Hekimler Artık Yurtdışında Göçmen Doktor Olmayı Tercih Ediyor

Hekimler ve sağlık çalışanları, Adana Şehir Hastanesi önünde düzenledikleri eylemle maaşlarında iyileştirme talep etti.

Hekimler Artık Yurtdışında Göçmen Doktor Olmayı Tercih Ediyor

Adana Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen hekim ve sağlık çalışanları, maaşlarının iyileştirilmesi talebiyle basın açıklaması düzenledi. Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, hekimlerin artık Türkiye’de hekimlik yapmak yerine yurt dışında göçmen doktor olmayı tercih ettiğini söyledi.

"191’İ HEKİM 477 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ"
Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, SES Başkanı Dr. Mürşit Enis Akyüz ile hekimler ve sağlık çalışanlarının katıldığı açıklamada hekim maaşlarının iyileştirilmesi istendi.

Yaklaşık 2 yıldır tüm hekim ve sağlık çalışanlarının canını dişine takarak özveriyle pandemiye ve diğer hastalıklara karşı mücadele ettiklerini belirten Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, “Son yıllarda hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hakları, tarihinde görülmemiş şekilde gerilemeye, angaryalar ve iş yükü de bir o kadar artmaya devam ediyor" dedi.

Sağlıkta dönüşümle ekonomik ve özlük haklarının erozyona uğratıldığını vurgulayan Menteş, "Haklarımızdaki kayıplar, sağlık emekçilerinin omuzlarına yüklenen Kovid-19 pandemisiyle mücadele sürecinde de devam etmiştir” diye belirtti.

Hekimlerin bu süreçte fedakarca çalışıp toplum sağlığı için insanüstü gayret gösterdiğini ifade eden Menteş, "Tüm bu süreçte maalesef 191’i hekim olmak üzere 477 sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir" dedi.

"5 DAKİKADA MUAYENE OLMAZ"
Uzun saatler kesintisiz fazla çalışma, sık nöbet tutma, yoğun iş yükü ve sağlıkta şiddetten şikayet eden Menteş, "36 saat hastanelerden çıkamayan genç hekimler, mesai saati kavramı nedir bilmeyen uzmanlar bulunmaktadır. Kamunun yanı sıra özel hastanelerde de yoğun emek harcayan hekimlerin emekleri sömürülmekte, şirket kurdurma ve ciro baskısı gibi ticari zorlamalar, meslek onuruna yakışmayan uygulamalarla karşılaşmaktadırlar” dedi.

Baskı, mobbing, ayrımcılık, eşitsizlik ve kayırmacılığın yaygın hale geldiğini vurgulayan Menteş, “Son olarak da hekimler muayene sırasında hemşire veya sağlık personeli olmadan muayene yapmaya zorlanmış, muayene süreleri ise 5 dakikaya düşürülmüştür. Bu 5 dakikada hastanın tüm anemnezini almamızı ve tanıyı koyarak tedavisini düzenlememiz istenmektedir" diye belirtti.

"HEKİMLER TUS YERİNE ALMANCA KURSUNA GİDİYOR"
Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2020 yılının ilk 6 ayında 2 bin 412 doktorun istifa ettiğini, 522 doktorun ise özel hastanelere geçiş yaptığını söyleyen Menteş, şöyle devam etti:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

“Bizlere gelen bilgiler ise 18 ayda 8 binin üzerinde hekim istifa ettiğidir. Yılda 900 hekim yurt dışında çalışmak için ülkeyi terk etmektedir. Hekimler artık bu ülkede hekimlik yapmak yerine yurt dışında göçmen doktor olmayı tercih etmektedir. Tıp fakültesi öğrencileri TUS sınavına girmek yerine artık Almanca kurslarına gitmektedir."

"BİZ UTANIYORUZ AMA BİZİ BU DURUMA DÜŞÜRENLER UTANMIYOR"
Hekim ve sağlıkçı maaşlarının gün geçtikçe erimeye devam ettiğini ve çoktandır maaşlarıyla geçinemez duruma geldiklerini dile getiren Menteş, "Geçinemediğimizi söylemekten utanıyoruz. Bizi bu duruma düşürenler ise utanmamaktadır" dedi.

