Hastaneleri Liyakatle Yönetmek İçin Ne Yapmalı?

Hastane yönetiminde engelleri yıkmak gerekiyor. Eğer kangren olan bölümler varsa kesip atabilmek önem taşıyor. Burada da yöneticinin özellikleri önem kazanıyor.

Hastaneleri Liyakatle Yönetmek İçin Ne Yapmalı?

Esra Öz'ün CNNTÜRK için yazdığı yazı;

New Amsterdam dizisinde hastane yöneticiliğine atanan Max, önce sessizce hastanede dolaşıp çalışanların neler konuştuğunu dinliyor ve gözlem yapıyor. Yönetici olarak keskin kararlar alması gerekiyorsa, bunu yapıyor.

Tüm doktorların katıldığı toplantıda işlemeyen bölümleri ve bölüm başkanlarını işten atıyor. Sonra da yerlerine yenilerini getiriyor.

Bu sırada hekimlerin isteklerini dinliyor ve hemen uygulamaya geçiriyor.

Hastane enfeksiyon oranlarının yüksek olmasından dolayı ölen hastaların sayısını azaltmak için, tüm çalışanları ayrı ayrı toplayıp konuşuyor. Böylece her çalışana ulaşmayı başarıyor.

Hastanede çalışan ancak hastaneye uğramayan hekimin görevinin ne olduğunu hatırlatıyor. Reklam yapmaktan hasta bakmaya fırsat bulamayanlara örnek olacak şekilde hastanede çalışması gerektiğini ve gelmediği takdirde işten atılacağını söyleyerek uyarıyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Hastanede felaket olduğunda doktorları da hastaları da aynı şekilde sevecenlikle kolluyor ve koruyor. Çıkan tartışmalara müdahale edip, sağlıklı iletişim kurarak çözüyor.

Yıllar önce kız kardeşini kaybettiği hastanede başka kimsenin ölmemesi için bu sert kararlar alıyor.

Uzun zamandır hastane dizileri izlemekten kaçtığım halde, bu dizi insana dokunan, vicdanı okşayan ve liyakatın önemini vurgulayan haliyle içine çekti.

Hastaneleri gözlemlemeyi uzun yıllardır çok severim. Hastanelerin çalışma şekillerinde başhekimlere dönem dönem önerilerde de bulunurum. 

Covid-19 döneminde hastanelere gitmemeye çalışıyorum. Zaten işi olmayan kimsenin gidip, işleri zorlaştırmaması da gerekir.  

Hastanelerde çalışmayan bazı noktalar var. Aynı bu dizide olduğu gibi bazı ekiplerin hantal bir şekilde işlerin aksaması için uğraşan halleri var. İşte bu kilit noktayı oluşturuyor. Bazen çok net olmak gerekir. İşlemeyen yerlerdeki sorunları çözmek bazen o bölümü kapatmakla oluyorsa, onu yaparsınız.

Aslında girift ilişkiler içerisinde kaybolan hastanelerin bu süreçten arındırılması gerekiyor. Yani sistemde mobbing uygulayanların elinde sıkışıp kalanların derin nefes almasına imkan tanınması gerekiyor. Kimse, daha tecrübeli diye başkalarına psikolojik şiddet uygulayamaz. Bu nedenle de önce sağlıklı bir sistem oluşturmalı ki, sağlık hizmeti verilebilsin.

Pandemi sürecinde yorulan sağlık çalışanlarının nefes alması için, böyle yöneticilere ihtiyaç olduğu kesin. Rahat nefes alacakları, sağlıklı beslenecekleri ve saygı görecekleri ortamlar oluşturulmalı.

Ayrıca dijital imkanların hepsi işlerini kolaylaştırmak, hasta yükünü azaltmak ve iletişimi güçlendirmek için kullanılmalı. Böylece, tek görevi hasta bakmak olmayan hekimlerin, literatür tarayıp bilimsel çalışmaları takip etmesi, kendini geliştirmesi ve stresini atması için de zaman tanınması gerekiyor.

Sağlık dağıtmak için sağlıklı koşullar oluşturulması şart. İşlemeyen sistemleri düzeltmek, gerekirse yıkmak ve yenilerini liyakat çerçevesinde yeniden kurgulamak mümkün.

Daha iyi sağlık sistemi için olmazsa olmazlardan bir diğeri de empati kurabilme yeteneğine sahip olmak.  Hekimlerin, sağlık personelinin hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Gerekirse online psikolojik destek sistemleri daha da genişletilmeli ve bu zorlu günlerin daha rahat atlatılması için başka adımlar da atılmalı.

