Eda Hemşirenin Kolundaki Dövme ! Nefes Al

Yoğun bakım hemşiresi Eda Sezer, hastalarıyla yakından ilgilenirken en çok kullandıkları söz "Nefes al" oluyordu. Sonra kendisi de koronavirüse yakalanınca nefesin önemini daha iyi anladı ve o günleri unutmamak için koluna İngilizce 'Nefes al' yazan akciğer dövmesi yaptırdı.

Eda Hemşirenin Kolundaki Dövme ! Nefes Al


Sivas'ta özel bir hastanede hemşire olan Eda Sezer (24) 2020 Mart'ta pandeminin başlamasıyla koronavirüs servisine geçti. Koronavirüs sürecinin başında hastaların az olduğunu belirten Eda Sezer, o günleri şöyle anlattı:

"Hepimizin çok korktuğu bir dönemdi, neyin ne olduğunu tam anlamıyla anlayamıyorduk. Daha sonra vaka sayıları artmaya ve ciddi anlamda kötü hastalar gelmeye başladı. Vakalar artmaya başlayınca biz ailelerimizden ayrılmak durumunda kaldık. Çünkü bu hastalığı bulaştırmaktan korkuyorduk. Bir tarafta da bize ihtiyacı olan insanlar vardı. Gerçekten nefes almak için çırpınan insanlar görüyorsunuz. Nefes almayı biliyorlar, ama nefes alamıyorlar. Onların tek tutunabilecekleri el bizdik. Ben hastalarıma bir gün kendi anne ve babamın da burada yatacağını, onların da nefes almak için çırpınabileceğini düşünerek yaklaştım. Kendim rahatsızlandığımda da nefes alıp vermenin ne kadar önemli olduğunu gördüm."

DÖVME SEVMEZDİM

Nefesin önemini hep hatırlamak için koluna dövme yaptırdığını anlatan Sezer, şöyle devam etti: "Dövmeye normalde çok sıcak bakan bir insan değildim ama bu dönemde yaşadığımız zorluklar beni etkiledi. Virüsün akciğeri çok kötü etkilediğini biliyorum. Nefes egzersizleri yaptırarak, yoğun bakımdaki cihazlardan destek alarak hastaların bir şekilde ciğerlerini toparlamaya çalışıyorduk. Kendim de koronavirüsü geçirdikten sonra bu pandemi dönemini hayatımın sonuna kadar unutmamak için böyle bir fikir aklıma geldi. Akciğeri anlatan bir dövme yaptırdım. Normal akciğer ve koronavirüsü atlatmış çiçek açmış bir akciğeri vücuduma resmetmek istedim. Serviste de en çok kullandığımız kelime 'nefes al' oldu. Altına da böyle bir şey yazdırdım. Ben nefes almanın ne kadar önemli olduğunu gerçekten bu dönemde anladım. Yaşlandığımda, çok hasta, çok düşkün bir halde olduğumda dahi bu dövmeye bakıp nefes alabildiğim için şükredeceğim."


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

17 YAŞINDAKİ KUZENİM DE YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRDÜ

Yakın zamanda kuzeninin de koronavirüsü atlattığını belirten Sezer, "Kuzenim 17 yaşında ve aşısızdı. Uzun bir yoğun bakım sürecinden geçti. Gerçekten çok zordu. İnsanlara verebileceğim tek tavsiye aşı olmaları" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali aslan
ali aslan - 2 ay Önce

elalem aşı bulur ilaç bulur biz ise böyle buluşlarla mutlu oluruz

Hemşire
Hemşire - 2 ay Önce

Gardaş sanki mühim bir şey yapmış, öte başı bir dövme hem de ingilizce, sanki bir buluş yapmış, dövme islamiyette haram değil mi

Lisans tamamlama
Lisans tamamlama - 2 ay Önce

Ne oldu lisans tamamlama işi

Ahmet Alimcan
Ahmet Alimcan - 2 ay Önce

Türkçe yazacaksın ana dilin ne senin?

çinli bir atasözü derki
çinli bir atasözü derki - 2 ay Önce

eskiden kına gönderem de kına yak denirdi,,şimdi dövme modası çıktı.

SIRADAKİ HABER