Eczacılar, ülke genelinde iş bırakacak

Eczacılar, ilaç fiyat kararnamesinde yapılan düzenlemeyi yetersiz buldukları için ülke genelinde iş bırakma kararı aldı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden birisi kapatma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

Eczacılar, ülke genelinde iş bırakacak


Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. 100 liraya kadar olan bir ilaçtan, daha önce yüzde 25 kâr eden eczacılar için bu oran yüzde 28’e çıktı. 200 liranın üzerindeki ilaçlarda ise yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi.

Türkiye’de yaklaşık 25 bin eczane bulunuyor. Eylem takvimini ilerleyen günlerde açıklayacak olan eczacılar, nöbetçi eczane sayısını arttırarak eczane hizmetlerini aksatmayacak. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, ilaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Aksi takdirde eczacılar olarak ayakta kalamayacağız” dedi. Özcan, “Eczacıların kârını belirleyen TL baremi 13 yıl öncesine ait. 13 yıl önceki 10 TL, bugünkü 10 TL değil. Bizim kârımız her güncellemede eriyor. Her zamla bu kârın düşmesi, bizi kredi çekmeye itti. Meslektaşlarımız mesleklerini bırakıyor. İki eczaneden biri kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Güncelleme, enflasyon oranında yapılmadığı için bizi tatmin etmedi. Yaşayabilmek için bu eylem kararını almak durumunda kaldık” diye konuştu.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Bu ülkenin en zekileri olan hekim ve eczacıların haklı taleplerinin karşılanması gerektiğini düşünüyorum

ali veli
ali veli - 2 hafta Önce

Bir siz eksiktiniz

Sivaslı
Sivaslı @ali veli - 2 hafta Önce

Hakkını arayan herkesi düşman ilan edelim

mr. anderson
mr. anderson - 1 hafta Önce

ben hiç fakir eczacı görmedim,, alayı son model arabaya binip en lüx evleri alıyor,,sorsan aç aç

Sivaslı
Sivaslı @mr. anderson - 1 hafta Önce

Gel borç batağında birçok eczacı gösterelim sana sen eski eczacıları baz alırsan o farklı son 10 yılda eczane açmış eczacıların birçoğu borç batagi icerisinde

SIRADAKİ HABER