Enflasyon yılın 'en sert' yükselişine hazırlanıyor!

Enflasyon yılın 'en sert' yükselişine hazırlanıyor!

AA Finans'ın nisan ayı 'Enflasyon Beklenti Anketi' sonuçlandı

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,79 artmasını bekliyor.

18 EKONOMİST KATILDI


AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,79 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,30, en yüksek yüzde 2,12 aralığında yer aldı.

YILLIK % 17,27'YE ÇIKMASI BEKLENİYOR
Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,79) göre bir önceki ay yüzde 16,19 olan yıllık enflasyonun yüzde 17,27'ye çıkacağı hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 1,08 artış göstermişti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

YILIN EN SERT YÜKSELİŞİ OLABİLİR
Beklenti doğrultusunda enflasyon rakamı gelirse bu yılın ilk dört ayı için en sert yükselişi Nisan ayı enflasyonu ile gelmiş olacak. TÜİK verilerine göre bu yıl ilk üç ayda en yüksek enflasyon rakamı Ocak ayı rakamı ile % 1,68 olarak gelmişti.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ FARKI ARTACAK
TÜİK'in rakamlarına göre memur ve memur emeklileri için kümülatif olarak 0,70'lik enflasyon farkı yılın ilk 3 ayı için oluştu. Memur ve memur emeklileri yılın ilk 6 ayı için toplamda yüzde 3 zam almışlardı. Nisan ayı enflasyon rakamı ekonomistlerin beklentisi doğrultusunda gelirse yılın ilk 4 ayı için enflasyon rakamı yüzde 5,5'e yükselecek.

MEMUR VE MEKLİYE %2,5 ENFLASYON FARKI (SADECE DÖRT AYLIK)
Memur ve memur emeklileri için yüzde 2,5'lik enflasyon farkı yılın ilk dört ayında oluşmuş olacak. Mayıs ve Haziran enflasyonlarıda bu rakama eklenecek ve Temmuz ayı için net rakam ortaya çıkacak.

AYLAR (2021) TÜFE ÜFE
OCAK 1,68 2,66
ŞUBAT 0,91 1,22
MART 1,08 4,13
TOPLAM 3,68 8,01

Sercan Yılmaz

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
selma
selma - 1 hafta Önce

yükselsin,nasıl olsa yükseldiğini anlamayacak ahmak çok.

BOZKURT
BOZKURT - 1 hafta Önce

ENFLASYON DA YÜKSEK YÜKSELİŞ SEÇİMDE ÇOK ÇOK SERT DÜŞÜŞ DEMEKTİR.

Ülker
Ülker - 1 hafta Önce

SEÇİMDE YUMUŞAK İNİŞ OLUR MERAK ETMEYİNİZ.

T akbulut
T akbulut - 1 hafta Önce

Devlet acilen enflasyonla mücadelede sahaya inmeli stokçular fırsatçılar karşı devlet teşvik sistemini değiştirse enflasyon düşer formül şöyle ilk önce temel gidayı kontrol altına almak gerek 1 çisi süt 2 çisi et 3 cusu yağ bunları indirim yapmak için doğuda büyük çiftlikler kuracak 1 milyar dolar acil yatırımla ve bu çiftlikler de maliyet analizli üretim bakın patates nasılsa 2 tl üretim var üretim et çiftlikler inde romanov koyun yetiştirip memurlara on alımla mesela yerinde etin kg fiyatını 30 tl den vereçek bunlar oldumu memurlarla anlatımı bak piyasa sahtekarlar nasılda indirim yapacak enflasyonun en büyük neden yuksrk faizde yuksrk faizin en büyük nedeni artık kamuda israf önlensin birşey söyleyeceğim ben im oyum belli ak partidir ak parti enflasyona kızıp oyumu değiştirmem

SIRADAKİ HABER