Görevden Alınan Sağlık Müdürü Siyaseti Eleştirdi

Görevden Alınan Sağlık Müdürü Siyaseti Eleştirdi

Bursa https://www.yenidonem.com.tr/ haberi

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) salgınıyla mücadelenin daha çetrefilli hale geldiği günlerde Bursa kamuoyu, İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı'nın görevinden istifası ile sarsıldı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Şoke eden bu gelişmeyi birçok kişi farklı nedenlerle ele aldı. Ama Kaşıkcı'nın neden, nasıl ve ne süreçte istifa ettiği sorularına verilen cevapların hepsinin ucu açık kaldı!

Bu soruların cevabını, istifa eden İl Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, YeniDönem'e gönderdiği yazılı mesajında verdi. Dr. Kaşıkcı, çarpıcı açıklamalar bulunan mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Daha Bursa'ya gelmeden ilk beyanatımı YeniDönem'e vermiştim. Ayrılırken de son beyanatımı YeniDönem'e vererek Bursa defterini kapatıyorum.

Bakanlıkta, atandığım ilk gün üst düzey bir bürokrat arkadaşım bana 'Bursa için sevindim ama senin için üzüldüm, Bursa çok sıkıntılı bir şehir' demişti... Ne demek istediğini anlamam için birkaç hafta yetti aslında! Sn. Bakanımızla Bursa'ya İl Müdürü olarak atanma konusunu ilk defa konuşurken küçük çocuğum ile yaşlı babam ve annem olduğunu, onlarla beraber olmayı Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne tercih edeceğimi söylemiştim... Benim için bu makamların hiçbir şey ifade etmediğini de eklemiştim... Sn. Bakanım, kendilerinin de yaşlı anne babası olduğunu ve bana ihtiyaç olduğunu ifade edince, devlet terbiyem gereği görevi kabul etmiştim...

Bursa gerçekten farklı bir şehir... Birkaç ay geçince bana alışıp alışmadığımı soranlara şu cevabı vermiştim, 'Bursa'ya alıştım ama pek sevemedim...' Bursa'nın ya da bazı kendini Bursalı addedenlerin ise bana alışamayacağını hissediyordum... Zira Bursa'da bazı siyasilerin ve yerel STK'ların alıştığı bürokrat profiline çok uzak olduğumu anlamıştım... Çünkü onların menfaatleri Bursa'nın ve kamunun âli menfaatinin çok önünde. Bursa'yı devletin bürokratları değil paralel bazı yapılar yönetmiş yakın zamana kadar, hâlâ daha yönetmek istiyorlar!

 Bunu üzülerek söylüyorum; bunun için her yolu kullanıyorlar. Kendini gazeteci zanneden bazı kiralık ya da devre mülk kalemşorlar ise bunun ana aktörleri... Algı ve dedikoduyu da bunlar üzerinden yapıyorlar. Ecdat yadigârı bu şehre yakışmayan o kadar çok aktör var ki!..  Şükür ki devlet bunun farkında... Bu anlamda AK Parti İl Başkanı Sn. Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur Aktaş, MHP il yöneticilerinin ve bazı vekillerimizin bu yapıdan istisna olduğunu ifade etmeliyim... Hiçbir zaman uygunsuz bir talepleri olmadı... Allah onlardan razı olsun...

Ailemin Bursa'ya gelmek istememesi de benim için önemli bir gerekçe idi istifa etmemde... Bu görevlerin geçici olduğunu bilen eşim ve büyük kızım mevcut düzenlerini bozmak istemediler haklı olarak...

Sonuçta bazı yazılan çizilenler değil istifa nedenim bu tabiri caizse; doku uyumsuzluğu..."

***

Dr. Kaşıkcı'ya verdiğimiz söz üzere noktasına virgülüne dokunmadan yayınladığımız bu cevabı, kamuoyunun nazarı dikkatine sunarken, bürokratının fark ettiği realiteyi kamu idaresinin de fark etmiş olmasını temenni ediyorum.

Sercan Yılmaz

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 6 ay Önce

Şimdi bu adam kral çıplak dedi diye, bir daha yönetici yapmazlar, bende şuraya seni tanımam ama, sendeki cesarete helal olsun desem malum menfaat zedeler mangalda kül bırakmayıp,beğenmedim tikini çökertirler, benim gibi düşünenler de, şimdi beğendim tikini tıklarsam, beni bulurlar diye korkusundan, sayfayı hızla kaydırırlar, dürüst insanlar, kötü insanlar kadar cesur olmadığı sürece, yaşadığımız bunca olumsuzluk bizim gibi topluma az bile.

