gider adını köy gezisi koyar fakat karşı komşum olduğu için gözünde görüyorum ise 10 da gider sonra 1r da çıkar ek işinin başına gelir...
Sağlık Bakanlığı değil dingonun işletmesi mübarek...

Yeter Be!
Yeter Be! @Dvt krdmn - 1 ay Önce

Bitmediniz gitti. Bırakın artık şu doktor, hemşire, ebe, att, paramedik v.s. kıyaslamasını çatışmasını/çatıştırmasını. Herkes kendi işine baksın. Kendi pozisyonunuzun verdiği olumsuzlukların çözümü size göre iyi durumdaki insanı sizin seviyenize çekmekle olmaz. Herhangi bir olumsuz duruma yorum olarak "" bu hemşireler şöyle, doktorlar öyle, ebeler zaten şöyle" gibi boş yorum yapmayı bırakın. Bu yorumlar aradığınız hakkınıza ulaşmanıza neden olmaz.
İkamet ettiğiniz Dingo'nun Ahırından ahkam kesmeyi bırakın.

SAĞLIK CAMİASI
SAĞLIK CAMİASI - 1 ay Önce

UTANÇ VERİCİ BİR UYGULAMA.SAGLİK MÜDÜRLÜĞÜ NE İŞ YAPAR ???

bilen
bilen - 1 ay Önce

aile sağlık merkezi değil Aile Sağlığı Merkezidir o.

Ahmet Demircan
Ahmet Demircan - 1 ay Önce

Durum trajikomik. Biri pencereden muayene yapılıyor der diğeri saglık ocagında doğum yaptırılıyo o kadar ilgililer der lakin doğuran da bir kedidir. Belediye ya da devletin bu iş ile ilgili merkezleri vardır. Tıp fakültesi gibi veterinerlik fakülteleri de mevcut. Sağlık ocağı insanlarla ilgilenir. Hayvanat tedavi yeri orası değildir. Memlekette sağlık sisteminin ve özellikle de sağlık bakanlığının üstüne sağlık çalışanlarının iyi koşulları bir daha asla göremeyecek olmasını umarım bu haber size biraz daha farkettirir.

SIRADAKİ HABER