TALEPLER
Menteş taleplerini şöyle sıraladı:

"Bu durum bir an önce emekliliğimize de yansıyacak bir düzenlenmeyle düzeltilmelidir.
İşyerlerimiz alanın uzmanlarıyla görüşülerek güvenli, sağlıklı çalışma ortamları haline getirilmelidir.
Haftalık çalışma sürelerimiz önerilerimiz çerçevesinde yeniden düzenlenmelidir.
Kovid-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılmalıdır.
Ek gösterge hekimlerde 7200 olarak derhal düzenlenmelidir.
Çalışma koşullarımızın ve mesleğimizin riskleri düşünülerek çalıştığımız her yıl için derhal 120 gün fiili hizmet süresi zammı verilmelidir."
DOÇ. DR. ÖKTEN: TOPLUMCU BİR SAĞLIK SİSTEMİNE GEÇMEK ZORUNDAYIZ
En kısa sürede toplumcu bir sağlık sistemine geçme zorunluluğunun bulunduğunu ifade eden TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten de "Salgın dönemi, bu ülkede hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının ne kadar değersizleştirildiğini de ortaya çıkarmıştır. Hekimler, salgın döneminde adeta can derdine düşmüşken ama bu tehlikeye karşın canla başla çalışırken, aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır" dedi.

Salgın döneminde özel hastanelerde hekimlerin işten çıkarıldığını, ücretlerini alamadıklarını anımsatan Ökten, "Sağlık Bakanlığının göstermelik kararlar dışında tepkisiz kaldığını gördük. Kamu hastanelerinde de salgın döneminde işten atmaların devam ettiğine, mezun hekimlerin işe başlatılmadığına şahit olduk, giderek yoksullaşmayı gün gün yaşadık. Bugün gelinen aşamada hekimler 'Artık bu şartlarda çalışamıyoruz' diyerek istifa ederken; emekli olurken ya da genç hekimlerimiz yurt dışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya görüşme talebimizi ilettik. Taleplerimizden vazgeçmiyoruz" dedi. (Adana/EVRENSEL)

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
...........
........... - 2 hafta Önce

durmanın bi anlamı yok zaten.

uzman doktor
uzman doktor - 2 hafta Önce

Gidene değil kalana şaşmak lazım, mesleğimiz yerlerde, şamar oğlanına döndük

yazıklar olsun
yazıklar olsun - 2 hafta Önce

ne gözünüz doyuyor ne karnınız. s.gidin

kamil
kamil @yazıklar olsun - 1 hafta Önce

belli ki çok müslüman bi adama benziyorsun:))))))))))

Doğru
Doğru - 2 hafta Önce

Çok doğru tespit, dr dışı sağlıkçılar madden manen bitik durumda. Tek maaş sistemine geçilmeli en az 8000 tl maas almaldır. 3600 her unvana ayrım yapılmadan verilmeli, yıpranma almayan unvanlara yıpranma verilmelidir.

Sağlık
Sağlık - 2 hafta Önce

İsteyen istediği yere gidebilir, kalanlar bu ülkeye yeter.

Polat yavas
Polat yavas @Sağlık - 1 hafta Önce

Suan yetiyor da kalanlarda yetecek, sen cok film izlemissin

sağlık bakanlığı çalışanı vhki
sağlık bakanlığı çalışanı vhki - 2 hafta Önce

4/d işçilere verdiler diğerlerine gerek yok

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Ünvanım Tıbbi Sekreter diye yurtdışı Almanya'ya başvuru yapamadım. İlk fırsatta alım olsa giderim, hiç düşünmem

Mehmet
Mehmet - 1 hafta Önce

Bu ülkede kimse kimseyi zorla tutmuyor, isteyen istediği yere gitsin.


SIRADAKİ HABER