Göreve Yeni Başlayan Doktora 5 Bin Lira Maaş

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, genç hekimlerin içinde bulunduğu şartları, Türkiye'yi terk etme motivasyonları ve maruz kaldıkları mobbingi anlattı. Fincancı, genç hekim maaşının 5 bin 5 TL olduğunu söyledi.

Göreve Yeni Başlayan Doktora 5 Bin Lira Maaş

Dünya hala Covid-19 pandemisi ile kasıp kavrulurken bu süreçte salgınla mücadelede tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en büyük kahramanlar olarak kabul edilen doktorların dikkate değer bir bölümü kendi geleceklerini Türkiye’de görmüyor.

Göçmen doktorlar hakkında sayısal veriler durumun vahametini gözler önüne seriyor.

‘‘2012’de 59 doktora belge vermişiz. 2017’de ciddi bir talep artışı oldu. 2019’da 1047, 2020’de 931, bu yılın ilk dokuz ayında da 967 doktora iyi hal belgesi verdik. Demek ki son 10 yılda toplam 4891 genç doktorumuz yurt dışına gitti. Çok üzücü ve dramatik.’’ Bu sözler Diken’den Mesude Erşan’a konuşan Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ait.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı, kendilerine yapılan başvurulardan yola çıkarak genç hekimlerin ağırlıklı olarak Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’ya gittiklerini söylüyor.

Ancak yalnızca Batılı ülkeler değil, Fas gibi Kuzey Afrika ülkeleri de Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan doktorların ilgi alanında.

'GENÇ HEKİMLERİN ORTAMIN DÜZELECEĞİNE DAİR UMUTLARI YOK'

Tıp alanında Türkiye’nin içinde bulunduğu vahim durum Mesude Erşan’ın sorularıyla daha da netleşiyor:

-Belli ki burada bir gelecek göremiyorlar…

Şebnem Korur Fincancı: Yazışmalardan görebildiğim kadarıyla genç meslektaşlarım çoğunlukla mezuniyetten kısa bir süre sonra gidiyorlar. Onları da genç uzmanlar izliyor. Alan çok tahrip oldu. Sınavlarda sorular çalındı, satıldı, bir takım yandaşlara dağıtıldı. Hiç hak etmeyenler doçent, profesör oldu. Hele şimdi doçentlik kriterleri tamamen ortadan kalktı. Yayın veriyorsunuz doçent oluyorsunuz. Ortamın düzeleceğine dair bir umutları yok ne yazık ki.

'DOKTORLARIN ÜZERİNDE CİRO BASKISI VAR, MOBBİNGE MARUZ KALIYORLAR'

-Özel sağlık sektöründeki koşullar da cazip değil anlaşılan?

Şebnem Korur Fincancı: Kamudan uzmanlar, doçentler, profesörler özel sektöre kaçıyorlar. Ama özel sektörde inanılmaz bir sömürü bekliyor. Uzun çalışma saatleri, ciro baskısı var. Ne kadar çok hasta, o kadar ameliyat, ne kadar çok tetkik o kadar para. Hoş kamu da özele benzedi, işletmeye dönüştü. Hasta sayısı, tetkike bağlı performans adı altında gerçekçi olmayan, tamamen niceliğe bağlı, niteliği olmayan bir ücretlendirme modeli var. Bu da saçma ve eşitsiz bir ücretlendirme. Gençler bu koşullarda çalışmak istemiyorlar.

-Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin etkisi var mı bu kararları almalarında?


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Şebnem Korur Fincancı: Var tabii ki. Şiddetin her türlüsü, sözel, fiziksel, psikolojik, ekonomik… Sadece hasta ve yakınlarından değil, idareden de şiddet var. Mobbing’e maruz kalıyorlar. Liyakatsiz insan, kendine güvenmediğinden bunu beraber çalıştıklarına şiddet olarak yansıtıyor. O kısır döngünün içinden çıkıp kurtulabilmek kolay değil. Şiddet zaman içinde öğrenilmiş çaresizlik duygusu da yaratıyor. ‘Buradan kurtuluş yok’ duygusu, tükenmişlik yaratıyor. Şiddete uğrayan doktor soruşturuluyor.

'GENÇ HEKİM MAAŞI 5 BİN 5 TL'

-Kaçışta maaşların etkisi var mı?

Şebnem Korur Fincancı: Kamuda inanılmaz düşük ücretlerle çalıştırılıyor. Genç bir hekimin maaşı ortalama 4-5 bin lira. İstanbul’da mezun olup, hekim olanlar da öğrenci koşullarında yaşamak, ev paylaşmak zorunda kalıyorlar. Aldıkları maaşlarla tek başına evin kirasını karşılayabilme olanağından yoksunlar. Yol parası mı verecek, yemeğini mi yiyecek, eğitim için gerekli yayınları mı alacak? Bin avrodan başlıyor dergilerin abonelikleri. Düzenli takip etmeleri gereken Türkçe kitaplar 3 bin, yabancı dildekiler 5-10 bin liralarda. Tıp dergisi almaları mümkün değil. Bu koşullarda neden çalışsınlar? Yurtdışı en azından insanca yaşayabilecekleri bir ücret alabiliyorlar. Üniversitelerin donanımları, kütüphaneleri çok daha gelişkin, liyakate dayalı bir görevlendirme modeli sürdüğü için insan ilişkileri de daha sağlıklı.

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET
MEHMET - 2 hafta Önce

MOBBİNG VARDIR VE MEVCUT HÜKÜMET YALAKALARI BUNU BÜYÜK SEVAP VE HİZMET ANLAYIŞI ZANNEREK HAREKET ETMEKTEDİRLER ...
KAPANAN KAPATILAN SÜMEN ALTI EDİLEN ONLARCA YÜZLERCE DOSYA ...
AMEL DEFTERİ GİBİ ÖNLERİNE ÇIKMASINI
YÜCE RABBİM DEN NİYAZ EDERİM

Misafir
Misafir - 2 hafta Önce

Torpilli taşeron işçilere değer verdiğiniz kadar sağlık çalışanlara verseydiniz beyler, adaletin A harfini yok ettiniz.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Orta yaştaki hekimlerfe kredi borç harç olduğu için gidemiyor yoksa bizdende çok hiden olur,bakanlık suriyeli afgan doktor bulur ve daha ucuza çalıştırır,bakanlığın isteğide o zaten çekip gitmemiz

Kemal Murat
Kemal Murat - 2 hafta Önce

yeni başlayan hekim 5.000 tl maaş alıyor şeklindeki bilgi gerçeği yansıtmıyor. önce dürüst olunuz TTB merkez konseyi. Maalesef yüksek miktarlarda maaş almıyor hekimler de diğer tüm sağlık personeli gibi ama 2021 ikinci yarısında yeni başlayan pratisyen tabip aylık net geliri: 7.500 TL (+- 100 TL) Bunun üstüne 1 TL ile 8.000 TL arası performans ek ödemesi alma olasılığı da eklenebilir...

SIRADAKİ HABER