Alışkanlık
Alışkanlık @Adam - 6 ay Önce

Kendini aciz kul olarak tanıtan zat her gittiği yerde aynı şeyi yapmış. Bir çivi bile çakmadan karıştırmış, suçlamış ve nüfuslu kişilerin arkasına saklanmış.

BAŞKANCIK
BAŞKANCIK @Adam - 6 ay Önce

HANİ PANDEMİDEN DOLAYI HİÇ BİR İLİN MÜDÜRÜ DEĞİŞMEYECEKTİ? YAZIK HAKKARİ Yİ NEDEN DEĞİŞTİRMEDİNİZ. HAKKARİ HAMDULLAHLA İFLAS BAYRAĞINI ÇEKMİŞ DURUMDA.

BU ZAT BUMERANG GİBİDİR
BU ZAT BUMERANG GİBİDİR @Adam - 6 ay Önce

ATARSIN ATARSIN

GERİ GELİR

Bakan Yardımcısı olacaktır
Bakan Yardımcısı olacaktır @Adam - 6 ay Önce

Bekleyip görelim

ne anladın
ne anladın @Adam - 6 ay Önce

adam giderken bile yalakalık yaparak gitmiş, akp ve mhp yi ayrı tutuyorum demiş kral çıplak dedi cümlenizdeki kral kim acaba ? , boş boş şeyler yazmaya ne meraklsınız

Yazık sana...
Yazık sana... - 6 ay Önce

İstanbul ve Yalova’daki görevlerinde ne yaptın ki, Bursa için doku uyumsuzluğu olsun. Senin gibiler beceriksizliklerini ancak başkalarını suçlayarak kamufle etmeye çalışırlar. Devletin bunlara verdiği maaş çöp...

Saglikciyim
Saglikciyim - 6 ay Önce

Hakkım helal olmasın ahirette görüşelim nedenmi bursa saglikra ne yaptın söylemişim vakalar patlarken sen ne yaptın sağlıkçılara test bile yapılamıyor e ne yapalım senin doku uyumsuzluğu nu iyiki istida ettin iyiki gittin güle güle

tevdik günc
tevdik günc - 6 ay Önce

gereksiz açıklamalar, demek ki makama da uygun değildi

lazkopat
lazkopat - 6 ay Önce

ah halim efendi ahh gece yarıları istanbul il sağlığa gidip az iftira atmadın alma mazlumun ahını demişler

abdullah birisi
abdullah birisi - 6 ay Önce

"akp ve mhp lilerin uygunsuz hiç bir talepleri olmadı". Yok ya onların olmadıysa hdp veya chp lilerin mi oldu. resmen komedi. görevi bırakırken bile yalakalığa devam. ALLAH ıslah etsin.

Adalet herkese lazım
Adalet herkese lazım - 6 ay Önce

Ömer Halim KAŞIKÇI’nın Bursa’da ne yaşadığını bilmem ama İstanbul Çekmece Bölgesi İdari Hizmetler Başkan yardımcısıyken Avcılar Murat KÖLÜK Devlet HASTANESİmin eski Başhekimi Bülent ÇATIKKAŞ,eski müdürü ÜNSAL ERGÜN, eski Sağlık Bakım müdürü Tuba KUTLU personellere kıyım yaparken,inanılmaz zulüm mobing uygulatken, personelin yazılı ve sözlü yaptığı 30 dan fazla şikayeti görmemezlikten gelmişti ve personellerin haksız yere çok zarar görmesine sebep olmuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Başhekim, Müdür FETÖyü lanetleyen karşı çıkan personellere kıyım yaptı hastanede. Sayın KAŞIKÇI o dönem neden bu personelletin şikayetlerini örtbas etti Başkanla birlikte?Neden sahip Çıkmafılar gariban personellere 3-5 kişi değil, 30-35 kişi şikayetini görmemezlikten geldiler. Allahın Adaleti şaşmaz. Sen adaletsizlik yaparsan o adaletsizlik birgün gelir seni bulur.

adalet
adalet - 6 ay Önce

makam para mal mülk için hizmet yapılıyorsa kaybı acı olur. lakin yapılan hizmet Allah rızası için adalet üzerine ise değil acı mutluluk verir insana. bunun dusturu da "Bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız!" hadisi şerifidir.


SIRADAKİ HABER