Filyasyon Ekiplerinin İsyanı: VIP Hastalardan Bıktık!

Filyasyon ekipleri, yalnızca Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir ay önce günde 260 kişiye giderken şimdi 2 bin 400 kişiye gidiyor. Emekçiler, “VIP hastalardan bıktık. Yüzde 99,9 filyasyon oranı gerçekçi değil” diyor.

Filyasyon Ekiplerinin İsyanı: VIP Hastalardan Bıktık!

İsmail ARI- Vaka sayıları kısa sürede hızla tırmanıp 60 binlere kadar yükselirken Sağlık Bakanlığı’nın her akşam yayımladığı günlük Covid-19 tablosunda filyasyon oranı hâlâ yüzde 99,9 olarak ifade ediliyor. Filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlıkçılar, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bu oranın gerçeği yansıtmasının mümkün olmadığını, artan vaka sayıları nedeniyle temaslılara ve hastalara yetişemediklerini söylüyor.


ÖZEL EKİPLER KURULDU İDDİASI

Ankara'nın Çankaya ilçesinde filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlıkçı, “Sağlık Bakanlığı’nın tablosunda yer alan filyasyon oranının bu vaka sayıları ve bu ekip sayılarıyla gerçekleşmesi mümkün değil” diyor. Daha önce 21.00’e kadar olan mesai saatlerinin uzatıldığını, artık 23.00’e kadar çalıştıklarını anlatan sağlık emekçisi, VIP hasta uygulamasından da yakınıyor: “Bizleri yine ‘şu hastaya öncelikli gidilsin, bu VIP hastaya hemen gidin’ diye arıyorlar. Defalarca gündem olmasına rağmen VIP hasta uygulamasından vazgeçmiyorlar. Hatta bazı bölgelerde VIP hastalar için özel filyasyon ekiplerinin kurulduğu söyleniyor.”

SADECE BİR İLÇEDE 9 KAT ARTTI

Çankaya ilçesinde bir başka filyasyon ekibinde görev yapan sağlık emekçisi ise “Çankaya’da 14 Mart’ta 260 temaslı ve Covid-19 hastasına gidilirken 14 Nisan’da bu oranın yaklaşık dokuz kat artarak 2 bin 400’leri geçtiğini” söylüyor. Sürekli ‘VIP hasta’ adı altında bakan yardımcılarına ve eski bakan yardımcılarına yönlendirildiklerini belirten sağlıkçı, “Bu ülkede kaç tane bakan yardımcısı var? Ankara'daki filyasyon ekipleri olarak bakan yardımcılığının bol bulunan bir unvan ve koltuk olduğuna karar verdik. VIP hastalar arasında bakan ve milletvekili danışmanları da çok fazla. Bizlere Whatsapp'tan ‘Şu bakan yardımcısıymış, acil gidilsin’ deniyor. Ayrıcalık yapılsın istiyorlar” ifadelerini kullanıyor.

TESTE GİDEMEDİĞİMİZ YURTTAŞLAR OLUYOR

Ankara'nın Keçiören ilçesindeki bir filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir başka sağlıkçı ise, artan vaka sayıları nedeniyle hastalara yetişemediklerini vurguluyor: “Hem hastalara hem temaslılara yetişemiyoruz. Temaslılar bariz belirti gösterirse test yapmadan hemen ilaç veriyoruz. Öncelikli olarak pozitif vakalara gidiyoruz ve çok fazla vaka olduğu için temaslılara yetişemiyoruz.

Bazı temaslılara ancak bir gün sonra gidebiliyoruz. Mart başında ben günde toplam 20 kişiye gidiyorsam şu anda 120 kişiye gidiyorum.

Vakalar hızla ve korkunç bir şekilde artmaya devam ediyor.” İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir başka sağlıkçı da ocak ve şubat ayında günde 10-15 eve giderken şimdi ortalama 60 eve gittiklerini belirtiyor. Kötü çalışma koşullarına dikkat çeken sağlık emekçisi şunları söylüyor:

“Önceden daha çok mola verirken şimdi günde bir defa mola verebiliyoruz. Sahaya çıktığımızda 5 saat geri dönmüyoruz. 4-5 saatte boyunca yemek, ihtiyaç molası veremiyoruz. Filyasyon ekiplerine yemek dahi verilmiyor. Kendi cebimizden para ödeyerek yemek yiyebiliyoruz.”

baskent-teki-filyasyon-ekiplerinin-isyani-vip-hastalardan-biktik-864703-1.

Personel Sağlığın İnstagram Sayfasına ulaşmak için tıklayın ( ismimizi kullanan ancak  sitemizin logosu olmayan sayfalara abone olmayın,  sitemizin sayfası aşağıdaki şekildedir ) 


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

www.personelsaglik.net

sağlık personeli 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 00:44

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
lab.tek
lab.tek - 3 hafta Önce

ALLAH sizlere kolaylık versin,maalesef bu ülkenin gerçeği bu.

Fark
Fark - 3 hafta Önce

Evet bu bir kanayan yara. Torpilli hasta torpilli hasta hergun onlarca torpilli hasta. Bu konuya bir çare bulunması lazım. Hastanın torpilliisi olmaz

ankara
ankara @Fark - 3 hafta Önce

Doksan doğumlu kişi başkan yardımcılığı yaparsa işler böyle olur? Deneyim yok, tecrübe yok şu torpilli ona gidin

Hmmm Yurttaşlarımın Paydaşları
Hmmm Yurttaşlarımın Paydaşları @Fark - 3 hafta Önce

Yurttaşlar ve bakan yardımcıymış sözlerinden paydaş sağlıkçının olduğunu bu kadar belli etmeyin. Alttaki yorumcularda onların yalayıcı trolleridir. Bizde yedik :))

Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi
Sözleşmeli ballı maaşlı yöneticiler geldi @Fark - 3 hafta Önce

Sorunlar bitti ..

sağlıklı
sağlıklı - 3 hafta Önce

Sağlıklı çalışma isteniyorsa sağlık personelinin tükenmişliğene son verilmeli.Tüm filyasyon ekiplerini yenilemeli.Taze kan lazım

Sağlık Personeli
Sağlık Personeli - 3 hafta Önce

Bunu adalet getireceğiz diyenlar yapıyor, bulunduğum ilde de var maalesef...

DOĞRUCU
DOĞRUCU - 3 hafta Önce

Bu torpilliler bizim müslüman çocuklar mı

Kendi iş yerlerinizde
Kendi iş yerlerinizde - 3 hafta Önce

Kendi iş yerlerimizde bile odasına çağıran münasebetsizler var halk ister tabi vip hizmet

Yurtlu yurttaş
Yurtlu yurttaş - 3 hafta Önce

Yurttaş lara gidilemiyormus, ablamın ilacını apartman kapısı na bırakmış lar.telefonla arayıp kapıdan alın demişler.Covidli hasta inecek kapıdan alacak :)

Derin
Derin - 3 hafta Önce

Vip hasta ....insanlarin değeri para yada makamlariyla mi ilgilidir... ayıp çok ayıp nereden nerelere geldik, daha neler göreceğiz.... Yetiş Ya Rabbim imdadımıza bu haksızlığa dur de Allah'ım... zira artık dayanamıyoruz..


SIRADAKİ HABER