Liyakat, empati ve vicdanla yaklaşmak her zaman her anlamda kazandırır…

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
alim
alim - 2 ay Önce

LANET OLASI HASTANELERİN HER YERİ GAİTAYA DÖNMÜŞ

Uzman doktor
Uzman doktor - 2 ay Önce

Bu şekilde liyakatle hastane yönetenleri görevden alıyorlar. Bilgin olsun. İnsanları koltuğundan etmeyin

Hakan CESUR
Hakan CESUR - 2 ay Önce

Çok merak ediyorum bir bilen varsa cevap yazsın!!!
Bu başhekimler göreve gelmeden önce hastanede doktorların haricinde hiç bir personel ile iletişim kurmayacaklarına dair gizli bir sözleşmemi imzalatıyorlar??
Çünkü başhekimler göreve geldikten sonra personel ile aralarına bir duvar örmekte, selamlaşmamakta ve doktor haricinde ki çalışanların sorunları görmezlikten gelinmektedir.
Bu durumu kimler ne amaçla yapmaktadır??

Dr.Cevdett
Dr.Cevdett - 2 ay Önce

SİYASETİN İDARECİ ATAMAYACAĞI LİYAKAT SİSTEMİ KURULACAK OLGUNLUKTA DEĞİLİZ HENÜZ...

By
By - 2 ay Önce

Bakanlık hastane yöneticiligi sistemini vede sözleşmeli sistemi hepten kaldırması gerek..devlete yaradan çok zararları var her konuda...

ADMİN SESİMİZİ ULUSAL YAYINA TAŞI
ADMİN SESİMİZİ ULUSAL YAYINA TAŞI - 2 ay Önce

Hastaneler değil tümden sözleşmeli yöneticilik son bulursa, yöneticiler maddi olarak zenginleştirilmezse,86 ve 88 e göre görevlendirilmeler yapılırsa liyakat geri gelir. Şimdiki siztemde ast ın doğru bildiği şeyi üstüne cesaret edip söyleyememesi sistemidir. hiç bir şekilde fikir beyan edemiyorsun.yanlışta olsa üst ne derse o. dolayısıyla sistem yalakalığa dönüyor. ADMİN taşıyabiliyorsanız sözleşmeli yöneticiliğin son bulması için ulusal medyaya ulaşın derim.

Vatandaş
Vatandaş @ADMİN SESİMİZİ ULUSAL YAYINA TAŞI - 2 ay Önce

İdari kadrolara gelenler liyakat sistemine göre eskiden SSK da olduğu gibi sınavla getirilmesi mülakatsız.

sağlıklı
sağlıklı @ADMİN SESİMİZİ ULUSAL YAYINA TAŞI - 2 ay Önce

Ben şunu hep merak ediyorum. Sağlık Bakanlığındaki Sözleşmeli sistem ( Bana göre insan onurunu zedeleyen bir çalışma şekli, sözleşmeli çalışan idarecileri kast ediyorum.) çok iyiyse neden tüm bakanlıklarda yokj. Yok eğer çok kötüyse ki maalesef ALLAH rızası için acilen değiştirin.

Ankara
Ankara - 2 ay Önce

Liyakat mı kaldı? Destek bol bol Yetki devri verdiği söyleniyor doğru mu???, Toplu alımlar yapılmıyor doğru mu? Ara bul Liyakatı bulabilirsen.

kdr kml
kdr kml @Ankara - 2 ay Önce

dışarda iş gücü olmayan,
sağlık bakanlığı personeli bakanlık personeli bile olmayan kişiyi hastaneye müdür yardımcısı yaptılar sırf geçmişte gençlik kolları başkanlığı yapmış diye.
ki hastanedwe 500 kişi var 150 tanesi lisans ve en az 15 yıllık alan tecrübeli...
bu sistemden başarımı gelir.
hükümet sadece ve sadece kendi ayağına sıkıyor...............

Mehmet ÜNLÜ
Mehmet ÜNLÜ - 2 ay Önce

Önce
Atama yönetmeliği değişmeli,
1.Sağlık bakanlığında en 10 yıllık kadrolu personel olmalı
2.sağlık alanında veya sağlık yönetimi alanında en az lisans ve yüksek lisans eğitimi almış olmalı
3.sağlık alanında sertifika eğitimi ile kendini geliştirmiş olmalı
4. Bakanlığın yada ösymnşn yaptığı yazılı sınavda 70 puan barajını geçmiş olmalı
5.yukarıdaki şartları taşıyan kişiler arasından mülakatı geçen kişiler arasından seçilmeli ve puan sudülü tercih edilmeli ve
Hastaneler 5 sınıfa ayrılarak en düşük sınıftan yükseğe doğru sırayla yükseltmeli Kaymakamlık tayinletinde olduğu gibi..


SIRADAKİ HABER