Hemşireler Günü’ne buruk giriyorlar

Hemşireler Günü’ne buruk giriyorlar

Koronavirüs salgınında en çok etkilenen meslek gruplarından biri sağlık çalışanları oldu. Hemşireler ise bu grubun en önemli bileşenlerindendi. Bu dönemde gece gündüz demeden çalışarak yurttaşlara sağlık hizmeti sundular. Salgının başlamasından bu yana yaklaşık iki yıl geçti. Hemşireler bu iki yıllık süre zarfında var olan sorunlarının yanında bir de salgından kaynaklı sorunlarla boğuştu. 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nde neler yaşadıklarını hemşirelere sorduk. 


‘GÖREV TANIMIMIZ YOK’
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi ve devlet hastanesinde ebe hemşire olan Leyla Güleç, maaşlarının yetersiz olduğunu dile getirdi. Güleç, “Türkiye’de hemşirelik kadın mesleği olarak görülüyor. Yeni yeni erkek hemşire arkadaşlar alınıyor. Erkekler evi geçindirir mantığıyla bakılıyor. Bizim ücretlerimiz hep düşük, hiçbirimiz geçinemiyoruz” dedi.  İşimizin tarifi yok diyen Güleç, “Görev tanımımız yok. Bu da beraberinde bir karmaşa getiriyor. Herkes kendi işini yapsın noktasına gelindiği için de çatışmalar çıkıyor” diye konuştu. 3600 ek göstergeye ilişkin ise “Kaç yıldır konuşuluyor? Ama hep seçimlere yakın konuşuluyor. Seçim bittikten sonra rafa kaldırılıyor” diye konuştu. 

‘KARŞILIĞI BU DEĞİL’
Bir vakıf üniversitesi hastanesinde sorumlu hemşire olarak çalışan Ö.K., “Değerimizin anlaşılması için zor bir zamana ihtiyaç varmış sanıyorduk ancak bu ‘denize düşen yılana sarılır’ gibi bir süreçmiş. O anda herkes canıyla mücadele ederken bize sarılmış. Ancak sonrası yine yok. Sağlıkta şiddet, hakaretler ön planda. Yine maaşlarımızın açlık sınırının altında olduğunu görüyoruz. Pandeminden bugüne kendimizi daha değersiz hissetmeye başladık” dedi. Ö.K., “Salgın bitti ve değişen bir şey olmadı. Gördüğümüz saygınlık sadece alkışlardan ibaretti ve bitti” ifadelerini kullandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

556 KAYIP VERİLDİ
Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin verilerine göre COVID-19’a bağlı nedenlerle 17 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 arasında 506 aktif sağlık çalışanı yaşamını yitirdi. Buna emekli sağlık çalışanları da eklenince yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısı 556 oluyor. 

Sercan Yılmaz


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlık personeli
Sağlık personeli - 4 gün Önce

Maalesef hakkumuzu hukumuzu savunucak eski adı ile başhemşire, başhemşire yardımcısı şimdiki haliyle sağlık bakım hizmetleri müdür ve yardımcısı eğer hayatında bir gece nbt tutmamış gece vardiyasında neler oluyor konusunda bir öngörü su yok , veya hiç bunu yaşamamissa ne olucak. Yönetim sistemi nasıl işliyor sınav mi yapılıyor? Konuştuğun Zaman liyakat seviyesi çözdüğün insan neye göre tayin ediliyor? Bir sınavla hak ederek mi atanmış? 15 milyara yakın maaş ödenen bu insanlar hangi kriterlere göre aranıyor. Soruyorsun ya bu kişi diyorsun anlattığım şeye hiç alaksiz şeyler söyledi çözüm noktasında bir şey oluşmadı bir üstü diyor ki yapacak bişey yok o yardımcinin dayisi Ankara'da Avukat. İşleyişin özeti bu? Hakkıyla oturanlara makamı hak edene elbette sözümüz yok. Hemşire lerin sorunlarını gerçek anlamda hemşirelik yapmış gece nöbet tutmuş hastaya dokunmuş kişiler çözebilir. Hemşirelikle alakasız kişiler sorunu tanilayamaz çözüm de zor getirir. Hakkıyla hemşirelik yapan, hastaya anne babasına bakar gibi bakan. Meslektaşları nin hakkunu hukukunu kul hakkı yemeyen tüm meslektaşlarimin günü tebrik ediyorum. Hemşirelik bir vicdan işidir.

allaha emanet
allaha emanet - 5 gün Önce

21 yıllık hemşireyim .kamuda daimi işçiler kadar önemsenmedik,yorgunum ,kırgınım ayrıca değersizlik ,saygınlık, hak ettiğimiz ücreti alamamak daha nice dile gelmeyen duygular. çözümsüz bi süreç yaşadık Allaha emanet tüm hemşireler . günümüzü kutlu olsun.biz birbirimize sahip çıkalım.

Kayı
Kayı - 4 gün Önce

Hastanelerde çalışan nöbet tutan ve zor şartlarda çalışan hemşirelerin bir farkı olmalı maddi ve manevi yönden.çünkü onlar hep sahada ve yıpranıyorlar.tüm hemşirelerin 12 mayıs hemşireler günü günü kutlu olsun.

Aslan
Aslan - 5 gün Önce

ALKIŞ bize yeter.

Özkan
Özkan - 4 gün Önce

Bu hafta müjde açıklanmalıdır.
Bu gün bile boş geçerse birkez daha yaziklar olsun.

SIRADAKİ HABER